Forum stolarskie Domidrewno.pl

Elektronarzędzia => SAM'y => Wątek zaczęty przez: wojti11 w 26 Lutego 2015, 23:27:05 czas Polski

Tytuł: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: wojti11 w 26 Lutego 2015, 23:27:05 czas Polski
Witam. Postanowiłem zrobić wyrzynarkę stołową na bazie swojego Einhella RT85. Ma służyć do wycinania małych wczepów oraz wycinania w sklejce. Stolik o wymiarach około: 50x80cm. Brzeszczot Bosch 152mm (cała dł) co daje 6,5 cm przestrzeni roboczej. Górna prowadnica to dwa łożyska, mocowanie wyrzynarki to "szuflada" ze sklejki. Po pierwszych próbach: cienki materiał fajnie tnie, natomiast kawałek deski jodłowej o gr 40mm strasznie podskakuje. Czym to moze byc spowodowane? Proszę o sugestie, porady.
Link do prezentacji: https://www.youtube.com/watch?v=E1QZgztxuS8&feature=youtu.be (https://www.youtube.com/watch?v=E1QZgztxuS8&feature=youtu.be)
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: wstefan w 26 Lutego 2015, 23:38:44 czas Polski
a jaki masz brzeszczot?
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: wojti11 w 27 Lutego 2015, 08:24:01 czas Polski
Bosch, dł całkowita 152mm, robocza 100mm. Tylko odpada grubość blatu, skok na łożyskch i w sumie roboczej zostaje 65mm.
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: kwita w 27 Lutego 2015, 08:59:11 czas Polski
a jaki masz brzeszczot?
raczej chodziło o typ brzeszczotu a nie długość. Jeśli masz brzeszczot o np. agresywnych zębach, to musisz pamiętać, by mocno dociskać materiał do blatu. Jeśli tniesz w sposób tradycyjny, ciężar wyrzynarki i naturalna praca powoduje, że wyrzynarka nie podskakuje.
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: wojti11 w 27 Lutego 2015, 09:19:29 czas Polski
to jest model T344D Speed Wood. Jaki polecasz inny?
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: kwita w 27 Lutego 2015, 11:20:30 czas Polski
Ten model jest do szybkiego cięcia, można powiedzieć mniej precyzyjnego (np. kantówek jeśli chcę po prostu tylko skrócić). Ja używam do prostych lub niewielkich łuków T101BR a do krzywoliniowych T101AO. 
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: DM w 27 Lutego 2015, 11:39:14 czas Polski
Powinno być na odwrót.

Cienki podskakuje gruby tnie się dobrze.
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: jawor w 27 Lutego 2015, 12:02:08 czas Polski
Chyba jednak nie, duża powierzchnia styku ostrza z materiałem + stały nacisk na materiał w poziomie i może wyciągać w górę. Do tego agresywny nóż - nie pozostaje Ci nic innego jak trzymać mocno :)
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: wojti11 w 27 Lutego 2015, 12:09:32 czas Polski
A co myślicie o T1044DP?
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: kwita w 27 Lutego 2015, 13:15:34 czas Polski
A co myślicie o T1044DP?
nie ciąłem tym brzeszczotem ale czy potrzebny Ci taki długi brzeszczot? Wszystko zależy co chcesz ciąć, po prostej czy po łuku? każdy ma inne właściwości. Czy Twoja wyrzynarka pociągnie taki długi brzeszczot 250mm? O tych co wyżej pisałem są o wiele tańsze i bardzo precyzyjne. Cięcie w drewnie i sklejce jest idealne. Mam Makitę 4350FCT i używam noży Bosch.
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: wojti11 w 27 Lutego 2015, 17:36:36 czas Polski
Musze mieć długi brzeszczot bo inaczej zmniejsza sie obszar roboczy. W tym momencie na ostrzu o dł. 152mm roboczej mam 65mm
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: kwita w 27 Lutego 2015, 19:44:05 czas Polski
Musze mieć długi brzeszczot bo inaczej zmniejsza sie obszar roboczy. W tym momencie na ostrzu o dł. 152mm roboczej mam 65mm

Nie bardzo rozumiem...W danych technicznych Twojej wyrzynarki jest napisane, że max. grubość cięcia w drewnie to 85mm. Ja staram się dobierać przede wszystkim brzeszczot do rodzaju drewna i jakości cięcia, długość to drugorzędne, chyba, że się mylę. Co takiego grubego można ciąć na stoliku wyrzynarką?
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: Sylwek w 25 Marca 2015, 13:37:59 czas Polski
Też ostatnio chciałem zrobić sobie taką wyrzynarkę pod blatem i napotkałem problem w postaci strasznego szarpania i podrywania materiału do góry. Czy to jest kwestia doboru brzeszczota?

Jeśi tak, to jaki najlepiej wybrać ? Powiedzmy, że zakres prac to wycinanie w sklejce 15mm, ewentualnie jakieś drobne prace w drewnie (deski).

Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: robson w 25 Marca 2015, 19:01:31 czas Polski
Myślę ,że trzeba się  dokładniej wczytać w treść pierwszego posta i obejrzeć film  ;D
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: macias w 03 Kwietnia 2015, 16:14:36 czas Polski
U mnie tak to wyglada :)
(http://vpx.pl/i/2015/04/03/IMG_3207.md.jpg)[/url]
(http://vpx.pl/i/2015/04/03/IMG_3208.md.jpg) (http://vpx.pl/image/bV7n)
(http://vpx.pl/i/2015/04/03/IMG_3209.md.jpg) (http://vpx.pl/image/bV7p)
Stolik to rozwiazanie tymczasowe bo jestem w trakcie budowy pily tasmowej, dzis to zmontowalem i mam nadzieje ze coś się da tym pociąc.
Brzeszczot Lux 132mm i nie podrywa i nie strzępi ( od góry). Stolik wykonany jest na bazie kontenerka podbiurkowego na dokumenty ( te dostajemy do utylizacji więc biore co jest ;-) )
Tytuł: Odp: Wyrzynarka stołowa
Wiadomość wysłana przez: macias w 03 Kwietnia 2015, 21:50:10 czas Polski
( nie mogłem edytować poprzedniego posta)
i dodatkowo przykladnica:
(http://vpx.pl/i/2015/04/03/IMG_3210.md.jpg) (http://vpx.pl/image/bVZb)
Całość od spodu przykrecana jest na pokrętła PP na sruby i można zmieniać szerokość cięcia materiału.