Maj 15, 2024, 00:28:26 am

Autor Wątek: Wykończenie ścian płytami osb  (Przeczytany 9131 razy)

Offline Mariandg

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Wykończenie ścian płytami osb
« dnia: Styczeń 14, 2019, 23:20:54 pm »
Chciałbym doradzić się odnośnie wykończenia ścian płytami osb. Ściany murowane niewykonczone.
Jaka grubość osb będzie wystarczająca? 12 mm wystarczy? I jakie grube listwy jako stelaż pod to zastosować? Zalezy mi na jak najmniejszym koszcie i na tym żeby jak najmniej zmniejszyć powierzchnie. I czy wogole to dobry pomysł? Przekonuje mnie w miarę prosty montaż jak i łatwość potencjalnych przeróbek np: elektryki kiedy jednak będę chciał zmienić położenie jakiegoś gniazdka itp.

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2019, 07:36:17 am »
rozejrzyj  się za płytami mfp są tańsze

Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2019, 09:18:04 am »
Z doświadczeń jakie mam tzw. przedścianki z GK to nie jest dobre rozwiązanie. Z zabezpieczeniem narożników jest słabo. Każde stuknięcie, szczególnie zahaczenie czymś cięższym to oderwanie listwy aluminiowej i narożnika, a i ostrymi krawędziami desek też łatwo samą płytę zniszczyć. Puszki pod gniazda z płyt GK potrafią się wyrywać przy szarpnięciu wtyczki. Generalnie to jest materiał do szybkich prac i wykończeń. Efekt jest szybko i jest bardzo estetyczny, ale trwa niestety krótko (porównując do tradycyjnych wykończeń).

Offline Mariandg

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2019, 12:15:31 pm »
Z tego co na szybko porownalem w castoramie to płyta mfp i płyta osb jest w tej samej cenie. Która byłaby lepsza? Jakoś osb mnie bardziej przekonuje, wydaje się być mniej krucha.
Karton gipsu nie biorę nawet pod uwagę bo to wyższe koszty i faktycznie nie do końca nadaje się to na ściany warsztatu/garażu gdzie co jakiś czas można czyms zachaczyc o ścianę. Gniazda myślę robić natynkowe(zresztą takie teraz mam to tylko bym przełożył.

Klo

  • Gość
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2019, 19:36:33 pm »
Nie wiem, jak duże masz pomieszczenie.
Jednak jeśli to garaż, to nie zamykałbym się w skrzyni z chemikaliów.
Czytałem kiedyś, że jest w miarę bezpiecznie, gdy na 1 m^2 OSB przypada 1 m^3 powietrza.


Myślę, że oczyszczenie i pomalowanie ściany byłoby najrozsądniejsze i najtańsze. A jak masz ściany z czerwonej cegły, to już "Ameryka". Nawet malować nie trzeba. :)

Offline Mariandg

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2019, 22:03:35 pm »
Metraż to jakieś 45m2 i jest to wolnostojący budynek. Zbudowany z pustakow ceramicznych i po prostu niczym nie wykończony w środku(gołe ściany). Najlepszym rozwiązaniem byłby tynk i malowanie ale byłoby to czasochłonne/kosztowne dlatego pomyślałem o osb.

Klo

  • Gość
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2019, 06:49:13 am »
Zrobisz, jak uważasz, ale ja zostawiłbym takie ściany. Usunąłbym wycieki zaprawy jeżeli są i tyle. A pieniądze przeznaczyłbym na ewentualne ocieplenie, lub sprzęt i materiały do pracy.

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2019, 15:36:44 pm »
pewmie za późno ale może ktoś jeszcze skorzysta.. ja robię właśnie wewnątrz ścianki z mfp.. w porównaniu do OSB są nie do zajechania.. to nie mdf mimo że wygląda podobnie..
pierwszy wkręt i nagle zonk.. czemu to cholerstwo się nie wkręca.. wkrętarkę na mocniej i ledwo łapie..
twarde jak cholera.. skończyło się na tym że przykręcam wszystko wkrętarką z udarem :)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline Pablo_klb

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2019, 03:27:35 am »
pewmie za późno ale może ktoś jeszcze skorzysta.. ja robię właśnie wewnątrz ścianki z mfp.. w porównaniu do OSB są nie do zajechania..

A gdzie kupiłeś materiał? Mnie czeka w tym roku dokładnie to samo. Najtaniej GK, myślałem o osb.. a jak na tym tle wychodzi mfp? Mam trochę metrów...

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2019, 14:56:34 pm »
W Castoramie, tyle samo kosztowały co OSB ale do takich robót nie ma porównania

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2019, 21:03:38 pm »
Płyty mfp jak były nowością w Castoramie kosztowały sporo taniej niż osb

Offline Pablo_klb

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 10, 2019, 07:23:00 am »
A teraz są w tej samej cenie. Za 12 mm 50-60 zł
Policzyłem na szybko i u mnie to będzie blisko 2000 zł różnicy pomiędzy OSB/MFP a GK
Wole te pieniądze na sprzęt przeznaczyć :(
Szkoda że nie są tańsze

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 10, 2019, 11:49:28 am »
ja jak kupowałem jak wchodziły na rynek płaciłem niecałe 45 zł za szt

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Wykończenie ścian płytami osb
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2019, 21:10:28 pm »
A teraz są w tej samej cenie. Za 12 mm 50-60 zł
Policzyłem na szybko i u mnie to będzie blisko 2000 zł różnicy pomiędzy OSB/MFP a GK
Wole te pieniądze na sprzęt przeznaczyć :(
Szkoda że nie są tańsze

no to każdy musi sobie sam zdecydować.. u mnie GK w grę nie wchodzą bo budynek nieogrzewany to raz.. dwa to na GK nic nie powieszę, a że to ma być bud. gospodarczy/przydomowy warsztat to na ścianach sporo półek ma być więc o GK nie ma mowy..



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk