Forum stolarskie Domidrewno.pl
Narzędzia ręczne => Inne => Wątek zaczęty przez: Risepolak w 15 Kwietnia 2022, 14:58:15 czas Polski
-
Witam jak w temacie poszukuje narzędzia które umożliwi mi wykonywanie długich otworów stożkowych ( takich od 30 cm do 46 3mm-17mm)w drewnie czy ktoś spotkał się z czymś takim ewentualnie czy ktoś jest w stanie takie wykonać?
Znajomy pokazał mi jego samoróbkę podsyłam zdjęcie tak by zobrazować.
-
Temat ciekawy. Do czego takie otwory?
Prawdopodobnie nie uzyskasz tu odpowiedzi zanim nie zapoznasz się z regulaminem forum.
Taki tu zwyczaj.
Pozdrawiam.
-
Nie ukrywając jestem muzykiem grających na instrumentach dawnych niedawno udało mi się znaleźć projekty do wykonania instrumentu zwanego Dudami i o ile wytoczenie rur nie jest problemem tak stworzenie idealnego stożka na długą odległość jest praktycznie niemożliwe. przez co nastroić się nie udaje. znalazłem jedynie krótkie pilniki do robienia stożków pod skrzypce altówki itp. ale to za małe
-
A nie były te otwory wypalane stożkowymi prętami?
-
Może i w dawniejszych czasach tak się robiło współcześnie jednak otwory się wywierca dzięki czemu zachowuje się 100% precyzję i powtarzalność
-
Może zrobić otwór a następnie poszukać odpowiedni rozwiertak ?
https://pl.aliexpress.com/item/32750074471.html
-
Też nad tym myślałem problem w tym że trudno o tak długi rozwiertak 35-46 cm długości by zachować stożek od początku do końca
-
Rozwietrtak zrobić można samemu. Ze stalowego płaskownika. Wcześniej wywiercić otwór jak sugerował Tomek. Znalezienie odpowiedniego rozwietrtaka będzie trudne, o ile w ogóle możliwe. Rozmiar otworu jest określony czy masz pole manewru?
-
jest to ściśle określone w planach np 3,5 na początku kończąc na 19 mm i długość 426mm w przypadku odstępstwa otwory dźwiękowe już nie będą takie same jak na planie. Zwykły stalowy płaskownik wystarczy nie musi być ze stali hss?
-
Lepiej hss. Taki otwór to wyzwanie zważywszy na rozmiary. Ciekawe jak je robiono w przeszłości. Pewnie wypalano rozgrzanym prętem. Tak z ciekawości. Z jakich czasów są te dudy?
-
Sięgając mą wiedzą ten instrument pamięta czasy rzymian wiec przypuszczam że pierwotnie mógł być z bambusów lub drewna które bardzo łatwo usunąć rdzeń np czarny bez. natomiast wiadomo jest że w średniowieczu już były pierwsze tokarki stąd nie zdziwił bym się jakby otwory były wywiercane zwłaszcza jak patrzy się na kształty tamtejszych instrumentów na ikonografiach były bardzo wymyślne. Plany które dopadłem są z 1619 ( wiem to nie średniowiecze ale na dzień dzisiejszy pracuje według tego planu) aczkolwiek na tej stronie są też i inne wcześniejsze jednakże nie są dokładnie opisane w wymiarach. główny motyw jest dosyć prosty składana rura o odpowiedniej długości i otworze w środku worek w moim przypadku ze skóry i przebierka która stanowi najwięcej problemu ( między innymi dlatego że jest z jednego kawałka drewna i jest długa) natomiast stroiki to inna hisoriia.
Dodaję jeszcze zdjęcie mojej pierwszej próby toczenia rur ( bez planów) tak co by zobrazować to o czym tutaj pitolę ;)
co do takiego "wiertła" cóż ja osobiście nie mam możliwości tak przyciąć blach a zakupić narzędzia tylko po to by zrobić 1 rzecz słabo wygląda. może ktoś tutaj robi w metalu wiesz może?
-
Jeżeli poszukujesz narzędzia do wiercenia długich stożków, polecam zajrzeć na stronę https://katalogi-narzedzi.pl/. Znajdziesz tam wiele narzędzi, które mogą Ci pomóc w realizacji tego zadania. Narzędziem, które najpierw przychodzi mi na myśl, jest wiertło stożkowe (inaczej zwane rozwiertakiem stożkowym lub wiertłem konusowym). Są one zaprojektowane tak, aby rozwierać dziurę w kształcie stożka, co jest idealne, jeżeli potrzebujesz tworzyć stożkowe otwory. Również frezy stożkowe mogą przyjść Ci z pomocą w przypadku wykonania precyzyjnych wycięć o różnych kształtach stożka. Jeżeli jednak potrzebujesz narzędzia do wiercenia głębokich, długich stożków, warto zapoznać się z narzędziami, które pozwalają na długie wiercenie, np. wiertła SDS+ lub wiertła diamentowe.