Forum stolarskie Domidrewno.pl
Maszyny stolarskie => Pilarki => Wątek zaczęty przez: twiztid w 15 Lutego 2015, 09:31:15 czas Polski
-
Witam.
Powoli zaczynam szukać piły formatowej. Na przełomie maja i czerwca powstanie warsztat i wtedy chciałbym kupić formatówkę. Będzie to moja pierwsza tego typu maszyna.
Mój wybór to (jak na razie):
Winter FS 315 DeLuxe
Holzkraft SCM Minimax S400 Elite
Robland Z 3200
A może coś mniejszego jak Robland E280 albo tańszego typu Holzmann itp?
Maszyna będzie wykorzystywana do drewna, ale w przyszłości nie wiadomo czy nie wejdą także płyty. Jaką byście polecili na początek? Budżet im taniej tym lepiej, max 30tyś brutto.
pozdrawiam
Mariusz
-
zastanawiałeś się nad ofertą Jarka?
-
REMA
-
Proponowałbym Felder K700 S plus.
Przy wycenie mogą padać duże ceny, ale ostatecznie zmieścisz się w budżecie.
Ponadto, zakładając działalność możesz wystąpić do US o nadanie nr NIP europejskiego, a wtedy u Feldera kupisz maszynę w cenie netto.
Wydaje mi się też, że jest to firma która ma najlepszy dostęp do części serwisowych.
Pracowałem na takich maszynach i szczerze polecam.
Są to też maszyny produkowane w Austrii a nie na dalekim wschodzie.
-
Tylko REMA. W tych pieniądzach kupisz już nową maszynę więcej wartą niż te "austriackie" ;)
-
Oczywiście Feldera brałem pod uwagę. Niestety ceny używanych są delikatnie mówiąc trochę za wysokie, także nawet nie próbowałem się dowiadywać o ceny nowych. Nie ukrywam, że interesuje mnie sprzęt nowy, zawsze to bezpieczniejsza opcja od niewiadomego "przebiegu" maszyny używanej. Zorientuję się jeszcze w temacie NIPu-EU i skontaktuję się z Felderem.
Remę także sprawdzę - tylko nie wiem na jaki model się nastawiać.
-
Remę także sprawdzę - tylko nie wiem na jaki model się nastawiać.
Od tego masz doradców handlowych :)
i jeśli mogę wtrącić to: dobre bo polskie
-
Tylko REMA....więcej wartą niż te "austriackie"
Możesz przytoczyć kilka argumentów na wyższość Remy nad Feldera?
-
dobre bo polskie
Jeżeli nie ma inwestycji w Polski przemysł to powiedzenie Dobre bo Polskie w tym przypadku się nie sprawdza.
Tak samo było z przemysłem samochodowym.
Feldera K 690 kupisz już za ok. 25 500 netto,
a
Feldera K 890 Kupisz już za ok. 28 500 netto
więc mając NIP EU masz taką cenę i jesteś poniżej budżetu.
-
Robsonik, może i masz trochę racji 8) ale nie do końca, lecz to nie jest miejsce do dyskusji
tylko, że po Twoich wpisach można odnieść wrażenie, że jesteś handlowcem Feldera ;)
-
Zapewniam, że nie jestem. Przez wiele lat pracowałem na tych maszynach. Są bardzo popularne w GB.
Poznałem je bardzo dobrze i przeanalizowałem je w porównaniu z maszynami na rynku polskim.
Byłem też na kilku dniach otwartych tej firmy jak również odwiedziłem siedzibę w Żorach.
Kiedyś, dzięki mojemu koledze, miałem też przyjemność odwiedzić fabrykę w Hall in Tirol.
Stąd też wiem, że maszyny marki Hammer, Felder i Format 4 są produkowane na jednej linii w jednej fabryce.
-
Jeżeli nie ma inwestycji w Polski przemysł to powiedzenie Dobre bo Polskie w tym przypadku się nie sprawdza.
Tak samo było z przemysłem samochodowym.
A niech produkują w technologii nawet z przed 20 lat - do tej pory się sprawdzała.
-
A niech produkują w technologii nawet z przed 20 lat - do tej pory się sprawdzała.
Masz rację, do tej pory może tak. Mamy jednak już 21 wiek.
Po to postęp technologiczny idzie do przodu żebyśmy nie musieli się cofać.
Kiedyś jeździliśmy Syrenami, Polonezami, Małym i Dużym Fiatem.
Gdzie są teraz? Czemu nadal się nimi nie jeździ?
Z tego co piszesz można wywnioskować że nie chcesz iść z duchem technologicznym do przodu, tylko wolisz się zatrzymać w dawnej epoce.
Jeżeli tak to ok, ale nie doradzaj komuś żeby się cofał technologicznie.
Kolega chce kupić pilarkę nową i jak się domyślam nowoczesną.
Niestety nie sądzę żeby pilarki Rema dorównywały technologicznie Felderowi.
Jednak jak już wcześniej pisałem, podaj argumenty które wskazują wyższość Remy nad Felderem
-
Młodzieńcze z XXI wieku. Uważaj, bo jak kiedyś prąd wyłączą, to dopiero się zatrzymasz i nie będziesz wiedział, w którą iść stronę.
Miałem wstawić uśmiechniętą mordę, ale zawahałem się... Przecież to nie jest śmieszne...
-
Dziękuje za odmłodzenie ;)
Kiedyś to faktycznie prądu brakowało, teraz to sporadyczne wypadki.
-
To ja spytam trochę inaczej. Czy warto płacić 28tys netto za Feldera czy może pójść w stronę Roblanda za ok 22tyś netto a może jeszcze taniej w Wintera ok 18tys netto? Z tego co się orientuję, to wszystkie są produkowane w Europie. Czy jest naprawdę tak wielka różnica między tymi pilarkami? Tak jak pisałem, to będzie moja pierwsza maszyna takiego typu i kalibru. Wiadomo, że start ze wszystkim (warsztat, maszyny, materiały) to ogromny wydatek, dlatego każda złotówka się liczy. Jeżeli mogę zaoszczędzić kilka tyś. pln i nie widzieć jakiejś znaczącej różnicy, to po co przepłacać? To pytanie z czystej ciekawości a nie przez nieuprzejmość, dogryzienie komuś czy próbę obstawania przy swoich wcześniejszych wyborach.
-
Bardzo konkretnie sformułowane pytanie.
Jako, że to Twoja pierwsza maszyna to warto merytorycznie podejść do tematu.
Robland jest produkowany w Belgii. Winter to daleki wschód więc myślę że część odpowiedzi masz za sobą.
Feldera na 100 % możesz kupić w cenie netto poprzez NIP UE, tamtych nie kupisz. Musisz wtedy wydać kwotę brutto.
Tu trzeba by było podać konkretne modele maszyn a wtedy możemy napisać o różnicach pomiędzy nimi.
-
Skoro Winter to Azja, więc nie ma się co nad nim zastanawiać.
W takim razie (na tą chwilę) szybkie pytanie: Felder K890 vs Robland Z3200 vs Holzkraft SCM Minimax S400 Elite (chyba, że ten ostatni to też chińczyk).
Inne maszyny będę sprawdzał cenowo u dealerów, więc także o nie Was podpytam w późniejszym czasie.
-
Los tak chciał, że po ojcu nie odziedziczyłem zakładu, więc sprzedawałem maszyny stolarskie dla znanego producenta.
można wiedzieć dla jakiego producenta? :P
-
He, He, ;D
Trochę nie w temacie, ale nie ma problemu.
Było to Paoloni 8)
-
Możesz przytoczyć kilka argumentów na wyższość Remy nad Feldera?
Nie jestem handlowcem, nie będę przerzucał się z tobą danymi technicznymi. Wiem natomiast, że dostali złoty medal na ostatniej DREMIE, między innymi za innowacyjne technologie...
Z tego co piszesz można wywnioskować że nie chcesz iść z duchem technologicznym do przodu, tylko wolisz się zatrzymać w dawnej epoce.
Nie, nie można tego wywnioskować z mojego wpisy. Jedyny wniosek jaki można wysunąć to taki, że pilarki remy produkowane 20 lat temu świetnie się mają w XIX wieku, i jak popatrzysz na ogłoszenia to na rynku wtórnym konkurują z kilkuletnimi maszynami feldera.
Jeżeli tak to ok, ale nie doradzaj komuś żeby się cofał technologicznie.
Trochę Cię poniosło w formułowaniu tych wniosków.
-
... Felder K890 vs Robland Z3200 vs Holzkraft SCM Minimax S400 Elite ...
Felder to Austria, siedziba centrali w Żorach i 9 terenowych biur sprzedaży.
Robland to Belgia, siedziba to Janowiec Wlkp.
SCM to Włochy. siedziba centrali w Suchym Lesie i w Polsce mają swoich Dealerów.
Daj mi czas i przygotuje porównanie.
Kares, nie zamierzam się z Tobą sprzeczać bo to nie miejsce na to, ale myślałem że jak piszesz Tylko REMA. W tych pieniądzach kupisz już nową maszynę więcej wartą niż te "austriackie"
to stoją za tym jakieś argumenty techniczne.
Pilarki Remy produkowane w latach '80 były rewelacyjne na tamte czasy i technicznie podobne do maszyn konkurencyjnych i tego nie można im ujmować, lecz czasy się zmieniły i słowo "Tylko" jest zbyt śmiało powiedziane.
Obiecuje, że za kilka dni wrzucę tu porównanie tych trzech maszyn i każdy obiektywnie będzie mógł wybrać taką jaka mu pasuje.
-
Kolejną propozycją wśród rozpatrywanych przeze mnie jest pilarka Jaroma PKS - 300F w cenie ok 26000 brutto.
-
Czy na pewno chodzi Ci o Jaromę? bo wujek Google przekierowuje na Promę PKS300F
-
Włączając się do dyskusji z własnego doświadczenia mogę polecić na start HOLZMANN 3200.
U mnie taka pracuje już dobrych kilka lat, nigdy większych problemów z nią nie było, serwis bezproblemowy (przyjazd serwisanta od zgłoszenia na w 48h), po tym jak skończyła się gwarancja znalazłem firmę serwisującą i również z niczym nie ma problemów.
Stół 3200 w zupełności wystarcza, silnik 7KW również, do tego elektryczne podnosznie, opuszczanie i ustawienie kąta piły i podcinaka.
I w porównaniu do konkurencji z Europy cena, aktualnie taka piła kosztuje coś ok 19000zł brutto.
Fakt jest to zapewne 100% chinol ale u mnie chodzi bez problemowo więc z czystym sumieniem polecam każdemu.
-
Oczywiście chodzi o Promę. Moja pomyłka.
-
A czemu nie używana . Ja kupiłem Feldera K-700 od pierwszego właściciela i jestem bardzo zadowolony , a cena niewielka
-
Witam.
Tak samo jak kolega twiztid szukam swojej pierwszej formatówki. Z wymienionych zainteresowała mnie HOLZKRAFT S400 - nie jest tania, ale wygląda na solidną. Najtaniej znalazłem - http://otomaszyny.pl/maszyny-do-drewna/162-pila-formatowa-holzkraft-s400-elite-s32.html (http://otomaszyny.pl/maszyny-do-drewna/162-pila-formatowa-holzkraft-s400-elite-s32.html) ,ma ktoś już doświadczenia z tą firmą?
POZDRAWIAM
marek
-
Zapewne ktoś wie coś na temat tej formatówki ale ....
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/ (http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/)
-
Zrobione
-
Również stoję przed wyborem piły formatowej.
Pytanie Robland czy Felder ?
Czy to prawda, że Felder k540s to Roblanda z3200 ?
Co ciekawego waga tych pił znacznie się różni Robland dużo cięższy jest. Lepiej zbudowny, stabilniejszy może Felder jest bardziej delikatny?
Różnica w wózkach xroll włoski 10 lat gwarancji, robland daje 6 lat ale patent ponoć Altendorfa.
Licznik w Felderze to koszt 3600zł netto ? ! w Roblandzie 1400zł netto czy jest jakaś różnica między nimi ?
Robland ma w standardzie 3 prędkości piły 5,5kw w Feldera jest dopłata i w standardzie 4kw oprócz k500s ( informacje nie pewne)
Felder daje 6 lat gwarancji na agregat.
Robland 2 lata na wszystko u niektórych sprzedawców tylko rok .
Serwis pogwarancyjny ponoć Robland jest dużo tańszy ( również nie pewne informacje )
Robland NZ 3200 z elektryka chyba można dopiero porównać do k940s , k975s/k890s ( do której nie można nic dołożyć po zakupie ) lub k700s + 3000zł netto elektronika
Byłem wczoraj u sąsiada, który ma Feldera k700s z 2008r bardzo sobie chwali. Nigdy nie miałem styczności z piłą formatową.
Pewnie będziecie pytać do czego mi piła :)
Do cięcia płyt pełnych formatek MDF prosto i pod kątem.
Piłę będzie obsługiwało kilku różnych ludzi więc nie jestem w stanie zagwarantować, że będą się z nią delikatnie obchodzić ( wiadomo jak pracownik szanuje sprzęt jak nie ma właściciela :) )
Moje pytanie czy warto dopłacać do Feldera jak to jest z jakością Roblanda bo jak wiadomo bardzo często wyższa kwota = jakość.
-
Pierwsza sprawa to powinieneś zajrzeć pod ten adres:
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/ (http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/)
i tam dopełnić formalności.
Poza tym to powinieneś porównywać maszyny w tym samym segmencie, czyli do Roblanda z3200 powinieneś porównać K975 Feldera.
Pracowałem na Roblandzie i na Felderach.
Nie porównuj poszczególnych cen na dodatkowe wyposażenie, tylko wyposaż maszynę we wszystko co chcesz i wtedy nich Ci wycenią maszyny.
Nie wiem skąd wziąłeś że x-roll jest włoski jak maszyna w całości jest austriacka.
X-roll to prowadzenie w systemie zamkniętym na wałkach które poruszają się pomiędzy dwoma płaskimi prowadnicami - zero luzów i prowadnice się nie zużywają, czego nie można powiedzieć drugim o prowadzeniu.
Kultura pracy w prowadzeniu stołu formatowego masz dużo lepszą w Felderze. Robland ma może stół przesuwny trochę szerszy.
W maszynie K975 też masz trzy prędkości piły a jest to odpowiednik Roblanda.
Robland daje dwa lata gwarancji dla osoby fizycznej, rok dla firm.
Felder daje dwa lata gwarancji dla osoby fizycznej na całą maszyne, rok dla firm i dodatkowo 10 lat gwarancji na poprawność działania stołu formatowego i 6 lat gwarancji na poprawność pochylania agregatu pilarki.
Oba systemy są bezobsługowe.
Jeżeli chodzi o serwis to ceny masz różne tak samo jak w salonach samochodowych, we Ficie będzie to przykładowo 80 zł za godz a w Mercedesie 200 zł. Zapytaj o cenę roboczogodziny i też zależy co Ci popsuje w maszynie i ile będzie trwała naprawa.
Ważniejsze chyba jest jak szybko po zgłoszeniu serwis do Ciebie przyjedzie, skąd przyjedzie i ile policzą Ci za dojazd.
Felder ma bardzo rozbudowaną sieć serwisową i serwisant nie będzie do Ciebie jechał przez pół Polski tylko mają max 150 km do każdego klienta. Nie wiem jak to jest w Roblandzie.
Przygotowuje porównanie kilku maszyn ale przez cały czas brak czasu
-
Przywitałem się z rozpędu zapomniałem.
Pan z Feldera powiedział mi, ze Z3200 to jest odpowiednik k500s i tak też napisałem na forum.
k975 nie może też być odpowiednikiem bo Robland nie ma elektryki.
K975 to ponoć model K890 (info od sprzedawcy)
Wniosek cenowo nie da się tego dobrze porównać bo nie ma 100% odpowiednika każda piła jest inna jak samochód:)
Rozmawiałem z przedstawicielem Roblanda powiedział mi, że wózek x-roll to włoska robota dlatego również tak napisałem.
Bardzo zachwalał ich wózki, gdyż taki sam znajduje się w najlepszych piłach Altendorfach ,, i to musi o czymś świadczyć"
Gwarancją chciał mnie zachęcić ,, ja Panu dam 6 lat gwarancji na wózek" i głównie cena ,, mamy najlepsze ceny " o jakości nic nie chciał mi powiedzieć bo ,, nie będę jechał na konkurencję".
Nie byłbym wymagającym użytkownikiem z racji tego, że w 99% tnę głównie MDF.
Elektryka dużo by mi ułatwiła życie bo w miarę często zmieniałoby się kąt cięcia. No ale cóż ręcznie przestawić kąt to 20 sekund ?
Ceny netto przedstawiają się odpowiednio( to chyba nie tajemnica) :
z 3200 22500zł
nz 3200 28500zł
k540s 26000zł
k700s 29000zł
k890s 35000zł
k940s 33000zł
Patrząc na gwarancję jestem w 100 % za Felderem. Plusem jest super wózek.
Najchętniej widział bym u siebie w firmie K940s minus to mniejszy silniczek i cena :(
Kierując się rozsądkiem wybrałbym Z3200 cena, jakościowo nie jest to chinol i masa o której dalej nic nie wiem czemu oni robia takie cieżkie te piły.
Prosiłbym, abyś jeszcze coś mi powiedział o jakości pił Roblanda czy faktycznie są one mniej delikatne ?
Jak Ci się na nich pracowało i o stabilności ?
Z drugiej strony już zacząłem się zastanawiać nad używaną piła która wyszła przed chwilą na allegro http://allegro.pl/pila-formatowa-felder-k-975-elektryka-i5163194030.html (http://allegro.pl/pila-formatowa-felder-k-975-elektryka-i5163194030.html) 2008r ponoć szanowana i stół nie po zacinany ale też już nie mam co liczyć na gwarancje, która jest tak bogata w Felderze.
-
Jednak biorę nową, używaną cieżko znaleść w dobrym stanie.
Pytanie Felder k890 czy może Rema Classic 40/340 ?
Obie piły z elektryką.
Cena remy wyższa o 4 tyś. czy warto dopłacać ?
Pan z Remy mówił, że gwarancja tylko 1 rok i nie wychwalał Feldera mówił, że ta gwarancja 6 i 10 lat jest mocno ograniczona( jakieś liczniki przebiegu są powstawiane i prosił o dokładne doczytanie na co to gwarancja)
Poprosiłbym o jakieś opinie na temat nowej Remy bo o starych naczytałem się, że były rewelacyjne.
Głównie chodzi mi o to, aby pracownicy jej szybko nie zniszczyli, wiadomo nikt nie dla o sprzęt tak jak właściciel ;]
Co ciekawego chciałem kupić używanego Feldera ale gwarancja obejmuje piły tylko kupione przez polskiego dystrybutora.
Co więcej muszę mieć fakture z Feldera na siebie bo 2 nabywca już nie może skorzystać z tej gwarancji ;] ( info od Pana z Feldera )
Który sprzęt mniej awaryjny, który będzie wymagał mniej wizyt serwisanta ? Pytam o teorie bo praktyka może pokazać zupełnie co innego .
Od sprzedawców dużo się nie dowiem bo każdy zachwala swoje i jedzie na inne firmy.
-
Przepraszam Cię że uciekł mi poprzedni Twój post.
Tak na szybko to negocjowałbym tego Feldera K975 z Allegro i kupowałbym go w ciemno.
Stół 3200, przykładnica poprzeczna 3200 z dwoma ogranicznikami, wózek z lewej strony 1300mm, elektryka podnoszenia i przechyłu agregatu z wyświetlaczami, włączniki piły i podcinacza w stole, szerokość cięcia z prawej 1250 mm, dodatkowy wyłącznik bezpieczeństwa, trzy prędkości piły, precyzyjne ustawianie przykładnicy.
W jednym z postów pisałem że dzięki mojemu koledze miałem okazję zobaczyć fabrykę Feldera od środka.
Maszyny mają korpusy wycinane przez laser, zginane przez zaginarki w specjalnych formach z odpowiednim naciskiem,
spawane przez automaty we wzornikach. Na własne oczy widziałem jak jest robiony i montowany system X-roll w maszynach.
Na Felderach pracowałem 6 lat na Roblandzie 1 rok.
Przedstawiciela z Feldera zapytaj jak długo pracuje w tej firmie, ponieważ w felderze masz możliwość kupienia maszyny na NIP europejski i wtedy sprzedawcą jest Felder Austria a poza tym maszynę rejestrujesz w systemie Feldera i gwarancję masz od producenta a nie od dystrybutora.
Z tego co wiem to w Remie pracują przedstawiciele którzy zostali wyrzuceni z Feldera za słabe wyniki sprzedażowe.
Tak czytam twoje posty i sam nie wiem na co odpowiadać, bo to co powiedział Ci każdy z przedstawicieli to częściowo totalna bzdura.
Porównanie Z3200 do K500 to tak jak porównanie Poloneza do Malucha
Odpowiedniki maszyn ustala się na podstawie średnicy tarczy, wysokości cięcia i mocy silników. Wiadomo, wielkość korpusu też ma znaczenie.
Na priv wyślę Ci nr do mnie to się zdzwońmy i pogadamy
-
Ja proponowałbym Remę, solidna konstrukcja i wysoka jakość cięcia. Na targach w ostródzie oglądałem najnowsze maszyny FX i bardzo mi się spodobały. Kolega ma od niedawna FX-3 tą co wygrała złoty medal w na targach w poznaniu i bardzo sobie chwali. cena ok 40 tys. ale z tego co się dowiedziałem mają w ofercie fx 4 i 5 dużo tańsze. pozdro
-
Stół 3200, przykładnica poprzeczna 3200 z dwoma ogranicznikami, wózek z lewej strony 1300mm, elektryka podnoszenia i przechyłu agregatu z wyświetlaczami, włączniki piły i podcinacza w stole, szerokość cięcia z prawej 1250 mm, dodatkowy wyłącznik bezpieczeństwa, trzy prędkości piły, precyzyjne ustawianie przykładnicy.
Hehe widać że Felderowiec. Nawet wie kto pracuje w Remie.
Poza tym stół 3200 , przykładnica 3200 z dwoma zderzakami , wózek z lewej str 1300mm i szmery bajery ma prawie każda formatówka spotykana na rynku, daleko odbiega Altendorf ale to kwota dwa razy większa.
Podsumowanie, jak chcesz Drogo i dobrze - Altendorf,
Jak chcesz delikatną maszynę to Robland,
Jak chcesz masywną maszynę to Rema,
Feldera miałem i nie polecam... co 2-3 tyg serwis przyjeżdżał...
Rema droższa od Feldera ale wybrałbym Remę. pozdro
-
Jak chcesz delikatną maszynę to Robland,
Czy możesz doprecyzować co przemawia za delikatnością tej maszyny?
-
Stół 3200, przykładnica poprzeczna 3200 z dwoma ogranicznikami, wózek z lewej strony 1300mm, elektryka podnoszenia i przechyłu agregatu z wyświetlaczami, włączniki piły i podcinacza w stole, szerokość cięcia z prawej 1250 mm, dodatkowy wyłącznik bezpieczeństwa, trzy prędkości piły, precyzyjne ustawianie przykładnicy.
Hehe widać że Felderowiec. Nawet wie kto pracuje w Remie.
Poza tym stół 3200 , przykładnica 3200 z dwoma zderzakami , wózek z lewej str 1300mm i szmery bajery ma prawie każda formatówka spotykana na rynku, daleko odbiega Altendorf ale to kwota dwa razy większa.
Podsumowanie, jak chcesz Drogo i dobrze - Altendorf,
Jak chcesz delikatną maszynę to Robland,
Jak chcesz masywną maszynę to Rema,
Feldera miałem i nie polecam... co 2-3 tyg serwis przyjeżdżał...
Rema droższa od Feldera ale wybrałbym Remę. pozdro
Najpierw to zapraszam do działu "Przedstaw się"
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/
a później kogoś oczerniaj.
Poczytaj wątki nim wobec kogoś wysuniesz swoje wnioski.