Forum stolarskie Domidrewno.pl
Narzędzia ręczne => Piły ręczne => Wątek zaczęty przez: Jestemnanowymforum w 25 Lutego 2018, 13:52:07 czas Polski
-
Cześć!
W związku z tym że raczkuję w temacie pił ręcznych postanowiłem założyć ten wątek.
Jakiś czas temu udało mi się kupić na alledrogo płatnicę spear & jackson (zdjęcia i film na moim instagramie).
Piła oczywiście kwalifikowała się do odnowienia, część drewniana już ogatnięta. Co do samej blachy mam dylemat. Chciałbym w niej wyciąć trochę większe i agresywniejsze zęby do cięcia wzdłużnego, ale nie to jest moim problemem. Linia zębów nie jest prosta.. Po postawieniu piły początek i koniec zębów opiera się o blat, a na środku pomiędzy zębami a blatem jest przerwa około 4 mm. Po przemyśleniach dochodzę do wniosku, że piła ma ten łuk od początku (coś na zasadzie tapered backsaws czyli grzbietnic, w których linia zębów nie jest równoległa do grzbietu. Dzięki temu rozwiązaniu piła przy tym samym wysiłku wchodzi w drewno głębiej niż standardowa grzbietnica).
Wrzucam dwa zdjęcia, żebyście zobaczyli co mam na myśli.
Dobrze kombinuję czy jestem w błędzie ?
Wycinać nowe zęby w linii prostej czy po łuku?
Help :)
-
Stavros - zgodnie z tym co ja wiem to błądzisz. Owszem były produkowane płatnice w łukowatą linią zębów ale łuk był w drugą stronę - poszukaj pod hasłem breasted saw tutaj masz linka do fachowej wiedzy http://www.disstonianinstitute.com/glossary.html (http://www.disstonianinstitute.com/glossary.html)
-
Dzięki Łukasz !
-
Spoko - mam nadzieję na spotkanie latem i rozmowy do późnej nocy na temat strugów oczywiście!
-
No raczej :) ps. Kiedy wrzucisz coś na insta?
-
Insta nie ogarniam jeszcze. Nie bardzo wiem po co to?
-
Insta nie ogarniam jeszcze. Nie bardzo wiem po co to?
A po to że jak idziesz do restauracji to robisz zdjęcie posiłku i dajesz na insta , to samo jak już przetrawisz i oczywiście wszystko z dzióbkiem i hasztakiem jakimś ;D