Maszyny stolarskie > SAM'y

Mini cyklon

(1/11) > >>

amigorg:
Witam.
W ramach poszukiwania "czystości" w miejscu pracy postanowiłem wykonać mini cyklon ze zbiornikiem 11,7 litra ( roboczo pewnie ok. 7-8 litrów).
Za wzór posłużył cyklon Oneida naszego kolegi "studio tata", który podał mi jego  wymiary (zdjęcie pierwsze):  podstawa średnica około 75 mm , górna średnica 155 mm , wysokość 285 mm , rura zasysająca zagłębiona jest na 95 mm.
Stożek wykonałem z blachy 0,5 mm ( pozostałość po budowie dachu). Dla chętnych i trochę leniwych podaję adres kalkulatora on-line do obliczeń rozwinięcia stożka symetrycznego ściętego: http://www.lwcad.republika.pl/oblinz/stozsym.htm.
Blachę ciąłem ręcznie, zwiększyłem wymiar po 10 mm z każdego boku na zakładkę. Zaginałem na krawędzi stołu przyciskając blachę kawałkiem kątownika stalowego, przy pomocy młotka i klocka drewnianego. Na prowizorycznym przyrządzie - stojaku z drewna z wałkiem wytoczonym na mojej tokarce wyprofilowałem blachę i zacisnąłem zakładkę wcześniej wypełniając ją klejem elastycznym ( pisało; do metalu). Wyciąłem ze sklejki 10 mm dolny kołnierz i górne denko, kształtując krawędzie lekko skośnie, stosownie do skosu ścianki bocznej stożka.
Jako zbiornik na pył posłuży mi  wiadro metalowe po farbie, ucięte do wysokości 230 mm. Dno wykonałem z płyty wiórowej i sklejki uszczelniając połączenia klejem poliuretanowym. Wieko zrobione jest też ze sklejki i płyty wiórowej. Do krawędzi wieka przykleję uszczelkę gumową (okienną), podciśnienie dociśnie wieko do krawędzi zbiornika.
Jutro "weselsza" część pracy - wykonanie i przymocowanie króćców: do wieka i do ścianki bocznej stożka. Wykonanie próby szczelności i malowanie.

amigorg:
C,d Mini cyklon

Pozostałe zdjęcia.
P.S.

Wszystkie części drewniane szlifowałem na szlifierce tarczowej z nowym odciągiem:  http://forum.domidrewno.pl/sam'y/odciag-do-szlifierki-tarczowej/   - pracuje bez zarzutu ( na razie). Wyciszenie silnika działa, ale spory szum powstaje w szczelinie pomiędzy stolikiem a tarczą szlifierki.

Paweł 46:
Króćce jak będziesz mocował ?

amigorg:

--- Cytat: Paweł 46 w Styczeń 31, 2014, 21:15:04 pm ---Króćce jak będziesz mocował ?
--- Koniec cytatu ---
Będzie o tym jutro ( jak nic się nie wydarzy). Na wieko, to dość proste, na ściankę, po stycznej mam pomysł jak to zrobić. Zobaczymy w "praniu" jak to wyjdzie.

Arek:
za Tobą to nikt chyba nie nadąży z tymi wynalazkami i jak zawsze solidne wykonanie ;)Ty chyba wcale nie sypiasz ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej