Maj 05, 2024, 07:00:12 am

Autor Wątek: Wygięte klejonki bukowe i jesionowe  (Przeczytany 3629 razy)

Offline taktak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« dnia: Czerwiec 13, 2019, 11:08:14 am »
Cześć!

Szanownych użytkowników chciałbym zapytać o pewną rzecz. Szukałem w sieci jednak nie radzę sobie ze znalezieniem odpowiedzi w tej materii (przynajmniej takiej która by mnie satysfakcjonowała ;) ).
Otóż, w warsztacie nie posiadam jeszcze grubościówki i wyrówniarki, dlatego nim na nie zarobię postanowiłem pracować na zakupionych u różnych dostawców gotowych materiałach. I pewnie tutaj już robię pierwszy błąd. ;)
Chodzi o klejonkę bukową oraz jesionową którą zakupiłem i która była teoretycznie heblowana itd itp. Sądziłem że tak przygotowane drewno oczywiście będzie pracować ale już w mniejszym stopniu. Okazało się jednak, że np. mały kawałek (350x450x10mm?) po dojechaniu do mnie wygiął się okropnie, ok. 3,5-4 mm po środku wzdłuż dłuższej krawędzi i linii klejenia. Blat 1300x750x18 oraz 500x500x18 nieco mniej, lecz również ok 1-2 mm po środku.
Zakładam, że przed wysyłką do mnie drewno było proste a problem leży gdzieś po mojej stronie.
Pytanie:
1) W jaki sposób składować takie blaty aby nie robiły figli po dniu lub dwóch? Przekładać kartonem, na podłodze, na półkach, w pionie, w poziomie?
2) Jak można się zabezpieczyć przed np. zmianą wilgotności? Powinienem je może jakoś impregnować po dotarciu do mnie a przed dalszą obróbką, następującą kilka dni później?
3) Wycinane będą z tego mniejsze elementy ok 30cm średnicy więc to wygięcie nie będzie aż tak widoczne, jednak do obróbki np. na CNC przydałoby się mieć te blaty w miarę proste. Na krawędziach będę zbierał frezem po 2 mm a po środku już 6. Przecież połamię narzędzia.. ;)
4) Da się to jakoś naprostować? Widziałem wideo jak skośnoocy lekko podgrzewali materiał po jednej stronie i coś tam działali. Nie chciałbym jednak pogorszyć sprawy.
5) Czy używając oleju istnieje ryzyko że klejonka również zacznie wykonywać "nieprzewidziane ruchy"? Czy dotyczy to tylko wilgoci?

Jak wspominałem, nim zarobię parę zł na wyrówniarkę to trochę minie. Z resztą w moim zasięgu na razie byłyby pewnie jedynie takie o szerokości obróbki 250-300 mm, więc wyrównanie takiego gotowego blatu i tak nie wchodzi w grę. Tworzenie własnej klejonki (oczywiście zgodnie ze sztuką, musiałbym się wyedukować) też odpada, chce się skupić na wyrobie a nie budowaniu od podstaw tartaku.. A może po prostu firma w której zamawiałem dała d.? Macie jakieś sprawdzone firmy tworzące takie blaty, lub posiadające najlepiej od ręki pozostałości po innych zamówieniach? Żeby nie czekać po 3 tygodnie na jeden blat..

Wybaczcie proszę niektóre, pewnie banalne żeby nie powiedzieć głupie pytania. Po prostu mam dość wszechobecnej sklejki i mdf'u i chciałem popracować w litym drewnie, jednak to przeskok na dużo wyższy poziom wiedzy i doświadczenia którego jeszcze mi brakuje.

Z góry dzięki za zaangażowanie i pozdrawiam!

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2019, 12:35:12 pm »
Nie napisałeś  w odpowiednim  dziale coś o sobie .

Tu dopisz dokładnie Twoje postępowanie z materiałem po jego zakupie ( odpakowanie , jak położona itp )

Offline taktak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2019, 13:42:58 pm »
Otóż:
Przesyłka dotarła do mnie kurierem zapakowana w folię stretch oraz kątowniki styropianowe.
Po rozpakowaniu i przyglądnięciu się blatom, zrobiłem pewnie coś niedorzecznego, czyli oparłem płyty w pionie o ścianę pomieszczenia. Na gołej podłodze, na płytkach.
Lokal 60m2 mam nieizolowany. Tak stały jeden dzień, w tej chwili blaty oparte są również w pionie ale o regały blaszane. Czy to ma wpływ na zachowanie się drewna?
Nie wiem jaką mam wilgotność w pomieszczeniu, spróbuję to sprawdzić tylko muszę napisać szybko jakiś program na arduino bo tylko taki tani czujnik elektroniczny posiadam ;)
Właściwie nic więcej z blatami nie robiłem, poza przenoszeniem ich i sprawdzaniem czy wygięcie się pogłębia czy nie.

Pozdrawiam!

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2019, 15:45:25 pm »
Klejonka powinna  być  sucha 8 - 10 % , ale z tym bywa  różnie.
Zasada jest podstawowa  przy drewnie . Dopływ powietrza równy z każdej   strony . Składować po rozpakowaniu   w suchym pomieszczeniu na płask  prosto   i przełożyć przekładkami  ( lepiej wyżej niż  na posadzce ) od góry też dać przekładki  i na to karton  lub jakąś płytę ( można obciążyć ) . Parę dni poleży to dojdzie  do  siebie .
Później zapas suchego  materiału kładziemy " na  głucho " jeden  na drugim i coś gorszego  na górę . Ciężar będzie naszym sprzymierzeńcem  . Drewnu suchemu  nic się  nie   stanie . Co niektórzy też ustawiają tarcicę pionowo opierając zazwyczaj  o ścianę , ale musi być wtedy w miarę  gruba by się nie  wygięła ( trochę lepsze dojście do materiału znajdującego  się pod   spodem ).
Drewna nie zabezpiecza się od wilgoci jeśli chcemy z niego robić . Można zawinąć suche drewno  folią ,jeśli chcemy przetrzymać je , a magazyn wilgotny .
Naprostować  da się . Stronę wypukłą  -  np. suszyć , na słońce , wklęsłą położyć  na posadzce .
Suchemu drewnu olej nic nie zrobi co do wyginania .

Pozdrawiam  tomekz

Offline taktak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2019, 17:19:35 pm »
Bardzo Ci dziękuję za te informacje. Faktycznie po weekendzie wklęsłością na posadce jest o niebo lepiej. Idzie ku dobremu :) Mam nadzieję, że za parę dni pójdzie w końcu pod frez :)

Pozdrawiam!