Maszyny stolarskie > Strugarki

Wybór wyrówniarki

(1/4) > >>

bajka:
Witam,

właśnie stoję przed zakupem wyrówniarki, odciągu jak i grubościówki. Zakupy spore więc chciałbym się upewnić co do zakupu i nie kupować w ciemno.
Zajmuję się robieniem altan, domków itp. więc wyrówniarka jak i grubościówka będzie służyć głównie do strugania słupów które następnie będę kleił i strugał do odpowiednich rozmiarów.

I tak mam do wyboru dwie opcje a mianowicie:

-kolega zaproponował mi sprzedaż używanej wyrówniarki firmy Żefam tuż po remoncie sprawna i blisko. Szerokość strugania to 40 cm. Cena jaką sobie życzy to 4500zł do tego dobrałbym pewnie po jakimś czasie grubościówkę najpewniej była by to MAKITA 2012 NBX ze względu na cenę i rozmiary(powinna wystarczyć do tego co potrzebuję). Ta opcja jest o tyle dobra że nie wykosztował bym się na początek szczególnie jak makitę kupiłbym później.

-druga opcja jest niestety bardziej kosztowna i zastanawiam się czy warto a mianowicie Hammer A3 26. Z tego co pomyślałem to szerszych belek nie powinienem robić a jak już to zawszę mógłbym odwiedzić kolegę. Ta opcja jest o tyle dobra że wszystko mam w jednym miejscu całość jest zgrabniejsza, nowa a grubościówka ma lepsze osiągi od tej makity. Tutaj trochę boli cena i zastanawiam się czy warto dopłacić.

Do całości dobrałbym jeszcze jakiś odciąg jak narazie na oku mam Felder-a AF14. Z tego co widziałem to cena jest do zniesienia a konkurencji zbytniej nie ma gdyż większość to chińczyki.
Wybór jest dla mnie ciężki dlatego proszę was o pomoc i rozwianie ewentualnych problemów a może nawet podanie innej propozycji.

Wielkie dzięki za pomoc gdyż wybór jest dla mnie bardzo ciężki.

amigorg:
Na forum są koledzy, którzy robią podobny asortyment jak ty. Pomoc łatwiej dostaniesz jak przedstawisz się w odpowiednim dziale. Przeczytaj też regulamin.

bajka:
Napisałem coś źle, że odsyłacie do regulaminu? Przeczytałem i starałem się dostosować.. A co do działu to o jaki Ci chodzi?

amigorg:
Bez nerwów. Otworzyłem ten wątek zanim pojawił się Twój wpis w "Przedstaw się... "Teraz jest w porządku. Cierpliwie czekaj na wpisy. Koledzy chętnie pomagają. :)

Jakub:
Do takich rzeczy jak potrzebujesz to zapomnij o jakiejś makitce...
Ta żefamka o ile jest w dobrym stanie to idealna maszyna dla Ciebie, ale niech zejdzie z tej ceny lekko.
Jako grubościówkę to musisz mieć maszynę z prawdziwego żeliwa, ja bym polecał albo coś z Niemiec, albo poczciwą jaromę, może coś w tym stylu:  http://allegro.pl/grubosciowka-60-jaroma-4-nozowa-i3680715304.html Pracowałem na takiej i myślę, że to maszyna nie do zdarcia.
Jeśli myślisz o kombajnie, to też bym poleciał w stare ale masywne żeliwko, coś w ten deseń: http://allegro.pl/wyrowniarko-grubosciowka-jaroma-40-i3688975597.html

A co do odciągu to moje zdanie jest przypuszczam kontrowersyjne, ale do takich maszyn jak Ci linki wysłałem to bym wcale nie zakładał. Do grubościówki to może jeszcze, żeby się nie zapychało. Tylko, że pomyśl, do trocin takich ze strugania potrzebujesz odciąg z dwoma albo i więcej workami, bo inaczej nie nadążysz zmieniać worków przy odciągu  :-\
Osobiście nie widzę celu instalowania odciągu przy wyrówniarce.
Koledzy zaraz wyskoczą, że pył niezdrowy itd, ale autor wątku zajmuje się ogrodówką, czyli miękkimi iglastymi gatunkami, a one nie są rakotwórcze. Marne pocieszenie ale zawsze  :P

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej