Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: prezzemolo w 31 Grudnia 2014, 01:27:01 czas Polski

Tytuł: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: prezzemolo w 31 Grudnia 2014, 01:27:01 czas Polski
Zima przyszla i ludziom zimno :D poproszono mnie o wymiane w starych oknach szyb 3mm wsuwanych z gory, na szyby zespolone  jednokomorowe 15mm

rozpoczelem od przyjemnej zabawy wybijania szyb mlotkiem :D niechcialy sie wysunac, tak napuchlo stare drewno :D

wybor padl na zaglebiarke + szyna bo szkoda mi bylo zamianiac wszystko w wiory. (fot.1 i 2)

zaleta zaglebiarki to to ze mozna sie zaglebic tyle ile sie chce i zatrzymac sie z cieciem tam gdzie sie chce :)  (fot 3,4,5,6)

ale w samym norozniku trzeba wybrac recznie (fot 7,8)

zrobilem 6 skrzydel rano i 6 popoludniu (fot 9)

no i szyba wstawiona (fot 10 i 11)

i docieta listewka z niewielkim skrzydelkiem zakrywajacym ewentualne odpryski farby i inne niedoskonalosci ciecia (fot 12)

zalozone tez uszczelki ale zdjecia brak







Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: prezzemolo w 31 Grudnia 2014, 01:27:57 czas Polski
...
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: Klo w 31 Grudnia 2014, 08:09:43 czas Polski
Elegancko.
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: robson w 31 Grudnia 2014, 10:46:14 czas Polski
Pokazałeś sposób w jaki można między innymi wykorzystać zagłębiarkę  :) teoretycznie można by wykorzystać frezarkę ale i czasu by to twało :o  ''+''
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 31 Grudnia 2014, 10:47:18 czas Polski
niechcialy sie wysunac, tak napuchlo stare drewno

 Widzę że wstawiając nową szybę chyba też nie zakonserwowałeś powierzchni ciętej drewna  :-\  i tu moja obawa że może spuchnąć jeszcze bardziej,no chyba że zakonserwowałeś bezbarwnym impregnatem  :)  to zwracam honor :D
Praca na + nie wszystko co stare od razu na śmietnik :P
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 31 Grudnia 2014, 11:53:25 czas Polski
szyb 3mm wsuwanych z gory,

Czy się nie rozumiemy ? znam  metodę  wkładanie szyby  w  skrzydło  we wręg od strony dworu jak i wewnętrznej strony , ale wsuwanej od góry nie znam .

Dziwi mnie , że  tak masywne  ramiaki okna zastały zrobione na tak cienką szybę , z drugiej strony umożliwiło   to zastosowanie  zespolonej .

Robota  szybka i czysta . W całości listwa przytrzymująca szybę wyszła wg . mnie za  szeroka  ,  patrząc od frontu skrzydła .

Od strony dworu jest uszczelka  , czy  silikon?
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 31 Grudnia 2014, 12:01:27 czas Polski
Pomysłowo i co za wydajność, 12 okien! "+"
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: prezzemolo w 31 Grudnia 2014, 13:38:03 czas Polski
znam  metodę  wkładanie szyby  w  skrzydło  we wręg od strony dworu jak i wewnętrznej strony , ale wsuwanej od góry nie znam
  no bo to chyba stara i bardzo nieskuteczna metoda. szyby byly wsuwane z gory przez taka szczeline ktora widac na pierwszysm zdjeciu. niektore skrzydla wystarczylo obrocic do gory nogami i szyba sama sie wysuwala inne wolalem rozbic na kawaleczki bo taka cienka szyba mozna sobie szybko krzywde zrobic szarpiac sie z nia.
W całości listwa przytrzymująca szybę wyszła wg . mnie za  szeroka
no wiem moze i zaszeroka ale tu chyba o estetyke nie chodzilo. mialo byc szybko i skutecznie.  Listwy zrobilem "na oko" przed demontarzem okien. Zostawilem ludzi bez okien tylko na jeden dzien ^^
Od strony dworu jest uszczelka  , czy  silikon?
Od strony dworu silikon.
  i tu moja obawa że może spuchnąć jeszcze bardziej
ah no fakt nie zakonserwowalem, ale to okna maja juz ponad 50 lat wiec chyba dalej puchnac nie beda :D a nawet jesli beda to juz nie stanowi zadnego problemu bo juz nie sa wsowane z gory tak jak te stare.
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 31 Grudnia 2014, 14:12:21 czas Polski
  no bo to chyba stara i bardzo nieskuteczna metoda. szyby byly wsuwane z gory przez taka szczeline ktora widac na pierwszysm zdjeciu. niektore skrzydla wystarczylo obrocic do gory nogami i szyba sama sie wysuwala

Metoda  obecnie   stosowana  czasem  w skrzydłach drzwiowych , ale wewnętrznych. Ta z okien to  jedynie  w ciepłych krajach przy znikomych deszczach , i kolesiach  wybijających często   szyby ,     powodowana  bez problemową  wymianą  szkła
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 31 Grudnia 2014, 14:19:15 czas Polski
A we włoszech to można ludzi bez okien zostawić na jeden dzień :)
Piękna praca. Teraz im będzie cieplej :)
Tytuł: Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
Wiadomość wysłana przez: prezzemolo w 31 Grudnia 2014, 14:42:22 czas Polski
jedynie  w ciepłych krajach przy znikomych deszczach , i kolesiach  wybijających często   szyby

haha mam nadzieje ze powodem byl klimat a nie chuligani
A we włoszech to można ludzi bez okien zostawić na jeden dzień
a no mozna nawet na kilka dni przed Bozym Narodzeniem :D