Forum stolarskie Domidrewno.pl
Narzędzia ręczne => SAM'y => Wątek zaczęty przez: tomx w 23 Października 2014, 23:00:15 czas Polski
-
Od długiego czasu nosiłem się z zamiarem zbudowani solidnych ścisków
do klejenia małych arkuszy klejonki , czy czasami jakiegoś blaciku..
Z gotowych rozwiązań jakoś nic mi nie podchodziło , no i frajda wykonania samu był dużą pokusą
założenia były takie
powierzchnia klejona około 100 x 150 cm
montaż na ścianie – (mam w warsztacie bardzo mało miejsca)
Jako główny element konstrukcyjny posłużył profil stalowy prostokątny
60x30x3mm wysokość jednego ścisku 150 cm . Stopy maja dospawane czoła z płaskownika stalowego 100x60x10 (jeśli dobrze pamiętam)
podnośniki hydrauliczne oczywiście mogły być mniejsze , a nie 4 tonowe , no ale takie były w najbliższym sklepie ..
Resztę najlepiej wyjaśnią fotki.
Te czerwone elementy służą do montowania belki która zabezpiecza klejony materiał przed wyboczeniem.
Pozdrawiam
-
Wygladaja pieknie. Pytanie czy sprawuja sie rownie dobrze
-
No nie :o normalnie fabryka. + za wykonanie . Mam mieszane uczucia co do hydrauliki ,czy te podnośniki po pewnym czasie nie zaczną przepuszczać :-\
-
Jeśli chodzi o działanie to jestem jak najbardziej zadowolony , siła nacisku bardzo duża.
Sklejałem blat dębowy do stołu o wymiarach 80 x130 cm i sklejenie wyszło bardzo dobrze.
Również parę klejonek sosnowych się przewinęło przez ponad rok użytkowania.
-
Mam mieszane uczucia co do hydrauliki ,czy te podnośniki po pewnym czasie nie zaczną przepuszczać :-\
Po pewnym czasie - masz na myśli w czasie klejenia czy np za kilka miesięcy ?
jeśli o to pierwsze to nie zauważyłem podczas rozformowywania klejonki żeby któryś był wyluzowany .
A jeśli chodzi o okres kilku miesięcy czy coś w tym rodzaju . To takie podnośniki są po około 30 zl
sztuka . Można bez większego wydatku zastąpić je nowymi.
A jeszcze inna rzecz że ja nie robię tego zawodowo . Kilka klejonek dziennie czy nawet tygodniowo.
Ja kleje raczej co kilka tygodni :)
Dzięki za pierwszego plusika :)
-
To i ja dam koledze z wielką przyjemnością plusa za pomysł i wykonanie :)
-
no niezłe cacko! niejeden z nas marzy o czymś takim w swoim warsztacie :)
plusik również ode mnie!
-
Wykonanie solidne, eleganckie i wygodne . Mam tylko wątpliwości, czy masz odpowiednie "czucie" przy dociskaniu, moim zdaniem wcale nie trzeba dużej siły przy dociskaniu klejonki.
-
moim zdaniem wcale nie trzeba dużej siły przy dociskaniu klejonki.
Dokładnie.
-
czy masz odpowiednie "czucie" przy dociskaniu
Do lewarków używam dosyć krótkiej dźwigni do "wachlowania" i opór przy dociskaniu pojawia się wyraźny.
Jeśli ciśnienie było by wytwarzane przez jakąś pompę to rzeczywiście był by spory problem.
Dokręcając gwint na pewno wyczucie jest większe .
Tak więc czujnym muszę pozostać :)
Dzięki za dobre słowa , plusiki i podzielenie się wątpliwościami.
Pozdrawiam
-
To takie podnośniki są po około 30 zl
sztuka . Można bez większego wydatku zastąpić je nowymi.
To nie ma o co kopi kruszyć :)
Pomyślałem tylko ,jakby po ściśnięciu zastosować jakieś blokady np.kliny, a podnośniki poluzować to taka moja luźna myśl :P podziałały by na pewno dłużej ???
-
A ja tam lubię jak jest fest dociśnięte :) czy to ściski czy prasa ręczna
W jednym zakładzie używaliśmy specjalną prasę (ręczną)do oklejania płyt fornirem potężna rzecz , dociski śrubowe w trzech miejscach niestety były podwieszone na stałe i nie było regulacji , przy mniejszych formatkach posiłkowaliśmy się lewarkiem olejowym do czasu kiedy puścił olej :'(
-
A ja tam lubię jak jest fest dociśnięte
Nie ma że lubię ,........ są pewne zasady klejenia i przygotowania powierzchni pod klejenie.
-
Tomekz , zasady są a jakże , ale czy nie zdarzyło się Tobie że w trakcie klejenia np. drzwi klej zaczął ''stawać ''i co wtedy ...
-
klej zaczął ''stawać ''
W słowniku tego napewno nie znajdę :-\ można jaśniej ???
-
Spodobało mi się to rozwiązanie, trochę się "podpaliłem" :D
"+" leci ode mnie
-
Piękna robota!
1. Czym spawałeś?
2. Czym ciąłeś?
3. Na jakiej pilarce stołowej były postawione te ściski?
-
1. Czym spawałeś?
2. Czym ciąłeś?
3. Na jakiej pilarce stołowej były postawione te ściski?
Dzieki :)
1. spawane TIGiem
2. pila do metalu - tasmowa (ale po cieciu "lizniete" na frezarce)
3. Metabo tk 1685
-
jakiego profilu użyłeś? ściski świetna sprawa
-
jakiego profilu użyłeś? ściski świetna sprawa
Profile 60x30x3 w pierwszym poscie masz troszke informacji o konstrukcji.
W razie dalszych pytan sluze pomoca :)
-
Tomx jak myślisz 2tony lewarek wystarczy, czy koniecznie trzeba 4tony ?
Myślę o takim ?
http://allegro.pl/podnosnik-hydrauliczny-slupkowy-2-ton-lewarek-2t-i4777797764.html (http://allegro.pl/podnosnik-hydrauliczny-slupkowy-2-ton-lewarek-2t-i4777797764.html)
Podoba mi się pomysł bardzo, gromadzę materiały i zabieram się do roboty :)
-
Tomx jak myślisz 2tony lewarek wystarczy, czy koniecznie trzeba 4tony ?
Napewno wystarczy :)
Jak zbudujesz koniecznie podeslij zdjecia :)
Pozdrawiam
-
jaki koszt wykonania jednego takiego ścisku? Przyznam bardzo podoba mi sie taka konstrukcja. Dobra robota:)
-
Tak z grubsza policzyłem, jak się zrobi samemu. kształtowniki kupi w hurtowni, nie w markecie, to mi wychodzi, że w 100 powinienem się zmieścić za sztukę.
-
Według mojej kalkulacji materiału to około
600 -700 zł.
Bez malowanie, spawanie etc.
-
a13 piszesz o jednej sztuce ?
Ze złota chcesz je robić ?
Lewarek 40zł, kształtowniki i płaskowniki koło 30zł, parę śrób i wałków plus malowanie np. młotkowy Hameraid. Co tu ma kosztować 600-700zł ? 7szt. to tak. Mi wystarczą 4szt. i myślę, że w 500zł się zmieszczę za 4szt. Oczywiście praca własna, tego nie liczę.
-
Kwota do wydania na ściski jest uzależniona od tego co możemy zrobić sami w warsztacie.
Lub u sąsiada /w pracy itd...
Pila do metalu wskazana . ale można walczyć kontowka.
Spawarka jest niezbędna.
Solidna wiertarka stacjonarna niezbędna.
Na tokarce zostały wykonane mocowania stóp które nałożono na tłok podnośnika, oraz te wałeczki które po przyspawaniu do płaskownika stanowią mocowanie przesuwanej blokady szerokości.
Na frezarce obrobione stopy (10mm płaskownik stalowy) . Ale to można po ciachnięciu wyprowadzić pilnikiem. Jeśli ściski miałby być wyposażone w dodatkową belkę zabezpieczającą przed wyboczeniem . To w elementach mocujących (te czerwone z wielka śrubą) na bokach są wyfrezowane kanałki w których przesuwa się płaskownik , jego zadaniem jest ochrona belki wyboczeniowej przed gnieceniem zakręcaną śrubą.
-
Wszystko zrobię sam.
Mam uchwyt szlifierki i mogę ciąć po zadanym kontem.
Spawarka jest.
Wiertarka stołowa jest.
Tokarka i frezarka obejdzie się, można to zastąpić śrubami i płaskownikami.
Będzie dobrze, na razie gromadzę materiały, na wiosnę zrobię 8)
-
"a13 piszesz o jednej sztuce ?"
Kalkulacja dla 4 sztuk, ceny z allegro.
Lp Nazwa wymiary ilośc [m][kg] cena jednostkowa wartość
1 Profil zamkniety 60x30x3 10 15,3 153
2 Zaślepka do profilu 60x30 20 1,2 24
3 Profil zamkniety 60x30 2 15,3 30,6
4 Płaskownik 60x10 1 23 23
5 PODNOSNIK SLUPKOWY 2T HYD
RAULICZNY LEWAREK 2 TONY 4 32 128
6 płaskownik 40x5 10 8 80
7 Płaskownik 20x4 2 3 6
8 Płaskownik 100x10 1 31 31
Razem 475,6
plus wysyłka 80
elektrody+śruby-malowanie 100
Całość około 655,6 bez robocizny
Formatowanie nie działa :))
-
Trochę przesadziłeś, ale ok. np. stal kształtowniki kupuję w hurtowni po 3zł za kg bez względu na kształt wyroby walcowane. Gięte na zimno jeszcze tańsze.
-
Właśnie o czymś takim myślałem, tylko podnośniki (dociski) dam na górze, wiem z doświadczenia że łatwiej dociskać od góry no chyba ze kleimy w poziomie to jest to bez znaczenia.
+ za estetyke
-
Właśnie o czymś takim myślałem, tylko podnośniki (dociski) dam na górze, wiem z doświadczenia że łatwiej dociskać od góry no chyba ze kleimy w poziomie to jest to bez znaczenia.
Może być kłopot bo te lewarki nie działają leżąc . Na 99% do góry nogami nie zadziałają . Jak będę miał w czwartek chwilkę to zerknę czy pracują w tej pozycji.
Dzięki za „+”
-
A jak umieszczę do góry profilu ale odwrotnie (dół podnośnika na dole) ?
-
Jak ktoś szuka lewarku to sa w kauflandzie w wyprzedaży po 25zł.
-
A jak umieszczę do góry profilu ale odwrotnie (dół podnośnika na dole) ?
To będzie git, znalazłem gotowe na których będę się wzorował ale dopiero na wiosnę.
-
jeśli pozwolisz - kupuję pomysł! akurat noszę się z koniecznością wykonania klejonego łoża pod silnik na remontowanej łódce i to jest to! :)
-
Jak dla mnie takie ściski to totalny niewypał skoda kasy