Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: wstefan w 15 Grudnia 2014, 00:05:24 czas Polski

Tytuł: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 15 Grudnia 2014, 00:05:24 czas Polski
Hej,

nie dalej niż 30 minut temu moja ukochana żonka zleciła robotę :)

po chwili nie równej walki ze sketchupem powstał wstępny rysunek

[smg id=1084]
[smg id=1085]

Co do szczegółów:
drewno jesion
grubość nogi 8cm (klejone w dwóch desek 4cm)
blaty grubości 4cm  (klejonka)

Wymiary:
górny blat: 70x47cm (klejone z 8 cm pasów)
dolny blat: 46x47cm (roboczo wyjdzie 40x47 bo 4+2 cm w nogę)
wysokość 90cm do góry blatu

nogi 8x8 ( klejone z 8x4cm)

Bardzo Was proszę o jakieś sugestie jak zamontować dolną półkę. Będzie ona wisząca. Chciałem zrobić tak jak na rysunku czyli wchodzi do połowy nogi tylko boję się czy to wystarczy i  nie będzie to za słabe połączenie.
Brałem po uwagę też podwieszenie jej na cienkich linkach stalowych...

wszelkie sugestie mile widziane ... zależy mi bardzo na czasie bo realizacja ma zostać zrobiona do wigilii :P


pozdr
wstefan
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 15 Grudnia 2014, 00:13:48 czas Polski
Pod spodem daj coś w rodzaju zastrzał.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 15 Grudnia 2014, 00:24:46 czas Polski
dzięki ale...
no właśnie chciałem tego uniknąć bo półka jest na widoku. Zastrzały musiały by by c dość blisko brzegu i obawiam się że nie wyglądało by to dobrze :(

W założeniu ma to być lekka konstrukcja na dość masywnych nogach 

Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 16 Grudnia 2014, 08:24:11 czas Polski
czas nagli :)

Jest jedna zmiana w projekcie ... materiał nie ma 5 cm a 3 wiec będzie klejenie z 3x2,3

deski pocięte, przestrugane z 3 stron ( z czwartej nie zdążyłem :( ).   
Dzisiaj wieczorem kolejna partia roboty...
mam nadzieje że uda się wszystko pokleić

Nasuwa mi się kolejne pytanie - czy nogę składana z 3 desek, skręcać dwie ze sobą i doklejać trzecią czy wszystko tylko na klej?

postaram się dzisiaj dodać fotorelacje z prac :)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: przeniek w 16 Grudnia 2014, 17:44:35 czas Polski
Ja bym podparł oba blaty  na prętach do niewidocznych półek - np takich http://www.stolmet.pl/mobile/pl/p/Niewidoczne-mocowanie-polek/1238 lub innych (np z plaskownikiem / łącznikiem  sciany) w zależności od grubości  desek i obciążenia.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 16 Grudnia 2014, 18:22:59 czas Polski
dobry pomysł :)

może takie coś uda mi się wstawić :)
 
http://www.leroymerlin.pl/artykuly-metalowe/systemy-instalacyjne/system-instalacyjny-fischer/wspornik-do-rur-alk-27-18-200-fischer,p71060,l2196.html#nclid=f2e88947dd9b6096a1ac8eea68fd11bb (http://www.leroymerlin.pl/artykuly-metalowe/systemy-instalacyjne/system-instalacyjny-fischer/wspornik-do-rur-alk-27-18-200-fischer,p71060,l2196.html#nclid=f2e88947dd9b6096a1ac8eea68fd11bb)

grubość blatu to 40mm wiec nie powinno być problemy ze zmieszczeniem, a w nodze jako że składam z trzech desek, tez nie powinno obyć problemu z umieszczeniem żelastwa :)

Pewnie się zastanawiacie czemu takie pancerne :) Mam trójkę upiorów, które potrafią zniszczyć wszystko :P


pozdrawiam

Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: robson w 16 Grudnia 2014, 18:28:02 czas Polski
Wstefan -  czy ta dolna półka dochodzi do ściany , bo z rysunku wynika że nie  ???
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 16 Grudnia 2014, 21:11:07 czas Polski
robson: nie, nie dochodzi :(

gdyby dochodziła sprawa byłaby duuużo prostsza. Górny blat ma 70cm dolny tylko 47 z czego trochę wchodzi w nogi.

Zastanawiałem się również czy nie zrobić czopa przelotowego przez wszystkie dechy ( zakladam 4 cm wpust i kolejne 4 jako czop z dwoma klinami)

wstefan
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: robson w 16 Grudnia 2014, 21:37:58 czas Polski
Według mnie ta półka , którą chcesz zaczopować to i tak z czasem obwiśnie  ( siła  x  ramię) , koniecznie musisz ją podwiesić do blatu górnego .
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 16 Grudnia 2014, 21:48:21 czas Polski
a co myślisz o zastosowaniu takiej podpory?

http://www.leroymerlin.pl/artykuly-metalowe/systemy-instalacyjne/system-instalacyjny-fischer/wspornik-do-rur-alk-27-18-200-fischer,p71060,l2196.html#nclid=f2e88947dd9b6096a1ac8eea68fd11bb (http://www.leroymerlin.pl/artykuly-metalowe/systemy-instalacyjne/system-instalacyjny-fischer/wspornik-do-rur-alk-27-18-200-fischer,p71060,l2196.html#nclid=f2e88947dd9b6096a1ac8eea68fd11bb)

w pierwotnym planie było podwieszenie tej półki na stalowej lince go górnego blatu

Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: robson w 16 Grudnia 2014, 21:55:28 czas Polski
O matko rury będziesz na tym wieszał?
Wytłumacz mi jeśli możesz, czemu półka nie może dochodzić do ściany .
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 16 Grudnia 2014, 23:00:22 czas Polski
O to musialbys zapytac mija szanowna :) z zona sie nie dyskutuje ;)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 16 Grudnia 2014, 23:39:50 czas Polski
No tak...  Nie ma że wytłumaczysz że nie da rady. Skoro małżonka dopuszcza podwieszenie na linkach to w czym problem?
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 16 Grudnia 2014, 23:59:51 czas Polski
dopuszcza z małym ale :P
... ale jak by się dało bez to tak bym chciała :P


klejonka na blaty się klei ... na dzisiaj koniec
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 17 Grudnia 2014, 00:03:15 czas Polski
No to jeśli Tobie pasują te linki to z miną fachowca co to wszystko wie powiedz, że inaczej się nie da (bo dzieciaki wyrwą półkę, bo opadnie itp. ) Powinno przejść...
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 17 Grudnia 2014, 09:19:58 czas Polski
proces urabiania rozpoczęty - linki będą :)

wczorajsze prace - klejonka [smg id=1091]

od razu odpowiadam na potencjalne pytania :)  między trzecimi deskami nie ma kleju, będą klejone po finalnym wyrównaniu (niestety deski trochę popracowały po rozcięciu), a do dymki nie wejdzie więcej niż 30 - blat będzie miał 47 na gotowo

Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 17 Grudnia 2014, 12:46:40 czas Polski
Za mało ścisków, poza tym  powinny być ułożone naprzemiennie góra - dół i dokręcane też naprzemiennie rączka raz z lewej raz z prawej strony. Dokręca się najpierw ścisk środkowy i kolejne dokładane w kierunku boków. Jak masz za mało ścisków, to zrób sobie listwy z drewna i dobijaj klinami.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 17 Grudnia 2014, 14:12:10 czas Polski
amigorg: dzięki za cenne nauki:) przy następnej postaram się poprawić technologie. Wydawało mi się, że 5 ścisków na 90cm powinno wystarczyć. Są jeszcze dwa których nie widać od spodu.

czy jest jakaś zasada co do ilości ścisków na metr?

pozdrawiam
wstefan
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 17 Grudnia 2014, 14:42:40 czas Polski
Jeżeli jest 5, to wystarczy, ważne aby były zakładane naprzemiennie.

Ja zakładam ściski co 15 - 30 cm.

Tu masz jeden z filmików dot. klejonek - Jarka i Lidki z DiD:   https://www.youtube.com/watch?v=MMKwHvR9NtE (http://www.youtube.com/watch?v=MMKwHvR9NtE#ws)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 18 Grudnia 2014, 09:03:51 czas Polski
amigorg: jeszcze raz dzieki :)

wczoraj zastosowałem się do Twoich uwag - i klejonka została poklejona już bardziej fachowo :)
zdjęć jeszcze nie ma ale będą :P

Stan na dziś - nogi poklejone, blaty poklejone, jeszcze zostało ich rozcięcie i... zdjęcia.


Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 21 Grudnia 2014, 21:44:52 czas Polski
po małej przerwie prac ciąg dalszy :)

wydaje mi się że klejonka wyszła całkiem oki
[smg id=1092]
[smg id=1093]
[smg id=1094]

w wolnej chwil czekając na wyschnięcie kleju ...
[smg id=1095]

klejenie nogi ...
[smg id=1096]

 i znowu czas na ...
[smg id=1097]
kolejnego "strażnika" :)

jako że materiał wyjściowy na klejonkę miał tylko 30mm (na gotowo wyszło 25mm) musiałem pogrubić go doklejkami
[smg id=1098]

wstępne mierzenie nogi
[smg id=1099]

i za choinkę nie byłem stanie ujarzmić ścisku kątowego no chyba że nie ma kąta
[smg id=1100]

przepraszam za słabą jakoś zdjęć - robione komórką :(


Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: drozdo w 25 Grudnia 2014, 14:43:07 czas Polski
Ciekawy koncept mebelka. Wykonanie z kroku na krok coraz lepsze.
Klejonkę, kiedy mi zapracuje trochę, to strugiem ręcznym co się da :)
Ściski kątowe, szczególnie te tanie same w sobie kąta nie trzymają, zawsze lepiej kątownikiem sprawdzić.

Pozdrawiam i czekam na postępy.
drozdo
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 28 Grudnia 2014, 13:18:58 czas Polski
drozdo: dzięki :)

mały update po sobotnim wieczorku w garażu :)
[smg id=1118] [smg id=1119]
[smg id=1120]
niestety rozsypało mi się łóżysko we frezie i deska na doklejkę w dolnej cześci nogi do wymiany :(

[smg id=1121]
[smg id=1122]

Olej do wykońćzenia już czeka :)
[smg id=1123]
3V3 do blatów, matowy - trochę zmienia kolor jesionu na bardziej żółty
Tytuł: Odp: Stolik/półka - koniec
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 04 Stycznia 2015, 00:10:16 czas Polski
No i wreszcie koniec :)

trochę opóźniony ale zachwyt małżonki mimo wszystko był :)
linki wygrały i dolny blat jest wklejony i podwieszony, górny zakołkowany 4x10mm i jeszcze jak dojdzie poleci "undercover" do wszystkich połączeń

[smg id=1132]
[smg id=1133]
[smg id=1134]
[smg id=1135]
[smg id=1136]

Jako przelotek użyłem nitonakrętki fi3 (być może kiedyś zmienię linki na pręt gwintowany 3mm w rurce alu jak nie dadzą rady)

[smg id=1137]
[smg id=1138]
[smg id=1139]

Tak się chwale :) bo to moją tak właściwie pierwsza "grubsza" robota :)
... ale już szanowna "mała żonka" wymyśliła kolejne wyzwanie - blat kuchenny - no bo jak tak teraz, stolik z drewna, a  blat w płyty?

czyli w najbliższym czasie duuuużo klejonki mnie czeka, a to wymaga baaaaardzo dużej ilości ścisków.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: savifoto w 04 Stycznia 2015, 00:50:27 czas Polski
No to moje gratulacje
robota skończona a zapal nie opadl
moze małżonka dokupi ci sciskow
w prezencie chce miec blat
to trzeba zainwestować :-)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 04 Stycznia 2015, 00:55:05 czas Polski
dzięki :)

Raczej będę dorabiał wg. pomysłów naszego forumowego Słodowego:) mam nadzieję, że Amigorg się nie obrazi za porównanie :P
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: savifoto w 04 Stycznia 2015, 04:52:44 czas Polski
Mysle ze nie
raczej bedzie mu miło
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 04 Stycznia 2015, 08:36:47 czas Polski
I tak z kolejną realizacją przybywa nam gratów :)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: sebacmielow w 04 Stycznia 2015, 08:53:53 czas Polski
I rośnie lista potrzebnych, do wykonania nowych pomysłów, później brakuje miejsca na ich przechowywanie i tak znów nowe projekty (szafki, stojaki itp.) do wykonania. Tym sposobem doświadczenia przybywa a czasu wolnego coraz mniej ;)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 04 Stycznia 2015, 10:17:30 czas Polski
Prawie każda samodzielnie wykonana praca cieszy i daje motywację do działania - tak jak porównanie do supermajstra i korzystanie z inspiracji innych forumowiczów :) Powodzenia.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 04 Stycznia 2015, 13:26:18 czas Polski
Tylko najgorsze w tym wszystkim jest to, że zaczynam dostrzegać ułomności w sprzęcie i to mocniej denerwuje :( a widoków na lepsze nie ma.

zostają tylko samoróbki, a to wymaga wiedzy, doświadczenia i lepszych maszyn do ich wykonania i tak w koło.

Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: robson w 04 Stycznia 2015, 14:26:03 czas Polski
Fajny stoliczek , czy mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego półka nie dochodzi do ściany ?
Czy tam coś będzie wstawione ?
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: kozio w 04 Stycznia 2015, 15:44:36 czas Polski
Plusik chłopie...
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 04 Stycznia 2015, 15:47:41 czas Polski
czy mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego półka nie dochodzi do ściany ?
Przecież napisał, że żona miała taką wizję, a z wizją żony się nie dyskutuje, nawet gdyby miała być tam fontanna ;)
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: hycel w 04 Stycznia 2015, 16:16:07 czas Polski
Witam .
     ŚWIĘTE SŁOWA ,,z wizją żony się nie dyskutuje".
Skąd ja to znam?.
                    Pozdrowienia.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 04 Stycznia 2015, 17:40:00 czas Polski
dokładnie tak :P żona wizję miała, a ja to tylko robol

robson: gdyby ta dolna półka dochodziła do ściany, koncepcja byłaby duuużo prostsza w wykonaniu. Tak doszło jeszcze przekonanie małżonki do tego, że półka musi być podwieszona.

Kozio: dzięki za plusika
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: drozdo w 08 Stycznia 2015, 06:36:30 czas Polski
wstefan - i pięknie, a jak małżonka zadowolona to już całkiem gitara :) leci plus !

w tym momencie wpadłem na pomysł zbrojenia tej dolnej półki wygiętym prętem gwintowanym (od spodu i L-ka w nogi) klejonego na żywicy, albo takie U przechodzące na wylot nóg i napięte nakrętkami. Wszystko przykryte wklejkami jak należy ;D

I pytanie - gdzie kupowałeś olej i za ile ? jestem na etapie olejowania blatu w kuchni i ten z Ikei się kończy.
Tytuł: Odp: Stolik/półka - pytania
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 08 Stycznia 2015, 09:19:07 czas Polski
drozdo - dzięki za plusika :)
Olej kupowałem w Castoramie, jest to 3V3 olej do blatów, za puszkę 0,5 płaciłem coś w okolicach 40zł (nie pamiętam dokładnie ale jak Ci zależy mogę podjechać po drodze z pracy i sprawdzić :) ) Miałem ten olej z Ikei i jakoś mnie nie przekonał. 3V3 zrobił super powłokę już za drugim położeniem (lekki mat ale patrząc z boku jest połysk) czego nie udało mi się osiągnąć tym z  Ikeowym :( Dodatkowo Ikeowy nie pachnie zbyt ładnie, a tym robiłem kolejne warstwy w kuchni i dało się żyć :)
Dobra kończę pianie z zachwytu, bo ktoś pomyśli, że jakiś przedstawiciel ze mnie :P
 
Co do śruby też myślałem o wklejeniu czegoś ale ostatecznie stanęło na linkach i jest całkiem fajnie :)

pozdr