Forum stolarskie Domidrewno.pl

Wykańczanie powierzchni => Środki sztuczne - lakiery => Wątek zaczęty przez: kuń w 03 Grudnia 2017, 21:21:18 czas Polski

Tytuł: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kuń w 03 Grudnia 2017, 21:21:18 czas Polski
Jak w temacie:
Kończę tą moją zabudowę kawiarni mobilnej:
drewno świerk,  bejca rustykalna  bartek palisander.
Wiadomo świerk miękki, muszę lakierować.
Cały problem polega na tym ze dysponuje tylko nieogrzewanym poddaszem, i tam chciałbym lakierować.
Ogrzanie  odpada, nie mam opcji takiej.
Wyniesienie gdzieś indziej  zabudowy również odpada.
Jak i czym i czy w ogóle można to lakierować?
Dodatkowo chciałbym by lakier  porządnie i głęboko wniknął w drewno,niejako utwardzając je .
Robiłem próby z dużym rozcieńczeniem lakieru i kładzenie kilku warstw, fajny efekt ale robiłem to jak było ciepło a nie zimą, jakieś podpowiedzi?
Lakieru uretanowy
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: Jureq w 03 Grudnia 2017, 21:42:28 czas Polski
jak masz dużą wilgotność i mniej niż 10-15st to szkoda roboty i materiału
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 03 Grudnia 2017, 22:12:45 czas Polski
Kazdy lakier ma swoja temp pracy. Temat przeskoczysz o 5 st max. ale nie o 10 czy 15 bo juz cos bedzie nie tak!
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: draax w 03 Grudnia 2017, 22:16:56 czas Polski
Ogrzanie  odpada, nie mam opcji takiej


Naprawdę? A byle konwektor, chocby taki: https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-elektryczne/grzejniki-konwentorowe/konwektor-przenosny-elektryczny-z-turbo-2000-equation,p430378,l1338.html (https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-elektryczne/grzejniki-konwentorowe/konwektor-przenosny-elektryczny-z-turbo-2000-equation,p430378,l1338.html)
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: Jureq w 03 Grudnia 2017, 22:22:21 czas Polski
obawiam się że takim grzejniczkiem nieogrzewane poddasze przy ujemnych temperaturach rozgrzewałby tydzień o ile nie byłoby wiatru - chyba że poddasze ma mniej 20m2 i dobrą izolację
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: Jakacor w 03 Grudnia 2017, 22:29:17 czas Polski
Dzis takim nagrzalem do 15 st nieogrzewany warsztat 3,5x4,5m. Pytanie jaka powierzchnia strychu.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: draax w 03 Grudnia 2017, 22:55:19 czas Polski
tez czyms takim sobie Nore ogrzewam. Przeciez nie chodzi o grzanie calego poddasza, wydzielasz czymkolwiek (chocby przescieradlem) miejsce gdzie bedziesz malowal i odpalasz konwektora, niech sobie chodzi.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kuń w 03 Grudnia 2017, 23:22:30 czas Polski
powierzchnia poddasza:) 85 m2  przy wysokości w szczycie 5m :)  grzanie czymkolwiek odpada, tm prędzej śnieg sie pojawi:) bo przy wietrze i drobnym igiełkowatym śniegu to mam cały strych zasypany:) takie życie:) Obcnie troche lepiej jest bo dodawaliśmy jętki i na jętkach zrobiłem aktresole więc  część opadu leżeć bęzie na antresoli:)
Jak mam się bawić w wydzielanie części i grzanie to ja już wolę czekać albo wziąć 4 silnych, znieść  zabudowę strychu a przedtem gdzieś ugadać jakiś ogrzewany garaż, to już łatwiej wygrzać .
 Czyli tak jak myślałem, lakierowanie w ujemnych temp odpada.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kipi w 04 Grudnia 2017, 19:39:24 czas Polski
Ten sam problem u mnie. Za duża i zbyt nieszczelna bryła do ogrzania, ale dzisiaj problem rozwiązałem namiotem... z folii....  :D
Folia izolatorem nie jest zbyt dobrym  ;) ale przynajmniej szczelnie i mała kubatura.

Wstawiłem grzejnik elektryczny i w 10 minut zrobiło się ciepło.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: daka w 04 Grudnia 2017, 21:28:58 czas Polski
na 1 fotce jak w przymierzalni :D
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kuń w 05 Grudnia 2017, 16:58:01 czas Polski
 Sama buda drewniana ma 90/60 .190 cm to jakbym wygrodził folią to i tak wyjdzie mały pokój a i tak nie nagrzeje. no pomyśle jak to zrobić.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kipi w 05 Grudnia 2017, 17:41:02 czas Polski
mój "namiot" ma 1,7m * 2m * 2,5 m wysokości  i grzejniczek 2 kw chodzi na 3 z 5 poziomów a w środku jest gorąco.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kuń w 06 Grudnia 2017, 21:51:08 czas Polski
Może to i jakiś pomysł.... pociągnę bejcą  alkoholowa,  nich schnie kilka dni , w między czasie przygotować tą folie i konstrukcie namiotu ,  rozcieńczony porządnie lakier i  szybko pociągnąć budę, przykryć to  po lakierowaniu, grzejnik do środka i siedzę obok czytając książkę i patrze jak schnie lakier:)
Przeschnie trochę, pociągnę kolejną warstwę rozcieńczonym -  niech wnika głęboko,  i kolejną już mniej rozcieńczonym.
Ma to chyba sens:) dzięki za podpowiedzi.
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: swfr w 07 Grudnia 2017, 12:53:47 czas Polski
Jak lakier rozpuszczalnikowy to książki nie poczytasz. Za to będziesz miał wizję  ;D
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: Jureq w 07 Grudnia 2017, 22:30:01 czas Polski
Za to będziesz miał wizję 

i to nie jedną bo cały czas ciągnie i rozcieńcza :)
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: kuń w 20 Grudnia 2017, 20:40:19 czas Polski
Jasne. Może mi się z wizualizuje  jak skończyć mobilną:)
Wracając do lakieru:  wybrałem HartzLack Super Strong HS
doczytałem ze to będzie najtwardszy -pomijam jakieś super specjalistyczne  itp.
Rozmawiałem z działem technicznym-technologicznym  itp, okazało się ze śmiało mogę rozcieńczyć nawet 50/50  byle odpowiedni rozcieńczalnik - diluent- 
Ale nie musi być koniecznie oryginalny tej firmy, może być inny byle do poliuretanów ( - odradzono domalux-a )
Pytanie następujące:
Lepiej pociągnąć  budę powiedzmy ze 2 razy rozcieńczonym lakierem ale pociągnąć obficie, by porządnie i głęboko wysycić drewno i je utwardzić?
Czy lepiej lakierować tym rozcieńczonym więcej razy np 4 ale nakładając mniej .
Oczywiście po takim wysyceniu będzie lakierowanie już czystym lakierem beż żadnego rozcieńczania.


Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 06 Stycznia 2018, 00:31:56 czas Polski
rozpuchol rozrzadzi wiec w czystej teorii powinno glebiej wniknac

na to bym pozniej juz dal sam lakiet z utwardzaczem bez rozpuchola

hartz lack to dobry wybor... przynajmniej ja nie zaluje mocne lakiery na lata.

jak masz czas to poeksperymentuj
Tytuł: Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
Wiadomość wysłana przez: ZdroweFarby w 12 Stycznia 2018, 19:43:28 czas Polski
Pozycz od kogoś taki rozkłądany pawilonik ogrodowy i jeśli nie ma ścianek przykryj folia lub brezentem. Musisz dogrzać.