Kwiecień 19, 2024, 05:14:49 am

Autor Wątek: Kierunek ułożenia słojów w klejonce  (Przeczytany 5535 razy)

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« dnia: Grudzień 01, 2019, 14:57:37 pm »
Mam nadzieję, że nie narażę się banalnym pytaniem - ale widziałem oczywiście różne instruktaże o tym jak układać elementy klejonek ("smutny" - "wesoły"), natomiast mam pewną zagwozdkę - czy te uśmiechy można by ustawić prostopadle do płaszczyzny płyty a nie równolegle, jak to zwykle jest przedstawiane? Chodzi mi o zwiększenie grubości płyty - mam 50mm bale z modrzewia, krzywe i sękate, które po pocięciu a następnie zestruganiu pewnie trochę stracą a chciałbym płytę o grubości około 40mm. Na mój gust, to chyba nie będzie już tak wytrzymałe, przy takim ułożeniu słojów? Czy to zupełnie bez sensu? A może lepiej zrobić dwie płyty cieńkie i skleić je ze sobą (lub poszczególne "klepki" w grubsze, a potem w całość)?

Tak na marginesie czy spękania i wypadające sęki, to strasznie poważny problem (to, że przy obróbce to wiem) - gdybym chciał je zachować i zalać epoksydem, żeby uzyskać taki trochę surowy wygląd drewna?

I jeszcze jedno - to jest trochę pytanie do forumowych wróżek, wiem o tym, ale... Możecie się ze mnie pośmiać ;) Czy będąc raczej lejkiem w temacie stolarstwa, ale mając jakiś tam sprzęt dałbym radę z dwuletniego modrzewia zrobić płytę na drzwi wejściowe? Drewno jak na moje oko, jest raczej z górnych partii drzewa albo rosło to drzewo gdzieś swobodnie - tak oczywiście bardzo szacunkowo i pi razy oko czy mogę się spodziewać, że zwichruje się bardzo czy tylko trochę?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2019, 21:03:35 pm »
Można tak  kleić. ustawiasz  wszystkie w jedną stronę

w klejonce mogą być  sęki ,spękania ( wszystko zależy na co to przeznaczysz )

nie  radzę robić płyty na drzwi .

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2019, 10:38:41 am »
nie  radzę robić płyty na drzwi .

A jeżeli mogę spytać - to dlatego, że uważasz, że amator ma duże szanse coś pochrzanić czy ogólnie nie widzisz drzwi z litej klejonej płyty? Przyznam, że mam w oczach wyobraźni te drzwi i strasznie chciałbym coś takiego zrobić.

Przepraszam za pytania o tak oczywiste sprawy, pamiętam, że mam trochę branżowej literatury po rodzicach - jak tylko znajdę czas, żeby przejrzeć te rzeczy i poszukać książek, obiecuję się dokształcić we własnym zakresie ;)

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2019, 17:25:54 pm »
Lita klejona płyta będzie pracować na wszystkie strony - poszukaj  tak zrobione  drzwi   to  wstaw  zdjęcia . Z litego drewna to można zrobić drzwi typu jak do wychodka ,no ale jaka to szczelność w zastosowaniu ich do  domu .

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2019, 10:15:12 am »
Z litego drewna to można zrobić drzwi typu jak do wychodka ,no ale jaka to szczelność w zastosowaniu ich do  domu .

:D

Tak mi coś się wydawało, ale dzięki za dobitne wyjaśnienie. ;) Plus jeszcze ciężar takiego skrzydła. Rozumiem, że szpongi w ilości 3-4 na taką płytę lub też klejenie jej z elementów uprzednio sklejonych z 2-3 warstw "przeciwbieżnych" nie uratuje sytuacji? No to chyba będę musiał pójść za twoją radą i zmienić zupełnie pomysł. Szkoda, pomysł wydawał mi się fajny (w sensie estetyki), zdjęć raczej nie znajdę, chyba najbliższe byłoby coś takiego:

https://www.123rf.com/photo_111614395_simple-wooden-door-of-a-semi-abandoned-house.html

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Kierunek ułożenia słojów w klejonce
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2019, 10:58:39 am »
Pomysł dobry ,ale w krajach ciepłych ,gdzie nie ma takich różnic pogodowych i wymogów  szczelności , bo  bedzie  wiało .