Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: pbaszyn w 22 Listopada 2014, 23:36:05 czas Polski

Tytuł: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 22 Listopada 2014, 23:36:05 czas Polski
Nadchodzi prezentów czas a jaki prezent jest lepszy jeśli nie ten wykonany własnoręcznie.
Moja Małżonka wymyśliła by były to podstawki na serwetki, na stół wigilijny jak znalazł.
Po drobnych acz burzliwych :) konsultacjach powstał projekt - w załączniku projekt w sketchupie.
Większe deseczki będę z dębu, wstawka łącząca z kolorowego egzotyka a element dociskający serwetki z kawałka ciężkiego i ciemnego egzotyka.
W przeciwieństwie do części poprzednich moich projektów, ten z wiadomych względów ma jasno określony termin wykonania wiec jest spora szansa, że wkrótce zobaczycie efekty :)
Większość pracy wykonam ręcznymi narzędziami, będzie więc to co tygryski lubią najbardziej, relaks przy struganiu :)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 22 Listopada 2014, 23:54:26 czas Polski
Pierwszy krok to wybór drewna, wybrałem różne odpadowe kawałki dębiny, zwracając szczególną uwagę na kolor drewna i układ słojów.
Największą deskę o grubości 28mm najpierw pociąłem na 4 części - to będą podstawy do czterech serwetników. Potem wstępne struganie surowej tarcicy.
Kolejny krok to rozcinanie na cieńsze deseczki - 12-13mm. Gotowe deseczki obrabiam parami - jedna para, jedna podstawa. Po rozcięciu struganie do finalnej grubości 10mm.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 23 Listopada 2014, 00:04:09 czas Polski
Kolejny etap to formatowanie deseczek do finalnych wymiarów. Dłuższe boki zestrugałem to konicznej szerokości. Krótsze, najpierwej docięte na wymiar a potem strugane tak by krawędź była idealna. Przed cięciem pod kątem prostym, wszystkie linie znaczyłem nożem a potem dodatkowo zrobiłem "rowek" prowadzący dla piły.
Przycinałem grzbietnicą IRWIN i przyznam, że szło mi tak średnio :( Zastanawiam się czy ta piła tak ma czy też mi brakuje wprawy. Myślałem nad kupieniem grzbietnicy Kirchen ale po ostatnich opiniach na forum to zostają tylko chyba japońskie ? Przy tym cięciu nie miało to aż tak krytycznego znaczenia, ale za chwilę będę wycinał połączenia na wczepy ( tak będą połączone boki z podstawą ) a tam cięcia muszą być idealne.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 23 Listopada 2014, 00:06:07 czas Polski
A tu jeszcze kawałki dębiny o dość ciekawym rysunku, które wykorzystam na boki - aparat w telefonie i sztuczne światło tego nie oddają, kolory są od koloru kakao / jasnej czekolady do jasnego siwego.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: ObywatelRP w 23 Listopada 2014, 05:18:03 czas Polski
Witam
fajny projekt na prezent świąteczny.
Nie myslales jednak o jakimś ciekawym zaokragleniu boków na rogach podstawki ? Mysle sobie również ze ten element dociskajacy mógłby być okragly ułatwiałoby to wyjmiwanie serwetek.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 23 Listopada 2014, 13:00:07 czas Polski
Witam
fajny projekt na prezent świąteczny.
Nie myslales jednak o jakimś ciekawym zaokragleniu boków na rogach podstawki ? Mysle sobie również ze ten element dociskajacy mógłby być okragly ułatwiałoby to wyjmiwanie serwetek.
Pozdrawiam
Witam.
Taki właśnie ma być projekt, bez zaokrągleń. Dlatego kwadratowy w przekroju docisk bardziej pasuje.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 23 Listopada 2014, 13:01:45 czas Polski
Pierwsza postawa się klei, chyba muszę dokupić małych ścisków (http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/23/78f3dea486de00e05052d510d6450e3d.jpg)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: ObywatelRP w 23 Listopada 2014, 15:38:31 czas Polski
A czy pasowales juz serwetki? Wydaje mi się ze twój projekt podstawki jest prostokątny a serwetki kwadratowe?
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 23 Listopada 2014, 16:01:29 czas Polski
Podstawa jest prawie kwadratowa, tylko ściski zasłaniają boki.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: Lidka w 24 Listopada 2014, 22:22:10 czas Polski
Tak jak piszesz, to co zrobione przez siebie jest najlepsze - nawet jeśli nie jest idealne (to nie do Ciebie i Twojego projektu uwaga)Może na końcu podklej ten stojak jakimis malutkimi silikonowymi gumeczkami, żeby nie ślizgał się po stole :)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 25 Listopada 2014, 23:10:49 czas Polski
Dwie pierwsze podstawy gotowe.

Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 25 Listopada 2014, 23:13:11 czas Polski
Dwie pierwsze podstawy gotowe.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 25 Listopada 2014, 23:17:12 czas Polski
Dziś przygotowałem deseczki  na boki, zestrugane na 6mm. Jutro dotnę je na wymiar i pierwsze przymiarki do wycinania wczepów.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 26 Listopada 2014, 23:41:43 czas Polski
Kolejny etap, wykonanie połączeń. Wyszło chyba nie tak źle jak na pierwsze połączenia na jaskółczy ogon :-). (http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/26/f7b0b4d02345c33b087d017affb1f32b.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/26/cf5349d44156ebb7bfb9fea849dd0f1f.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/26/f2a21459002ca86a08b7343c3c60d32b.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/26/c99a6e18118b8b79bc1c564f9910c203.jpg)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: JarekO w 27 Listopada 2014, 00:12:54 czas Polski
No gitara! Jaskółki dobre na wszystko! ;)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 28 Listopada 2014, 22:03:13 czas Polski
Pierwsza postawa gotowa do klejenia. Jak na pierwszy raz wyszło chyba nie tak źle, choć z pewnością muszę jeszcze poćwiczyć cięcie bo te nie były idealne i w kilku miejscach są małe szpary, które uzupełnię wstawkami przy klejeniu. No i chyba kupię jednak piłę japońską. Mam grzbietnicę irwin i średnio jestem zadowolony. Staram się ciąć równym ruchem a piła i tak tańczy na boki, do tego trudno zacząć cięcie i zazwyczaj wejście w materiał nie jest idealne co widać na połączeniu.(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/28/f5a07ed9ce0af514a20bc87644303310.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/28/b34bddee74e7eee52160bacef308dc21.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/28/21603d1da7976c49b5e1835374317b1d.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/11/28/dd408948daab518b26567a9a7733b4c8.jpg)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 03 Grudnia 2014, 21:59:03 czas Polski
Pierwsza podstawka sklejona, częściowo przestrugane połączenie do gładkiego.
(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/5a12ae3330391602eaa7e3f566daa1e2.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/616a015e96819df8358b3ecf983252c6.jpg)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 03 Grudnia 2014, 22:10:32 czas Polski
Przygotowując boczki kolejnej postawy chciałem wykorzystać ciekawą właściwość drewna dębowego, promienie rdzeniowe. Drewno dębowe przecięte wzdłuż promieni posiada charakterystyczny wzór. W kawałkach drewna które miałem do wykorzystania, promienie układały się tylko wzdłuż krótszego boku przekroju poprzecznego, dlatego naciąłem wąskich pasków, starając się za każdym razem układać piłę wzdłuż promieni. Paski po przestruganiu ułożyłem tak by wzór pasował na sąsiednich klapkach. Kolejny etap to klejenie.(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/a839a71aa250e0db6f06584a9e4905f6.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/7056280dfd92fd4cd0c3e7eac5545b30.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/34fda6baef76d2271d7a96d943a2c9d7.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/4c0efe14576adc3d1e06ba19dd4024d2.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/03/6fc1bf053fc14fa4d4740de8931d1616.jpg)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 17 Grudnia 2014, 11:40:07 czas Polski
Pierwsze dwie podstawki prawie gotowe. Nałożona 1 warstwa olejowosku osmo, brakuje jeszcze elementów dociskających serwetki.(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/17/545e7143a40f22e9fa78a492d27a0f56.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/17/6e2ddfa74f66fce2767e7b2905a56dcb.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/17/bd58f7651253ce3c602151e32a967f39.jpg)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 25 Grudnia 2014, 16:48:25 czas Polski
Podstawki gotowe i rozdane, zdjęcia przy świątecznym stole.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 25 Grudnia 2014, 17:48:25 czas Polski
Z satysfakcją daję "+" - ładny projekt, staranne wykonanie i fotografie " z zębem". Szkoda tylko, że zostały ślady po znaczniku (ołówku?) przy jaskółczych ogonach, bez nich byłoby perfekcyjnie :)
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 25 Grudnia 2014, 18:22:36 czas Polski
Dzięki.  To nacięcia po znaczniku do trasowania. Nauczka na przyszłość. W kolejnych znaczyłem tylko w miejscach do wycięcia.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: JarekO w 27 Grudnia 2014, 10:46:37 czas Polski
Bardzo ładnie wykonane! Z tymi liniami po znaczniku to jest różnie, jedni celowo go nie usuwają, żeby było widać ręczną pracę.
Tytuł: Odp: Podstawka na serwetki / serwetnik
Wiadomość wysłana przez: kozio w 27 Grudnia 2014, 12:38:17 czas Polski
Plus i ode mnie, Praca bardzo staranna a wynikiem bardzo elegancka rzecz.
Klasa Koń :D