Forum stolarskie Domidrewno.pl
Wykańczanie powierzchni => Środki naturalne => Wątek zaczęty przez: Hiwatha w 11 Czerwca 2018, 21:27:26 czas Polski
-
Czy znacie jakieś środki, które nie przyciemniają drewna? Chodzi o wybielony perhydrolem dąb.
Chcę wykonać stolik kawowy i pokryć go czymś co pozostawi go w tym kolorze, a jednocześnie zabezpieczy w trakcie użytkowania.
Czy lakier poliuretanowy przyciemnia drewno? Ewentualnie czy jest jakiś magiczny sposób na olej np duński, tungowy aby nie przyciemniał?
-
Często na schodach sie robiło ,że po perhydrolu leciutki szlif ( przed perhydrolem 2x wodownie ze szlifem) i na to capon ,a potem lakier nawierzchniowy.
Wszelkie tłuste preparaty i na bazie rozpuszczalnika benzynowego i jemu podobnych -przyciemniają drewno.
-
wydaje mi się ,że poliuretan dwuskładnikowy na bazie wody może się sprawdzić.
-
Tak.
-
Myślę jeszcze nad bardziej naturalnym wykończeniem. Zauważyłem, że wosk carnauba na bazie alkoholu również nie przyciemnia. Co zastosować pod wosk aby bardziej uodpornić powierzchnię? Impregnat wodny?
-dzieki
-
Moim zdaniem wosk za słaby na blat stolika ,na którym będzie spożywana żywność.
-
No właśnie, co stosujecie Panowie do zabezpieczenia powierzchni dębowych, które są często w użytku (stoliki kawowe, stoły jadalne, szafki ncone), aby nie zmieniły naturalnego koloru dębu?
Niestety, wosk mimo iż nie zmienia znacząco koloru drewna (nie przyciemnia go) to mimo wszystko jest bardzo ciężki do utrzymania i postawienie szklanki na nim powoduje po jakimś czasie zabrudzenia, odciski.
Zależałoby mi na czymś co nie zmieni barwy drewna, ale też będzie łatwe w utrzymaniu. Aktualnie używamy wosku olejnego OSMO, ale on ciemnieje. Z drugiej strony jest jednak trwalszy niż zwykły wosk. Za wszystkie porady będę wdzięczny;)