Narzędzia ręczne > SAM'y

Blaty przedłużające do wyrówniarki

(1/1)

lukaszli:
Cześć,
niedługo zamierzam porobić trochę klejonek, niektóre z nich będą dość długie, 2.5 - 3m, a strugarka którą mam - Stiler PT260 - ma łączną długość blatów 112cm. Dlatego zdecydowałem że przydałoby mi się przedłużenie blatów odbiorczego i podawczego, żeby móc używać wyrówniarki do dłuższych elementów.
Założenia początkowe:
- Blaty od strony strugarki powinny mieć szybki montaż żeby po założeniu od razu były zlicowane z blatem strugarki
- podpórki powinny być składne (na zawiasie) żeby zajmowały jak najmniej miejsca
- Montaż i ustawianie powinny być szybkie
- Szerokość blatów przedłużających powinna być zbliżona do szerokości blatów strugarki (ok.25.5cm)
- Długość to ok 115 na blacie odbiorczym i 130 na podawczym - tak mi akurat wyszło z materiału który miałem
- Ostatnie i najważniejsze - nie powinienem w 100% ufać blatom, gdyż mogą się przestawić, wygiąć lub w jeszcze inny sposób zepsuć płaszczyznę stołu wyrówniarki

Jako materiału użyłem dębiny którą akurat miałem, starałem się wybierać elementy z odpadów, desek popękanych lub z sękami. Całość pokryłem olejem do blatów osmo głównie po to żeby mieć wizję jak będą wyglądć blaty i fronty do kuchni które niedługo będę robił. Grubość finalna blatów to ok. 18mm - tutaj trochę spaprałem sprawę, mogło wyjść więcej bo miałem na tyle materiału. Co do podpórek to mam zamiar regulować je za pomocą stópek na gwincie M10 wkręcanych w nakrętki dwugwintowe od spodu podpórki.

Co do samego użycia i czy się sprawdzają - nie testowałem jeszcze więc nie mogę stwierdzić, jedyna rzecz której się obawiam to że blaty są zbyt słabe i z czasem zaczną się odkształcać / giąć od w miarę dobrze wyprowadzonej płaszczyzny. Dlatego nie wiem czy nie dorobię jeszcze wzmocnienia od spodu na całej długości

Resztę szczegółów przedstawiam na zdjęciach poniżej


tomekz:
Od razu podklej proste deski na kant pod blatami , będzie  sztywniej

cichy:
nie mogę wczytać zdjęć

mario78:
Z przedłużeniem zupelnie inaczej sie pracuje,pewniej a przede wszystkim bezpieczniej. Ostatnio strugsłem boki szafek 2700x300x36 i mimo ze mam blaty długości  2600 to było trochę mało.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej