Maszyny stolarskie > SAM'y

Drewniana piła taśmowa 10"

(1/4) > >>

amigorg:
Drewniana piła taśmowa 10”.

Pierwszą moją maszyną wykonaną z drewna jest 10 calowa piła taśmowa.
Rama piły sklejana jest warstwowo, na zakładkę z odpowiednio przyciętych desek świerkowych 18 mm. Koła pędne o średnicy 250 mm wycięte są ze sklejki o grubości 18 mm, bieżnia kół wcześniej ukształtowana na lekko wypukły łuk pokryta jest paskiem dętki rowerowej dla lepszej przyczepności brzeszczotu. Do kół z obu stron przytwierdzone są drewniane obsady łożysk kulkowych. Do dolnego koła pędnego od niewidocznej strony przytwierdzony jest drewniany pierścień z wyciętym na obwodzie rowkiem klinowym – koło to napędzane jest  paskiem klinowym z wałka silnika elektrycznego 250 W, 230 V. Koła obracają się na wałach stalowych utworzonych ze śrub maszynowych M20. Wały osadzone są w blokach z drewna bukowego. Dolne jest przykręcone na stałe, górne jest ruchome, porusza się w prowadnicach. Do naciągu brzeszczotu służy górne pokrętło, do regulacji biegu brzeszczotu na kołach – pokrętło motylkowe. Prowadniki brzeszczotu stanowią osobne bloki wykonane z drewna bukowego, w którym osadzone są regulowane : łożysko i boczne ślizgi z tekstolitu. Bloki przymocowane są do ramy piły. Stolik roboczy ze sklejki 12 mm nie jest przechylany. Całość uzupełniają osłony ze sklejki otwierane na zawiasach taśmowych. Piła przytwierdzona jest do mobilnej szafki z szufladami. Górna stanowi pojemnik na pył powstały przy cięciu ( wykorzystuję go do czyszczenia spoin z nadmiaru kleju), w dolnej przechowuję elektronarzędzia. Jednocześnie z uruchomieniem silnika zapala się lampka 12 V oświetlająca pole robocze.
Piłę wykonałem w 2011 roku bez żadnych planów w oparciu o zdjęcia i filmy z budowy większych pił ( 14” i 16”) ze strony Woodgears.ca, tam też w mojej galerii  (Richard) ta piła jest prezentowana.
Służy do wycinania elementów o małych i dużych krzywiznach takich jak: gałki do pokręteł ścisków, zacisków i uchwytów, zabawek, a ostatnio do wycinania elementów moich maszyn na kulki: kół zębatych, ogniw łańcucha, czerpaków, elementów śruby Archimedesa, bieżni i innych.

Armagedon:
amimorg zadziwiasz mnie swoja pomyslowoscia i kunsztem wykonania Twoich maszyn.

lj78:
Hej!
Ryszard, a z jaką prędkością przesuwa się taśma?

amigorg:
Witaj lj78.
Nie pamiętam, ale policzmy:
n=2800 obr/min
D2/d1 = 200/ 56=3,57
n1=2800/3,57 =784 obr/min
D=250 mm
pr. obwodowa V=10,26 m/s = 616 m/min

JarekO:
i wszystko jasne :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej