Forum stolarskie Domidrewno.pl

Maszyny stolarskie => Pilarki => Wątek zaczęty przez: melov8 w 02 Stycznia 2022, 23:24:31 czas Polski

Tytuł: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: melov8 w 02 Stycznia 2022, 23:24:31 czas Polski
Cześć!

Pytanie do fachowców temacie. Jakie macie patenty, jig'y, pomysły na cięcie formatek pod katem większym niż 45 na pile formatowej? W moim przypadku jest to Hammer K3 winner, gdzie tarcza kładzie się na prawo, max 45 stopni. Macie jakieś sprawdzone i precyzyjne metody?
Tytuł: Odp: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 02 Stycznia 2022, 23:37:10 czas Polski
Też chętnie się dowiem.
Tytuł: Odp: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: huragan w 04 Stycznia 2022, 21:13:24 czas Polski
Formatka na baczność.
Tytuł: Odp: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: mianek w 10 Stycznia 2022, 10:40:28 czas Polski
no dokładnie, szablon pionowego trzymania (frontowy lub boczny w zależności od potrzeby), żeby formatka była dokładnie pionowo i tarczą zrobisz dokładnie 45-90st.
Tytuł: Odp: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: huragan w 10 Stycznia 2022, 18:58:19 czas Polski
Albo formatka obrócona o 180 stopni.
Tytuł: Odp: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: melov8 w 11 Stycznia 2022, 18:18:14 czas Polski
Dziękuję za podpowiedzi. Tak przypuszczałem, że jedyna sensowna metoda, to ciecie z formatka w pionie, przy pomocy jiga.

Możecie się podzielić jakimś zdjęciem swoich jigow? Coś bym podpatrzył, zamiast wymyślać koło na nowo.
Tytuł: Odp: Cięcie formatek pod kątem większym od 45 stopni.
Wiadomość wysłana przez: mianek w 14 Stycznia 2022, 15:02:37 czas Polski
nie moje, ale myślę, że znane:
https://woodgears.ca/dovetail/jig_main-b.jpg
https://woodgears.ca/tenon/double06-b.jpg

oczywiście te jigy robią o wiele więcej, ale koncepcja mniej więcej taka...