Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 19:17:05 czas Polski

Tytuł: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 19:17:05 czas Polski
  Witam .
     Przedstawiam krzesło ,zakupione na giełdzie staroci
Mebel ten jest z początku XX w. w stylu eklektycznym i
został wykonany z orzecha.
 Krzesło te było wielokrotnie naprawiane ,najpierw ktoś próbował
nieudolnie posklejać następnie skołkować ,aby w końcu poskręcać
ordynarnymi śrubami . Do mnie trafił w kawałkach .
  Wiele jego elementów jest do wymiany ,zostały
,,przeżarte przez kołatki .
        Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 28 Grudnia 2014, 19:47:18 czas Polski
No ale jaki jest plan?
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: robson w 28 Grudnia 2014, 20:01:43 czas Polski
Zapewne renowacja :)
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 28 Grudnia 2014, 20:14:00 czas Polski
No ale jaki jest plan?
Znam taką historię nie wiem czy prawdziwa, ale ktoś się zajmował renowacją mebli.
Gdzieś na wsi wynalazł starą gdańską komodę, ale żeby sprzedawca nie zażądał za dużo powiedział, że kupi na opał. Na drugi dzień przyjechał odebrać komodę i a gość porąbał mebel żeby mu łatwiej było spakować. Cały misterny plan upadł :)
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 20:28:10 czas Polski
Witam.
    Plan:
 Całkowita rozbiórka .
Wyczyszczenie elementów ,które są do odzyskania.
Dorobienie nowych (kopii) części .
Poprawienie starych gniazd i czopów .
Zamówić ratan .
Wszystko złożyć, pobejcować ,polakierować i usiąść wygodnie.
    Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 28 Grudnia 2014, 20:34:55 czas Polski
usiąść wygodnie.
Ten punkt planu wydaje mi się najbardziej rozsądny ;)

P.S
Po Nowym Roku wracam wreszcie do renowacji komody - tylko nie da się na niej wygodnie usiąść :)
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 28 Grudnia 2014, 21:04:49 czas Polski
 ;)
Zamówić ratan .

Ratan pleciony na krześle .
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 21:31:30 czas Polski
Witam.
  Rozważam dwie opcje ,zapleść samemu lub
kupić siatkę ratanową .
Na meble stosuje się specjalny ratan, zwany Thonet,towski .
Jest on o wiele grubszy niż ten ,który jest na allegro czy w innych
marketach .
 Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 29 Grudnia 2014, 14:59:47 czas Polski
kupić siatkę ratanową

Podaj jak ją zamocujesz ? ;)
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: hycel w 29 Grudnia 2014, 23:10:14 czas Polski
Witam.
   Ao to efekt dzisiejszych paru godzin pracy.
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: robson w 29 Grudnia 2014, 23:17:45 czas Polski
O widzę że szybko działasz :D te dorobione elementy przypominają mi jesion .
Z przyjemnością będę śledził Twoje postępy w pracy .
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: hycel w 29 Grudnia 2014, 23:28:12 czas Polski
Witam.
  Dorobione elementy to Wiąz oraz Orzech  Amerykański .
Praca nad krzesłem jest dość kłopotliwa bo łączenia ,czop gniazda
 są pod niestandardowymi kątami .
Co do mocowania siatki ratanowej to będę  prawdopodobnie
montował ją na oddzielnej ramie ,ale jeszcze nie podjąłem
decyzji . Może jakieś sugestie .
  Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: robson w 29 Grudnia 2014, 23:38:48 czas Polski
Kurde i te dwie deseczki na dole to też wiąz  :) chyba muszę zmienić okulary  ;D .
Właśnie ciekawi mnie temat naciągu tej siatki rattanowej ,wykonanie dodatkowej ramki wydaje się ok.
Tytuł: Odp: Renowacja krzesła .
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 30 Grudnia 2014, 11:01:46 czas Polski
To jest pleciony ratan , tak jak pisałem Ci wcześniej . Będzie się trzeba nauczyć to robić  :D

Ekspertem od tych zabawek nie jestem , z mojej wiedzy to formatki mocuje sie wkładając w  rowek wyfrezowany wokoło siedziska i zabija (przytrzymuje )  " listewką " wbijając w ten rowek . Ratan jest mokry wiec elastyczny , a wysychając napręża sie
ale
jeśli autentyk mebel ,  to tylko wyplatanie  wchodzi w rachubę  , by nie popełnić profanacji