Forum stolarskie Domidrewno.pl

Forum Domidrewno => Hyde Park Domidrewno => Wątek zaczęty przez: tomasko w 10 Września 2017, 21:19:59 czas Polski

Tytuł: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 10 Września 2017, 21:19:59 czas Polski
Witam wszystkich
Jestem szczęśliwym posiadaczem mieszkania dopiero co kupionego z rynku wtórnego (ma około 25 lat)
Wszystko fajnie bo większość rzeczy co są do naprawy mogę zrobić sam lub będą mało kosztować ( tak przynajmniej mi się wydaje)
Mam w kuchni szafki z drewna i boazerię w kuchni i w korytarzu.
I tu mam do was pytanie czy jest jakiś prosty szybki sposób odnowienia tego drewna na ścianach.
Boazeria i szafki w kuchni jest tylko pola kierowa. Kiedyś lakier był chyba bezbarwny.
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 10 Września 2017, 21:29:51 czas Polski
Dobrze wyglada.
Jest już dość mocno w kuchni zatłuszczone.
Po za tym że w kuchni szafki kleją się to dobrze wyglada...lubię drewno :)
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 10 Września 2017, 21:45:45 czas Polski
jak chcesz domyc to kup dimera albo brudpura, jesli pozbyc sie lakieru to sa srodki do rozpuszczenia tego.

ewentualnie domyc wszystko dimerem, brudpurem, nitrem przejechac na gabce i walic na to bezbarwny jesli dobrze drewno wyglada... jesli nie to szlif ale w czesci nielakierowanej moze byc wielka dupa bo tluszcz i jeszcze goracy ladnie i gleboko penetruje drewno
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 10 Września 2017, 21:58:20 czas Polski
Mam w domu 4 małych dzieci i niechcial bym zabardzo smrodzic i bałaganic...bo wiadomo ze dzieci nie da się posadzić na jednym miejscu na czas remontu.
Czy jest jakiś mało śmierdzący i skuteczny prosty sposób na tylko odnowienie wyglądu takiego drewna?
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 10 Września 2017, 23:03:00 czas Polski
wosk.
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 11 Września 2017, 07:20:43 czas Polski
Jednym ze sposobów jest zrobienie  tzw , przecierki. Umyć dobrze drewno ,lekki szlif i pomalować  ( akryl ) emulsją białą ( krem itp) Malowanie nie musi być staranne i farba za gęsta ,tak by drewno prze świtało , Jak jeszcze nie doschnie , po wierzchu robimy twardą szczotką ( szmatką )  w wzdłuż  rysy .
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 11 Września 2017, 18:36:50 czas Polski
Tomekz  a czy potym wszystkim będzie dalej dobrze widać strukturę drewna?
Bo nie bardzo rozumiem od czego mam zacząć ?!?  :-\
Meble w kuchni już dobrze umyłem...preparatem na odtłuszczenie mebli. Ale nadal nie wygląda to tak jak powinno.
Teraz mam to wszystko lekko przeszlifować?
I po tym pomalować akrylowym lakierem?
I na koniec szmatką lub twardą szczotką  lekko ściągnąć nałożony lakier?
Czy dobrze kombinuję
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 11 Września 2017, 19:21:29 czas Polski
kombinujesz  dobrze . Zrób gdzieś  z boku próbę ,czy będzie Ci się podobać . Widok struktury drewna  ,zależny jest od gęstości farby.
Są różne techniki i preparaty do takiego efektu
np 
https://www.westwing.pl/bielenie-mebli/
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: Lopi1 w 11 Września 2017, 20:07:37 czas Polski
Na zatłuszczone drewniane czy płytowe półki u mnie dobrze sprawdził sie tzw. cif, czyli takie mleczko z drobniutkim proszkiem.
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 11 Września 2017, 20:37:38 czas Polski
Lopi1 - nie chcę użyć mleczka Cif , bo jak powchodzi w szparki to potem niczym go nie wymyję.

Tomez-nie chcę tracić naturalnego koloru drewna...nie chcę bielić polakierowanego drewna.
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 11 Września 2017, 20:48:15 czas Polski
No to masz do wyboru wykończenie rozpuszczalnikowe ( zapach ) na bazie nitra lub benzyny ( olejne )
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 11 Września 2017, 20:57:39 czas Polski
Tomku.
A wykończenie woskiem nie sprawdzi się?
Przeszlifować boazerię papierem 180 i położyć warstwę wosku.
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 11 Września 2017, 21:09:11 czas Polski
Lirirobert - a jak mocno powinien przeszlifować przed położeniem wosku i czy w kuchni ten wosk będzie dobry na meble?
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 11 Września 2017, 21:13:05 czas Polski
Wszystko zależy jak  kto lubi . Woskowanie  jest zdecydowanie trudniejsze do wykonania ( wolniejsza praca ) i podatne na  bród  .
Ja z chemii próbował bym położyć cienkie dwie warstwy ( ze szlifem między) lakieru olejnego . Ale w takim rozrzedzeniu jak woda . Myślę na szybko ,że w proporcji min 1:1  . Szczególnie  pierwsza  warstwa , która ma poprawić przyczepność ,a jednocześnie też zmyć .Druga warstwa ( lub następne ) to wg. uznania właściciela.
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 11 Września 2017, 21:15:35 czas Polski
Dziękuję
Tytuł: Odp: Odnowienie starej boazerii.
Wiadomość wysłana przez: tomasko w 12 Września 2017, 08:54:04 czas Polski
To ja dziękuję za pomoc  8)