Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: pbaszyn w 19 Grudnia 2014, 20:24:23 czas Polski

Tytuł: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 19 Grudnia 2014, 20:24:23 czas Polski
Kolejny wątek prezentowy.  Tym razem dość wyjątkowy dla mnie,  pierwszy raz nakładałem fornir ale przede wszystkim dla obdarowanej osoby.  Będzie to szkatułka / pudełko dla Babci.  Prezent o tyle szczególny,  że część materiałów znalazłem w warsztacie Dziadka,  który był stolarzem spod Jarocina. Dziadek nie żyje już blisko 30 lat a ja dopiero niedawno odkryłem ile frajdy daje praca w drewnie.  Gdy zmarł miałem 5 lat i nie zdążył mi pokazać pracy w warsztacie. Jakiś czas temu w resztkach po jego warsztacie znalazłem kilka starych strugów kilka desek mahoniowych i fornir mahoniowy.

 Pierwszy element to wieczko pudełka. Klejonka jesionowa oklejona fornirem i ramka z jesionu. Jeden z boków ramki,  ten zakrzywiony, jest jednocześnie uchwytem. Na ten zakrzywiony element wybrałem kawałek jesionu o dość pokręconych słojach. następnie piłką włosową wyciąłem kształt wzdłuż słojów. Następnie dłutem zebrałem większość materiału,  potem wygładziłem cykliną na końcu papierem nawiniętym na pręt o średnicy 5mm.
Dzisiaj klejenie wieczka a jutro docinanie boków.
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 19 Grudnia 2014, 20:28:35 czas Polski
(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/274e8d07cbe73b619485ab5963016cdc.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/6c99d795cbab30ee5608d20eb74155f8.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/d43018fbe03171e3eaeaa64a42cbf607.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/1fbee64e6e605a33b02ea912051c1e47.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/f45adb9e3b65bb3ec471c965711981e0.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/3390811efa990c16b54d6db38b836feb.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/411f3493d0fcf8cd5a24f742a7f9ab6f.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/19/70e5cf9262043752d53bd8472eab401b.jpg)
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 19 Grudnia 2014, 20:31:38 czas Polski
A nie napisałem o co chodzi z tym wkrętem. To prosty przyrząd którym zrobiłem delikatne wyżłobienie w listewkach wokół forniru.
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: robson w 19 Grudnia 2014, 20:53:14 czas Polski
Wieczko jak ta lala  i rameczka niczego sobie , nie taki fornir straszny.... ;)
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 20 Grudnia 2014, 18:04:43 czas Polski
Dziś kolejny etap. Dociąłem przestrugałem drewno na boki. całość wstępnie spasowana. Po sklejeniu wzmocnię całość kołeczkami z jesionu. (http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/20/a0788def2474452aecaa80333aab7a1b.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/20/44a6516e28de686dd78cc65e60b91bd6.jpg)(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/20/10c5d07cd22678407dd083c5658dc102.jpg)
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 20 Grudnia 2014, 18:28:28 czas Polski
Całość świetnie się prezentuje, w szczególności przednia listwa pokrywy - dobry pomysł aby wykorzystać naturalne skręty słojów "+" :)
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: Polesiak w 20 Grudnia 2014, 18:38:57 czas Polski
Ciekawy projekt z tą "oflisową listwą" ramki. chociaż ja obrócił bym ją o 180 st. To rzecz jasna sprawa gustu.
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 20 Grudnia 2014, 19:37:31 czas Polski
Ciekawy projekt z tą "oflisową listwą" ramki. chociaż ja obrócił bym ją o 180 st. To rzecz jasna sprawa gustu.
Może tego nie widać na zdjęciu,  ale dół tej ramki licuje się z bokiem szkatułki. Na koniec projektu wstawię zdjęcia z porządnego aparatu w lepszym oświetleniu, wtedy będzie widać szczegóły.
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: Polesiak w 20 Grudnia 2014, 19:45:48 czas Polski
Widać to u mnie miałoby się nie licować
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 21 Grudnia 2014, 00:29:26 czas Polski
Dno będzie wykonane z cienkiej klejonki jesionowej, wypuszczonej w rowek wyfrezowany w bokach. Pytanie, czy dno wkleić czy też zostawić bez kleju z minimalnym luzem?
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 21 Grudnia 2014, 12:25:14 czas Polski
Ja bym zostawił bez kleju bo jak klejonka zacznie pracować to mogą być "jaja". A czemu nie sklejka?
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 21 Grudnia 2014, 13:08:37 czas Polski
Cienka klejonka raczej na pewno może się zwichrować i z prostego dna wyjdą fale albo śmigło...  (przepraszam ale nie zdążyłem z edycją poprzedniego posta).
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 21 Grudnia 2014, 13:35:13 czas Polski
Niby tak,  ale to pudełko na raptem 15x20cm
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 21 Grudnia 2014, 13:35:51 czas Polski
A sklejka jakoś nie pasuje do reszty
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 22 Grudnia 2014, 23:12:15 czas Polski
Skrzynka sklejona.  Jutro ostateczny szlif, montaż wieczka i olejowanie. Ostatecznie przykleiłem dno, ale tylko miejscowo, tak by ograniczyć jego ruch a jednocześnie nie blokować naturalnej pracy drewna. Dałem po małej kropli kleju w  wyfrezowany rowek na środku każdego z krótszych boków,  czyli przykleiłem środek boku, który jest w poprzek włókien.

(http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/22/02bae966ba1525dea3cb98d873c7e153.jpg)
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: pbaszyn w 25 Grudnia 2014, 16:43:25 czas Polski
Szkatułka gotowa, przed świętami nie było czasu na wstawianie, jeszcze wczoraj rano nakładałem ostatnią warstwę olejo-wosku. Całość wykończona olejowoskiem OSMO - kupiłem większą puszkę, bo czeka mnie jeszcze renowacja blatu w łazience. Z wykończenia jestem bardzo zadowolony, łatwa aplikacja, świetnie się prezentuje i co najważniejsze nie zmienia koloru drewna.
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 25 Grudnia 2014, 17:53:09 czas Polski
Też plus - oba projekty ( +serwetnik) podobają mi się. :)
Tytuł: Odp: Szkatułka
Wiadomość wysłana przez: Polesiak w 26 Grudnia 2014, 20:26:18 czas Polski
Ciekawy projekt, staranne wykonanie- plus,
a fornirowaniem to się chyba zajmiesz zawodowo  :)