Maszyny stolarskie > Strugarki

przerobienie silnik trzyfazowego w DYMC

(1/2) > >>

GC-Stolarz:
Witam

Zakupiłem ostatnio w bardzo ładnym stanie naszą rodzimą grubościówkę Dymc. Ma trzyfazowy silnik a ja niestety nie posiadam takowego zasilania w moim warsztacie. Czy któryś z kolegów przerabiał temat.

MarcinW:
Gdy ja zakupiłem 2 miesiace temu tez nie posiadałem i nadal nie posiadam takiego zasilania w warsztacie. Ja poradziłem sobie w ten sposób, ze zakupilem 15m przedłużacza i ciagnę 3 fazy z drugiego końca budynku. Stwierdziłem, że maszyna u mnie nie służy do pracy ciąglej tylko przez kilka godzin raz na kilka dni, a wiec takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Nie wiem czy to wchodzi w grę w twoim przypadku.
Można też zapewne zmienic silnik elektryczny, ale to chyba bedzie drozsze rozwiązanie.

Tak na marginesie - masz maszynę bazową czyli strugarka i grubościowka, czy moze jeszcze jakieś przystawki udało się zdobyć?

GC-Stolarz:
U mnie nie wchodzi w gre takie rozwiazanie, wynajmuje garaż 35 m w którym jest tylko jedna faza. A maszynę kupiłem w wersji bazowej. Ale po generalnym remoncie i za dobra cenę. Podzespołów nie potrzebuję bo zbieram zestaw oddzielnych maszyn.

amigorg:
Witam
Zdaje się, że DYM-ka ma silnik o mocy 2,2 kW, 1450 obr/min.
Silniki 3 fazowe mogą pracować przy zasilaniu z sieci 1 fazowej 230 V, najczęściej przy zastosowaniu kondensatora. Problemem jest dobór odpowiedniej pojemności kondensatora, przy czym musi do być kondensator do pracy silnikowej. Dla wyżej podanej mocy powinien to być kondensator silnikowy o pojemności od 45 mikrofaradów do ok 80 mikrofaradów/ 450 V. Po zastosowaniu kondensatora o wyższej pojemności jest mniejsza strata mocy ale występuje silnie odczuwalny tzw moment pulsacyjny powodujący drgania, przy niższej pojemności drgania są mniejsze, ale występuje duży spadek mocy, co znacznie zmniejszy możliwości pracy DYM-ką. Ponieważ kondensatory o podanych parametrach do pracy silnikowej są dość drogie, biorąc pod uwagę niedogodności, o których wyżej (drgania, spadek mocy)może się okazać, że lepiej wymienić silnik na 1 fazowy o podobnej mocy i podobnych gabarytach.

GC-Stolarz:
chyba się na tym skończy że kupię nowy silnik jednofazowy

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej