Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: AmonSul w 31 Stycznia 2018, 21:38:15 czas Polski

Tytuł: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: AmonSul w 31 Stycznia 2018, 21:38:15 czas Polski
Witam

Ostatnio zabrałem się za remont starej strugnicy.  Plan był na zrobieniu nowego stołu (lub "doklejki na stół"), ale  jednak koszty mnie przerosły. Stwierdziłem że przestrugam stół, przeszlifuje całości, zabezpieczę/pomaluje.
Strugnica to stary model  który służył w szkole do nauki.  Konstrukcja nie zbyt solidna, głownie dębowa.
Zabrałem się za szlifowanie śrub drewnianych i zastanawiam się czym je teraz zabezpieczyć.
Śrubę trochę tylko wyrównałem bo już byłą nierówna w niektórych miejscach, źle chodziła. Wcześniej podczas dociągania czuć było opór ocierania się drewna przez co wydaje mi się nie można dokręcić materiału zbyt mocno .
I tak sobie myślę:
 Gwint jak i nakrętkę pomalować lakierem zewnętrznym bezbarwnym- lakier wniknie do środka zrobi twardą powłokę chroniącą przed wycieraniem, utwardzi drewno i  lepiej śruba będzie chodzić.
Lub
Zabezpieczyć wszystko woskiem do drewna?
Lub
Drewno zabezpiecza się parafiną przeciw pękaniu. Mam akurat worek parafiny , może ją rozpuścić i tym pomalować,  coś zabezpieczy i na pewno lepiej będzie to chodzić?
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: djaworek w 31 Stycznia 2018, 21:44:16 czas Polski
Lakier nigdzie nie wniknie i nic nie utwardzi.
Olejem potraktuj i spoko.
Parafiną możesz w każdej chwili pociągnąć ale to dla złagodzenia oporów a nie impregnacji drewna.
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: sgt_raffie w 31 Stycznia 2018, 21:53:53 czas Polski
Pękać już raczej nie będzie skoro to stara strugnica. Chyba, że diametralnie zmienisz jej warunki bytowania :). Jak coś ma "wniknąć i utwardzić" to chyba tylko bardzo rzadka żywica. Ja bym zrobił tak jak radzi przedpiśca / przedpisiec :D.
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: djaworek w 31 Stycznia 2018, 22:03:25 czas Polski
No,no...tylko nie pisiec proszę ;)
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: AmonSul w 31 Stycznia 2018, 22:26:35 czas Polski
Lakier nigdzie nie wniknie i nic nie utwardzi.
Olejem potraktuj i spoko.
Parafiną możesz w każdej chwili pociągnąć ale to dla złagodzenia oporów a nie impregnacji drewna.
Tylko hobbystą jestem więc posłucham i pokryje olejem.
A propo lakieru, bo czegoś nie rozumiem:
Jak to lakier nie wniknie w głąb, po to jest capon by ograniczyć wchłanianie lakieru przez drewno i zminiejszyć ilość lakieru. Lakier robi twardą powierzchnię odporną na ścieranie i wytrzymałą- przynajmniej według informacji na opakowaniu :)
Śruby są już dość mocno zużyte, myślałem że lakier zmniejszy ścieranie się śruby.
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: djaworek w 31 Stycznia 2018, 22:54:28 czas Polski
Nie ma takiego lakieru który utworzy twardą i wytrzymałą powierzchnię bo gwint będzie pracował.
Nawet jak zastosujesz dwuskładnikowy poliuretan to popęka pod wpływem sił.
Capon to rzadki podkład stosowany głównie w celu zabezpieczenia przed późniejszym ciemnieniem.
Czasem używam go do wypełniania porów w drewnie jak chcę zrobić powierzchnię na lusterko ale to czasochłonna i wieloetapowa robota.
Do Twojego celu się kompletnie nie nadaje bo nawąchasz się tylko smrodu a nic nie zyskasz.
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: cumbajszpil w 31 Stycznia 2018, 22:56:11 czas Polski
Poza tym  ciekawy jestem jak lakier reaguje na tarcie i wydzielanie ciepla?
Może sie zakleić?
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: djaworek w 31 Stycznia 2018, 23:00:22 czas Polski
W tej śrubie nie będzie aż takiego tarcia żeby się miało ciepło robić ;D
Popęka od nacisku , może się wykruszyć itd. więc robota psu na budę.
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 31 Stycznia 2018, 23:41:26 czas Polski

tu masz środki co  coś pomogą

https://arte.sklep.pl/preparat-do-konsolidacji-drewna-500ml-bw00071-id-2416.html

lub

http://rustins.com.pl/pl/p/Wood-Hardener-250-ml-Utwardzacz-do-drewna-/127
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: AmonSul w 05 Lutego 2018, 21:00:55 czas Polski
Rozebrałem strugnicę prawie na części i natrafiłem na mały problem. Na czopach od belek łączących się belką podstawy znalazłem pleśń, na szczęście tylko tam. Strugnica była czymś zabezpieczona ale ten czop nie. Myślałem to pokryć preparatem na pleśń i zostawić do wyschnięcia, ale czy to wystarczy raz zrobić? Jak długo ma to schnąć przed klejeniem? Czy może tylko wysuszyć dobrze drewno i to zostawić?

Tak jak koledzy wyżej pisali zamierzam cały blat z śrubami potraktować olejem. Czy jeśli element ma służyć do pracy nałożyć kilka warstw?
Dół czyli nogi chce pokryć lakierem, chce by ładnie to wyglądało  ;)
Tytuł: Odp: Remont strugnicy dębowej
Wiadomość wysłana przez: djaworek w 05 Lutego 2018, 21:49:39 czas Polski
Zawsze się nakłada kilka warstw oleju.
Warstwę zostawiasz na kilka minut po czym nadmiar oleju wycierasz do sucha.
Czekasz dobę albo dwie i dajesz kolejną warstwę.
Po ostatniej ( ile ich jest to zależy od drewna) zostawiasz sprzęt w spokoju na jakiś czas a później użytkujesz :D