Narzędzia ręczne > Trasowanie

Kątownik, klasa dokładności

(1/2) > >>

Piotrx21:
Witam, mam pytanie, jaka klasa dokładności kątownika wystarczy przy stolarce? Klasa DIN 875/2 wystarczy, czy lepiej zainwestować w DIN 875/0 albo nawet DIN 875/00 ? Pozdrawiam.

Czeladnik:
Zdecydowanie podłączam się do pytania. Sprawa dość istotna, bo różnice w cenie są wyraźne. Nie planuje używać tego kątownika do trasowania tylko jako prawidło do ustawienia innych np. marketowych kątowników. Jaka wg Was jest w tym przypadku minimalna klasa dokładności?

machocki.eu:
Odświeżę trochę temat dla kolejnych zainteresowanych.

Moim zdaniem, jeżeli chcecie mieć jakiś wzornik do ustawiania innych narzędzi to należy wybrać jak najlepszą klasę wykonania.

Jeżeli będzie drogi i Wam szkoda - nie używać do codziennej orki tylko używać do kalibrowania tańszych narzędzi.


Pozdrawiam
Adam

Lirorobert:
Cóż więcej dodać?

KonradR:

--- Cytat: Lirorobert w Luty 14, 2020, 01:34:54 am ---Cóż więcej dodać?

--- Koniec cytatu ---

Ja jak zwykle spóźniony odświeżam wątki z minionej epoki  ;) Moim zdaniem, najlepiej szukać leżaków magazynowych polskiej produkcji - FWP, VIS, RAVA, FUM Poręba. Przynajmniej mamy wtedy gwarancję, że sprzęt rzeczywiście mieści się w normie. Mam kilka takich, powiem tyle, że między 630 klasy 3 a 400 klasy 0 praktycznie nie da się wizualnie znaleźć odchyłek po przyłożeniu jeden do drugiego, a o "0" wiem, że jest dobry. Jakość wykonania - ekstra. Poza tym klasa dokładności "2" to dopuszczalna odchyłka 7 setek na pół metra od prostopadłości. Jak na stolarstwo, to bardzo duża dokładność, nawet ciężka do osiągnięcia zwykłymi narzędziami - zważywszy, że wymiar drewna i tak zmienia się w czasie w funkcji wilgotności powietrza i temperatury... Unikałbym nówek nieznanych marek, szczególnie takich gdzie piszą, że ocynkowane - znaczy, że stal bidna, niskowęglowa, a ocynk przekreśla szanse na jakąkolwiek dokładność.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej