Forum stolarskie Domidrewno.pl

Elektronarzędzia => Pilarki => Wątek zaczęty przez: Gruby1960 w 14 Stycznia 2026, 10:36:20 czas Polski

Tytuł: Problem z kalibracją ukosówki
Wiadomość wysłana przez: Gruby1960 w 14 Stycznia 2026, 10:36:20 czas Polski
Dzień dobry
Od wczoraj jestem nowym członkiem tego Forum i już będę zawracał Wam głowę :). Jak pisałem w powitalnej wiadomości jestem totalnym amatorem w zakresie pracy z drewnem, ale lubię posługiwać się dobrymi narzędziami. I z tym związane jest moje pytanie do Was. Jakiś czas temu kupiłem ukosówkę Makita LS 1219 L, która zastąpiła wcześniej używaną pilarkę AEG. Nowa maszyna jest spoko, ale niestety nie trzyma kątów podczas cięcia, a jest to dla mnie bardzo ważne. Nie umiem poradzić sobie z jej kalibracją i zanim, jak Chuck Norris, dwa razy przekopię internet, to postanowiłem zapytać Was w tym temacie.
Miłego dnia, Gruby
Tytuł: Odp: Problem z kalibracją ukosówki
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 14 Stycznia 2026, 19:30:25 czas Polski
Jesteśmy żeby sobie pomagać.
Pytaj.
W czym dokładnie jest problem? Kąty uzyskane po cięciu materiału nie odpowiadają ustawionym wartościom na podziałce?
Tytuł: Odp: Problem z kalibracją ukosówki
Wiadomość wysłana przez: Gruby1960 w 15 Stycznia 2026, 08:57:06 czas Polski
Dzień dobry
Problem polega na tym, że podczas cięcia materiału przy fabrycznie ustawionych wartościach podziałki kątowej np. 90 lub 45 stopni i ich zablokowaniu, w rzeczywistości nie uzyskuje się tych kątów. Przycięta pod kątem 90 stopni listwa nie ma tej wartości, co zweryfikowałem profesjonalnym kątomierzem wzorcowym. Podobnie jest z kątem 45 stopni, dwie przycięte pod tym kątem listwy po złożeniu nie dają kąta 90 stopni. Od pilarki za którą zapłaciłem prawie 4 tysiące mam jednak pewne wymagania. Po telefonie do serwisu Makity, od sympatycznego zresztą pana, usłyszałem, że Makita to nie Festool i zaproponował, żebym przywiózł pilarkę i będą próbować coś poprawić. Wiem jednak, że można temat ogarnąć we własnym zakresie. Przypomnę, że pilarka mimo, że jest u mnie już prawie trzy lata, była w tym czasie bardzo rzadko używana. Dodam jeszcze, ze wcześniej korzystałem z ukosówki AEG z która nie miałem takich kłopotów. Oddałem ją córce, która też odziedziczyła po mnie sympatię do drewna :). Byłem przekonany, ze zakupem Makity wskoczyłem na wyższy lewel narzędziowy (być może tak jest).
Miłego dnia
Tytuł: Odp: Problem z kalibracją ukosówki
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 15 Stycznia 2026, 09:42:57 czas Polski
To że sprzęt nie Festool to nieważne. Ma działać.
Kolejne pytanie to czy sprawdziłeś czy listwy oporowe do której przykładzasz materiał są w linii?
Czy jeśli przytniesz dwa elemeny pod kątem 45 przykładając materiał do listwy oporowej po lewej strone i złożysz je do kąta 90 i uzyskany kąt jest np poniżej 90 to podobna operacja po prawej stronie daje kąt większy niż 90?
Mam nadzieję że czytelne jest pytanie.
Tytuł: Odp: Problem z kalibracją ukosówki
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 15 Stycznia 2026, 10:36:14 czas Polski



wpierw przesuń przykładnicę oporową  tak , byś otrzymał kąt 90*
Tytuł: Odp: Problem z kalibracją ukosówki
Wiadomość wysłana przez: Gruby1960 w 15 Stycznia 2026, 14:23:17 czas Polski
Dziękuję za pomoc i Wasze komentarze. W sobotę zweryfikuję to o czym piszecie.