Maszyny stolarskie > Przyrządy

Prowadnica do połączeń kołkowych

(1/2) > >>

spyx:
Witam
Zabieram się za nowe szafki w kuchni, jestem amatorem, szukam "systemu" który umożliwi mi wygodne i precyzyjne połączenia kołkowe max budżet to 700zł, ale wolałbym się zamknąć w niższej kwocie

Mam taki prosty przyrząd Wolcraft jednak bardzo źle mi się z nim pracuje jak trzeba wiercić z boku krawędzi płyty, może to wiertło z zestawu jest tragiczne, całość mi się strasznie chybota.



Znalazłem takie interesujące rozwiązanie, Power Drill dostępne w kilku szerokościach jednak nigdzie nie jest dostępny (dopiero niby w połowie roku)


Cała ta listwa z Wolcraftu wydaje mi się czasochłonna przy pracy, każdy otwór trzeba przesuwać nie wspominając już że trzeba go ściskami do płyty chwytać, a te stopki wyglądają na plastikowe i nie wzbudzają zaufania


Kolejny przyrząd to prowadnica virtutex jednak jest ona nie przystosowana do płyt 18mm oraz wg opinii żeby sensownie coś porobić trzeba by mieć dwie, no i robi tylko 3 otwory.


Na amazonie mają ciekawe rozwiązania umożliwiające precyzyjne centrowania Dowl-it, ale rozwiązuje ono tylko wiercenie w krawędzi płyty, mamy coś takiego w Polsce?


Interesujący wydaje się także Milescraft Joint Pro, jednak nie mam pojęcia jak z dopasowaniem do płyt 18mm, no i narzekają na jakość wykonania



Najbardziej zależałoby mi na takiej listwie jak PowerDrill którą można za pomocą wbudowanych ścisków przykręcić do płyty (najlepiej od razu pod 18mm), umknęło mi coś dostępne w Polsce?

Proszę o rady, z góry serdecznie dziękuję

zarekl:
Fajny research, przyda mi się także :)

Nie widziałem Twojego projektu, ale czy wszystkie szafki chcesz kołkować? Jeśli szafki stykają się boczkami, to przecież nie będzie widać wkrętów. Ja w kuchni mam skrzynki z płyty, a fronty robiłem drewniane, do tego także drewniane panele na boczki szafek, które są "zewnętrzne" i cała kuchnia jest w drewnie. Skrzynki nie są kołkowane.

Co do wkrętów to ja używałem ASSY (chyba 4x50) zamiast konfirmantów. Nie trzeba nawiercać, wkręcasz i zapominasz. Zrobiłem sobie też prawidła na narożniki, żeby płyty mi się równo chodziły, same się trzymały i nie uciekały w czasie skręcania.

spyx:
Dzięki zarekl za odpowiedz
też myślałem nad tym żeby tylko poskręcać, jednak w necie doczytałem że to wręcz "zbrodnia" jak się nie kołkuje.
Jako, że czeka mnie sporo pracy, kuchnia u mnie, kuchnia u szwagra, kuchnia w domu który się na przestrzeni najbliższych lat wybuduje, do tego szafy w garderobie, spizarce itp. Zaszalałem i kupiłem kołkarkę mafell'a która mnie zachwyciła kulturą pracy

Pozdrawiam


znalazłem jeszcze takie rozwiązanie dla potomnych (pierwszego posta już nie mogę edytować)

Frezarka do połączeń kołkowych Tivoly DA30

MPK:
No to nieźle przekroczyłeś budżet, ale na pewno nie będziesz żałował. Praca dobrymi narzędziami idzie zupełnie inaczej, a i ku... mniej leci w eter w trakcie, więc higiena psychiczna i uszy domowników oszczędzone  ;)

Ja planuję w lutym kupić dwa przyrządy do kołkowania (ale można nimi nawiercać też pod konfirmaty, robić rzędy otworów w systemie 32 mm itd), zamieszczę tu linki, bo temat może być przydatny dla potomnych. Chodzi mi o CMT 900 i CMT 656, ale znalazłem te produkty pod inną marką, wychodzi trochę taniej i w zestawie z każdą listwą jest łożyskowana złączka z wiertłem, której w tym samym produkcie brandowanym jako CMT nie dodają, a dokupienie osobno to kilka stów ekstra. Będę brał te dwie listwy, czyli w zestawie będą dwie złączki z małym skokiem, a do tego dokupię jeszcze jedną złączkę z małym skokiem i jedną z dużym skokiem. Dzięki temu nie będę musiał żonglować wiertłami w złączkach, tylko na stałe będę miał nieprzelotowe 5 i 8 w złączkach z krótkim skokiem, 5 przelotowe w złączce z długim skokiem i dodatkowa złączka będzie na inne średnice wierteł nieprzelotowych (np. do nawiercania 10 mm pod Camary 807, albo 8, 10 i 12 mm pod wkręcane mufy z gwintem metrycznym). Tutaj są te tańsze wersje pod marką IGM:
https://www.igmtools.com/igm-fkp900-boring-template-set-900-mm-euro-32-mm--free-100pcs-dowels/
https://www.igmtools.com/igm-fkp656-boring-jig-set-656-mm-euro-32-mm--free-100pcs-dowels/
https://www.igmtools.com/igm-boring-spindle-for-boring-jig-fkp656-and-fkp900/
https://www.igmtools.com/igm-boring-spindle-long-stroke-for-boring-jig-fkp656-and-fkp900/

zibi01:
Mam dwa z pokazanych przez Ciebie urządzeń. Oba od Wolfcrafta. Ten pierwszy i drugi. O ile ten pierwszy jest średnio użyteczny przy kołkowaniu większych ilości materiału i na dłuższej odległości, o tyle ta listwa jest m.zd. urządzeniem idealnym. Plastików można się nie obawiać, są wytrzymałe. Samo przesuwanie elementu z prowadnikiem do wiertła nie sprawia żadnych trudności, podobnie jak montaż urządzenia do materiału ( dwa nieduże ściski ). Używam i nie mam żadnych do niego zastrzeżeń. Można też poradzić sobie inaczej - zrobić samemu szablon z twardego drewna, nawiercając w nim dziury prowadzące. Gdybym, jako amator, miał coś polecić innemu amatorowi, to zdecydowanie tę listwę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej