Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Strugi ręczne => Wątek zaczęty przez: Macio w 21 Lipca 2014, 00:26:17 czas Polski

Tytuł: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: Macio w 21 Lipca 2014, 00:26:17 czas Polski
Witam.
Chciałem Wam przedstawić to co udało mi się dzisiaj nabyć na giełdzie samochodowej w Łodzi.
Od Starszego Pana Stolarza nabyłem te oto strugi.
Co o nich myślicie?

Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 21 Lipca 2014, 07:53:43 czas Polski
Dobry zakup , tylko trochę przepłaciłeś ;)
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 21 Lipca 2014, 09:46:28 czas Polski
Jako żeśmy z jednego miasta chętnie bym "poznał" kolegę - zapraszam zatem do odpowiedniego działu celem przedstawienia się jak nakazuje kultura i dobry obyczaj tego forum :)
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: Macio w 22 Lipca 2014, 14:20:24 czas Polski
Dzień dobry forumowicze.
Braki kulturowe nadrobiłem. :)
W kwestii strugów mam dwie sprawy.
Po pierwsze,  jakie jest przeznaczenie struga na ostatnich trzech zdjęciach pierwszego wątku (gładzik, zdzierak czy co jeszcze)?
Po drugie, odwiedziłem wczoraj Starszego Pana Stolarza i znów zrobiłem małe zakupu.:)
Oprócz dziesiątek dłut, pił i innych posiada o w swojej "ofercie" kompletną starą STRUGNICE za jedyne 200 zł.
Ja niestety nie posiadam u siebie wystarczająco miejsca na nią, ale ten kto ma miejsce i mieszka w okolicach Łodzi może stać się dumnym posiadaczem solidnej strugnicy z drewnianymi imadłami, dwoma stalowymi imakami i kawałkiem historii.
Jak coś to służę telefonem do Starszego Pana Stolarza.
A oto zakupy
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 22 Lipca 2014, 15:23:30 czas Polski
Jeśli możesz, to wrzuć zdjęcia strugnicy.
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 22 Lipca 2014, 17:30:10 czas Polski
Na zdjeciu masz strug   " zębak  "  służy do nadania szorstkiej powierzchni przeznaczonej do  klejenia ( dawniej stosowany   do  klei skórnych  czy kostnych )
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 22 Lipca 2014, 17:34:56 czas Polski
wrzuć zdjęcia strugnicy

za 200 zl to się kupuje bez  patrzenia -kupujemy historię  , a i ładną kasę można dostać   za biurko do firmy  zrobione ze   strugnicy
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: Macio w 22 Lipca 2014, 19:12:09 czas Polski
Niestety zdjęć nie posiadam.
Za dożo pyłu od szlifowania pod obudową telefonu.
Zdjęcia wychodzą jak podczas śnieżycy.
Ogólnie blat jest prosty, gwinty w imadłach w porządku.
Jedyne do czego można by było się przyczepić to trochę zużyta ta część która jest dokręcana prawym imadłem (zaznaczyłem na jakiejś przykładowej strugnicy)
A moje pytanie o strug dotyczyło pierwszego wątku ale i tak dziękuje za info.
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 22 Lipca 2014, 22:32:30 czas Polski
A moje pytanie o strug dotyczyło pierwszego wątku

Szkoda , że nie dałeś zdjęcia płozy  struga , ale mi to  wygląda na   nastawny  strug do  robienia   rowka np przy podłodze  . Ten pierwszy służy do wybrania drewna na określoną   głebokość w połączeniu  płetwowym  płycin ( jaskółczy ogon  -  połączenie na  grad )
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: Macio w 23 Lipca 2014, 01:17:15 czas Polski
Ja mam chyba problem z sensownym zadaniem pytania.
Albo ze zrozumieniem odpowiedzi.
Chodzi mi o strug na zdjęciach DSCN 2277, 2278, 2279.
Zdjęcie płozy nastawnego struga wrzucę jakoś dzisiaj ale wieczorem:P
Tytuł: Odp: Niedzielne zakupy
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 23 Lipca 2014, 07:26:47 czas Polski
Ok   :D  .  jest to mały   gładzik  , bo  ma  nóż  z "klapą "  tzn.  odchylakiem  wiórów .