Forum stolarskie Domidrewno.pl
Materiałoznawstwo => Płyty => Wątek zaczęty przez: mar33cki w 15 Grudnia 2022, 11:45:22 czas Polski
-
Mam kawałek płyty klejonej Świerk Syberyjski 18×600x1200, który czeka na wykorzystanie. Niestety się wygiał w łódkę, odstaje ok 1cm na środku.
Jak mogę go wyprostować i utrzymać w takim stanie? Chcę z niego zrobić blat na pralkę i suszarkę, żeby wygodniej było składać pranie i ładnie wyglądało. Myślałem, żeby go nafrezować i wstawić prostopadle paski ze sklejki 9-12mm (bo taką mam), ew z innego drewna. Jak na zdjęciu poniżej.
A może jest na mądrzejszy/lepszy sposób?
(https://www.beizentisch.shop/wp-content/uploads/2020/09/gratleiste_beizentisch.jpg)
-
płyta jest surowa czy olejowana lub lakierowana?
-
surowa, trzymana w ogrzewanym garażu, w którym też parkuję samochód, także temperatury i wilgotność nie do utrzymania
-
Powietrze musi równo obiegać drewno to podstawa
Teraz
Stroną wypukłą daj do grzejnika na jakiś czas i powinna się prostować
Później
polakierować ( olej itp )równo obie płaszczyzny
Wzmocnienia można dać ale w postaci szpongów
-
Zostałe uprzedzony z odpowiedzią.
Powodzenia
-
ok, dzięki, doczytałem, pooglądałem i już wiem mniej więcej o co chodzi ;)
czy szponga musi mieć profil jak jaskółczy ogon jak tu
(https://www.ikonowedeski.pl/wp-content/uploads/2019/10/0aIMG_20201205_122516-scaled-600x365.jpg)
czy może być prosta jak na wcześniejszym obrazku? Wklejana jest tylko na jednym (ciasnym) końcu.
-
Jaskółczy ogon uniemożliwia poprzeczne wysunięcie się szpongi z kanału w przypadku tendencji klejonki do wyginania się. Dlatego połączenie klejonki ze szpongą nie może być zbyt luźne, nie powinno też być klejone ( za wyjątkiem jednej końcówki aby szponga sama nie wysuwała się). Drewno klejonki podczas rozszerzania i kurczenia ma możliwość przesuwania się wzdłuż szpongi.
-
dziękuje za wyjaśnienie
jaka powinna być głębokość frezu pod szpong? połowa? przy klejonce grubości 18mm nie ma za dużo miejsca. I jak dobrać szerokość?
Jeśli wytnę to zagłębiarką z 9mm sklejki, to grubość mam z automatu na połowę grubości blatu i będzie zlicowane od dołu. A szerokość powiedzmy 2-3cm w węższej stronie wystarczy? Tak, żeby jeszce w miarę rozsądnie dało się to uciąć...
-
Głębokość rozsądna od 6mm do 10 mm
ale
by szponga mogła stabilizować to musi być w miarę gruba . Jak chcesz na równo od dołu płaszczyzny blatu to będzie za mało niezależnie od szerokości szpongi . Do tego szponga lepsza będzie z litego drewna najlepiej twardego .