Forum stolarskie Domidrewno.pl

Forum Domidrewno => Hyde Park Domidrewno => Wątek zaczęty przez: na_forum w 03 Maja 2020, 20:59:51 czas Polski

Tytuł: Pytanie o stopnie na zewnątrz
Wiadomość wysłana przez: na_forum w 03 Maja 2020, 20:59:51 czas Polski
Prawdopodobnie będę kładł na konstrukcji betonowej (na zewnątrz domu-powierzchnia niezadaszona) drewniane stopnie i podstopnice. Planuję zrobić deskę a właściwie listwę ryflowaną.
Mam dwie opcje:
1. zainwestować w drewno egzotyczne licząc na jego dłuższą wytrzymałość - jaki gatunek polecacie(ze średniej półki cenowej)?
2. przefrezować coś bardziej dostępnego w Europie-dąb? modrzew syberyjski? Jakieś sugestie?

Z góry dziękuję za rady.
Tytuł: Odp: Pytanie o stopnie na zewnątrz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 03 Maja 2020, 21:46:47 czas Polski
Moim zdaniem nie ma co radzić , bo pomysł nie  trafiony.

Gdy by to były schody prześwitowe na konstrukcji  np  metalowej to jeszcze rozumiem , ale na betonie w dodatku z podstopnicą ? Wilgoć wejdzie  pod  spód stopni i je szybko wykończy .
Tytuł: Odp: Pytanie o stopnie na zewnątrz
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 03 Maja 2020, 21:47:41 czas Polski
Balau ładniejsza.
Drewno wymaga ciągłej uwagi.
Tytuł: Odp: Pytanie o stopnie na zewnątrz
Wiadomość wysłana przez: na_forum w 04 Maja 2020, 17:55:36 czas Polski
Moim zdaniem nie ma co radzić , bo pomysł nie  trafiony.

Gdy by to były schody prześwitowe na konstrukcji  np  metalowej to jeszcze rozumiem , ale na betonie w dodatku z podstopnicą ? Wilgoć wejdzie  pod  spód stopni i je szybko wykończy .
Nie będą leżeć bezpośrednio na betonie, tylko na listwach poprzecznych. Tak samo podstopnice. Same stopnie też będą w formie listew np. 5 lub 8 cm szerokości.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Pytanie o stopnie na zewnątrz
Wiadomość wysłana przez: bogdan7113 w 10 Maja 2020, 11:39:07 czas Polski
Cześć !
Najlepsze będzie drewno egzotyczne ryflowane (antypoślizowe) np. bangkirai .
Legary także powinny być z bangkirai na podkładkach z gumy gr.5mm. Chodzi o dobre odizolowanie drewna od wilgotnego betonu. Podstopnice np z trzech desek bangkirai ułożonych w odstępach co 5mm.
Trwałość takich schodów zewnętrznych to 40-50 lat. Znajomy  ma takie schody w ogrodzie i od 10 lat nie widać śladów zużycia  z tym że on raz w roku odświeża je olejem do tarasów - pięknie się prezentują.
Najwygodniejsze będą schody zewnętrzne o szerokości podstopnicy 32-35cm i wysokości stopnia 10-12cm.(2h+s=ok. 65cm).