Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => SAM'y => Wątek zaczęty przez: tomx w 23 Października 2014, 23:00:15 czas Polski

Tytuł: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 23 Października 2014, 23:00:15 czas Polski
Od długiego czasu nosiłem się z zamiarem zbudowani solidnych ścisków
do klejenia małych arkuszy klejonki , czy czasami jakiegoś blaciku..
Z gotowych rozwiązań jakoś nic mi nie podchodziło , no i frajda wykonania samu był dużą pokusą
założenia były takie
powierzchnia klejona około 100 x 150 cm
montaż na ścianie – (mam w warsztacie bardzo mało miejsca)

Jako główny element konstrukcyjny posłużył profil stalowy prostokątny
60x30x3mm wysokość jednego ścisku 150 cm . Stopy maja dospawane czoła z płaskownika stalowego 100x60x10 (jeśli dobrze pamiętam)
podnośniki hydrauliczne  oczywiście mogły być mniejsze , a nie 4 tonowe , no ale takie były w najbliższym sklepie ..

Resztę najlepiej wyjaśnią fotki.
Te czerwone elementy służą do montowania belki która zabezpiecza klejony materiał przed wyboczeniem.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Lechu w 23 Października 2014, 23:28:54 czas Polski
Wygladaja pieknie. Pytanie czy sprawuja sie rownie dobrze
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 23 Października 2014, 23:35:44 czas Polski
No nie  :o  normalnie fabryka. + za wykonanie . Mam mieszane uczucia co do hydrauliki ,czy te podnośniki po pewnym czasie nie zaczną przepuszczać :-\ 
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 23 Października 2014, 23:41:53 czas Polski
Jeśli chodzi o działanie to jestem jak najbardziej zadowolony , siła nacisku bardzo duża.
Sklejałem blat dębowy do stołu o wymiarach 80 x130 cm i sklejenie wyszło bardzo dobrze.
Również parę klejonek sosnowych się przewinęło przez ponad rok użytkowania.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 23 Października 2014, 23:53:51 czas Polski
Mam mieszane uczucia co do hydrauliki ,czy te podnośniki po pewnym czasie nie zaczną przepuszczać :-\ 
Po pewnym czasie - masz na myśli w czasie klejenia czy np za kilka miesięcy ?
jeśli o to pierwsze to  nie zauważyłem podczas rozformowywania klejonki żeby któryś był wyluzowany .
A jeśli chodzi o okres kilku miesięcy czy coś w tym rodzaju . To takie podnośniki są po około 30 zl
sztuka . Można bez większego  wydatku zastąpić je nowymi.
A jeszcze inna rzecz że ja nie robię tego zawodowo . Kilka klejonek dziennie czy nawet tygodniowo.
Ja kleje raczej co kilka tygodni :)
Dzięki za pierwszego plusika :)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 24 Października 2014, 00:36:47 czas Polski
To i ja dam koledze z wielką przyjemnością plusa za pomysł i wykonanie :)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: MarcinW w 24 Października 2014, 08:19:22 czas Polski
no niezłe cacko! niejeden z nas marzy o czymś takim w swoim warsztacie :)
plusik również ode mnie!
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 24 Października 2014, 08:28:17 czas Polski
Wykonanie solidne, eleganckie i wygodne . Mam tylko wątpliwości, czy masz odpowiednie "czucie" przy dociskaniu, moim zdaniem wcale nie trzeba dużej siły przy dociskaniu klejonki.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 24 Października 2014, 08:43:26 czas Polski
moim zdaniem wcale nie trzeba dużej siły przy dociskaniu klejonki.

Dokładnie.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 24 Października 2014, 09:58:09 czas Polski
czy masz odpowiednie "czucie" przy dociskaniu

Do lewarków używam dosyć krótkiej dźwigni do "wachlowania" i opór przy dociskaniu pojawia się wyraźny.
Jeśli ciśnienie było by wytwarzane przez jakąś pompę to rzeczywiście był by spory problem.
Dokręcając gwint na pewno wyczucie jest większe .
Tak więc czujnym muszę  pozostać :)
Dzięki za dobre słowa , plusiki i podzielenie się wątpliwościami.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 24 Października 2014, 11:31:39 czas Polski
To takie podnośniki są po około 30 zl
sztuka . Można bez większego  wydatku zastąpić je nowymi.

To nie ma o co kopi kruszyć  :) 
 Pomyślałem tylko ,jakby po ściśnięciu zastosować jakieś blokady np.kliny, a podnośniki poluzować  to taka moja luźna myśl :P podziałały by na pewno dłużej  ???
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: robson w 24 Października 2014, 14:36:10 czas Polski
A ja tam lubię jak jest fest dociśnięte :) czy to ściski czy prasa ręczna
W jednym zakładzie używaliśmy specjalną prasę  (ręczną)do oklejania płyt fornirem potężna rzecz , dociski śrubowe w trzech miejscach niestety były podwieszone na stałe i nie było regulacji , przy mniejszych formatkach posiłkowaliśmy się lewarkiem olejowym do czasu kiedy puścił olej  :'(
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 24 Października 2014, 16:52:47 czas Polski
A ja tam lubię jak jest fest dociśnięte

Nie  ma   że lubię ,........ są pewne  zasady klejenia  i przygotowania powierzchni pod klejenie.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: robson w 24 Października 2014, 17:30:25 czas Polski
Tomekz , zasady są a jakże , ale czy nie zdarzyło się Tobie że w trakcie klejenia np. drzwi klej zaczął ''stawać ''i co wtedy ...
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 24 Października 2014, 17:42:01 czas Polski
klej zaczął ''stawać ''

W słowniku tego napewno nie znajdę  :-\ można jaśniej ???
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: lid w 25 Października 2014, 11:58:27 czas Polski
Spodobało mi się to rozwiązanie, trochę się "podpaliłem"  :D
"+" leci ode mnie
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Krzysiake w 25 Października 2014, 20:35:17 czas Polski
Piękna robota!
1. Czym spawałeś?
2. Czym ciąłeś?
3. Na jakiej pilarce stołowej były postawione te ściski?
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 26 Października 2014, 20:59:19 czas Polski
1. Czym spawałeś?
2. Czym ciąłeś?
3. Na jakiej pilarce stołowej były postawione te ściski?

Dzieki :)
1. spawane TIGiem
2. pila do metalu - tasmowa (ale po cieciu  "lizniete" na frezarce)
3. Metabo tk 1685
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: xxMichalLsxx w 16 Listopada 2014, 23:19:52 czas Polski
jakiego profilu użyłeś? ściski świetna sprawa
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 17 Listopada 2014, 22:17:00 czas Polski
jakiego profilu użyłeś? ściski świetna sprawa
Profile 60x30x3 w pierwszym poscie masz troszke informacji o konstrukcji.
W razie dalszych pytan sluze pomoca :)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 20 Listopada 2014, 16:02:43 czas Polski
Tomx jak myślisz 2tony lewarek wystarczy, czy koniecznie trzeba 4tony ?
Myślę o takim ?
http://allegro.pl/podnosnik-hydrauliczny-slupkowy-2-ton-lewarek-2t-i4777797764.html (http://allegro.pl/podnosnik-hydrauliczny-slupkowy-2-ton-lewarek-2t-i4777797764.html)
Podoba mi się pomysł bardzo, gromadzę materiały i zabieram się do roboty :)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 21 Listopada 2014, 23:55:44 czas Polski
Tomx jak myślisz 2tony lewarek wystarczy, czy koniecznie trzeba 4tony ?
Napewno wystarczy :)
Jak zbudujesz koniecznie podeslij zdjecia :)
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: mk1265 w 26 Listopada 2014, 13:12:05 czas Polski
jaki koszt wykonania jednego takiego ścisku? Przyznam bardzo podoba mi sie taka konstrukcja. Dobra robota:)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 26 Listopada 2014, 13:27:03 czas Polski
Tak z grubsza policzyłem, jak się zrobi samemu. kształtowniki kupi w hurtowni, nie w markecie, to mi wychodzi, że w 100 powinienem się zmieścić za sztukę.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: a13 w 26 Listopada 2014, 16:56:53 czas Polski
Według mojej kalkulacji materiału to około
600 -700 zł.
Bez malowanie, spawanie etc.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 26 Listopada 2014, 19:37:24 czas Polski
a13 piszesz o jednej sztuce ?
Ze złota chcesz je robić ?
Lewarek 40zł, kształtowniki i płaskowniki koło 30zł, parę śrób i wałków plus malowanie np. młotkowy Hameraid. Co tu ma kosztować 600-700zł ? 7szt. to tak. Mi wystarczą 4szt. i myślę, że w 500zł się zmieszczę za 4szt. Oczywiście praca własna, tego nie liczę.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 30 Listopada 2014, 19:00:16 czas Polski
Kwota do wydania na ściski jest uzależniona od tego co możemy zrobić sami w warsztacie.
Lub u sąsiada /w pracy itd...
Pila do metalu wskazana . ale można walczyć kontowka.
Spawarka jest niezbędna.
Solidna wiertarka stacjonarna niezbędna.
Na tokarce zostały wykonane mocowania stóp które nałożono na tłok podnośnika, oraz te wałeczki które po przyspawaniu do płaskownika stanowią mocowanie przesuwanej blokady szerokości.

Na frezarce obrobione stopy (10mm płaskownik stalowy) . Ale to można po ciachnięciu wyprowadzić pilnikiem. Jeśli ściski miałby być wyposażone w dodatkową belkę zabezpieczającą przed wyboczeniem . To w elementach mocujących (te czerwone z wielka śrubą) na bokach są wyfrezowane kanałki w których przesuwa się płaskownik , jego zadaniem jest ochrona belki wyboczeniowej przed gnieceniem zakręcaną śrubą.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 30 Listopada 2014, 19:20:26 czas Polski
Wszystko zrobię sam.
Mam uchwyt szlifierki i mogę ciąć po zadanym kontem.
Spawarka jest.
Wiertarka stołowa jest.
Tokarka i frezarka obejdzie się, można to zastąpić śrubami i płaskownikami.
Będzie dobrze, na razie gromadzę materiały, na wiosnę zrobię  8)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: a13 w 30 Listopada 2014, 20:19:53 czas Polski
"a13 piszesz o jednej sztuce ?"

Kalkulacja dla 4 sztuk, ceny z allegro.
Lp   Nazwa                         wymiary     ilośc [m][kg]     cena jednostkowa           wartość
1   Profil zamkniety                 60x30x3      10                            15,3                           153
2   Zaślepka do profilu         60x30            20                              1,2                             24
3   Profil zamkniety                 60x30               2                            15,3                             30,6
4   Płaskownik                         60x10               1                             23                             23
5   PODNOSNIK SLUPKOWY 2T HYD
         RAULICZNY LEWAREK 2 TONY           4                            32                            128
6   płaskownik                  40x5              10                              8                              80
7   Płaskownik                            20x4        2                            3                                6
8   Płaskownik                      100x10                1                            31                              31
                                                                                   Razem           475,6
               
   plus wysyłka                                                                                        80
   elektrody+śruby-malowanie                                                             100
            Całość około   655,6   bez robocizny

Formatowanie nie działa :))
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 30 Listopada 2014, 21:08:40 czas Polski
Trochę przesadziłeś, ale ok. np. stal kształtowniki kupuję w hurtowni po 3zł za kg bez względu na kształt wyroby walcowane. Gięte na zimno jeszcze tańsze.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Keleven w 02 Grudnia 2014, 16:38:36 czas Polski
Właśnie o czymś takim myślałem, tylko podnośniki (dociski) dam na górze, wiem z doświadczenia że łatwiej dociskać od góry no chyba ze kleimy w poziomie to jest to bez znaczenia.
+ za estetyke
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: tomx w 02 Grudnia 2014, 21:31:12 czas Polski
Właśnie o czymś takim myślałem, tylko podnośniki (dociski) dam na górze, wiem z doświadczenia że łatwiej dociskać od góry no chyba ze kleimy w poziomie to jest to bez znaczenia.

Może być kłopot bo te lewarki nie działają leżąc . Na 99% do góry nogami nie zadziałają . Jak będę miał w czwartek chwilkę to zerknę czy pracują w tej pozycji.
Dzięki za „+”
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: a13 w 30 Grudnia 2014, 21:37:44 czas Polski
A jak umieszczę do góry profilu ale odwrotnie (dół podnośnika na dole) ?
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: demolkaa w 30 Grudnia 2014, 21:48:57 czas Polski
Jak ktoś szuka lewarku to sa w kauflandzie w wyprzedaży po 25zł.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Keleven w 30 Grudnia 2014, 21:57:04 czas Polski
A jak umieszczę do góry profilu ale odwrotnie (dół podnośnika na dole) ?

To będzie git, znalazłem gotowe na których będę się wzorował ale dopiero na wiosnę.
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: Sprytek w 29 Stycznia 2015, 22:02:19 czas Polski
jeśli pozwolisz - kupuję pomysł! akurat noszę się z koniecznością wykonania klejonego łoża pod silnik na remontowanej łódce i to jest to! :)
Tytuł: Odp: ściski hydrauliczne
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 30 Stycznia 2015, 11:01:13 czas Polski
Jak dla mnie takie ściski to totalny niewypał skoda kasy