Forum stolarskie Domidrewno.pl
Elektronarzędzia => Frezarki => Wątek zaczęty przez: mk1265 w 30 Marca 2015, 22:58:45 czas Polski
-
witam
Drodzy koledzy potrzebuje sprawdzoną frezarkę górnowrzecionowa do zastosowań półprofesjonalnych (użytkowana kilka razy w tygodniu po kilka godzin) Dotychczas używałem frezarek noname które dostałem w jakimś rozliczeniu niestety to nie dla mnie jedna spalila sie a inne głównie nie trzymały stałej wysokości stopy. Albo puszczała całkowicie blokada i odbijała albo po prostu się luzowała i stopa zmieniała wysokość. Jak dociskałem blokadę mocniej to albo puszczał gwint albo całkowicie pękało i dopadało. Drugim problemem było mocowanie freza nie dało się mocno dokręcić bo blokada odbijała i w czasie dłuższej pracy frez po prostu się odkręcał. Denerwujące jest to szczególnie przy robieniu rowków bo tak zalezy na równej głębokości na całej linii. Pod uwagę brałem czerwonego einhela, zielone bosche czy czerwonego meeca ale wydają mi się one na pierwszy rzut oka amatorskie z drugiej strony nie stać mnie jeszcze na hitachi czy niebieskiego boscha. Czy któryś z kolegów którzy dużo więcej korzystają z frezarki niz jak raz na jakiś czas na polecenie jakiejś frezarki w której nie będzie problemow z blokadami stopy czy frezu. Z góry dziękuje za pomoc
-
Określił byś jeszcze do jakiego materiału będzie głównie wykorzystywana lub jakiej mocy potrzebujesz.
Jeśli szukasz czegoś w miarę porządnego to polecił bym Makite. Chyba najtańszy sprzęt do profesjonalnego użytku i w miarę wytrzymały.
Ja osobiście z Makity mam zestaw RT0700CX2J. Dość ciekawa alternatywa bo w zestawie masz jeden wymienny silnik i różne "przystawki"; klasyczną dwuręczną, małą z możliwością pracy pod kątem i małą krawędzową. Do tego jeszcze kilka akcesoriów.
Cena coś koło 700zł za zestaw.
-
poszukaj na forum temat frezarek był wielokrotnie poruszany
-
Zastanawiałem sie nad tym zestawem tylko czy te 700w to nie za mało ja głównie robię w drzewie sosnowym świerkowym, Robię najczęściej rowki 18mm, obrabiam krawędzie frezami kształtnymi. Co do tego to myslalem żeby kupić dwie jedna krawędziowa makteka nie wiem czy ktoś korzystał i jakąś standardowa o większej mocy
-
Może taka:
http://www.tritontools.com/pl-PL/Model/TRA001 (http://www.tritontools.com/pl-PL/Model/TRA001)
pod stolik ma możliwość podnoszenia, automatyczna blokada, duża moc.
Mam taka jest OK.
Znajdź dokładny opis na forum.
-
Skoro ma zarabiać. To jesli boisz sie o 700 zł za makite to kup festoola za 1500 i na pewno ci sie nie popsuje.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki
-
Właśnie nie ma zarabiać :P Robię rzeczy na własny użytek domek letniskowy altanke i inne tego typu rzeczy i w chwili obecnej nie zależy mi na sprzęcie profesjonalnym bo mnie po prostu na niego nie stać:P Poza tym festool za 1500zl ??:)
-
Myślę, że tak makita rt0700xc jest godna polecenie. Posiadam taką. Ma regulacje obrotów, więc do większego freza sobie dostosujesz, a rowek 18mm zrobisz bez problemu. Wiadomo, że jak będzie głęboki rowek to na 2-3 przejścia. Ostatnio praktycznie cały dzień wycinałem nią za pomocą szablonu frezem 8mm i w klejonce sosnowej 20mm robiłem na wylot na 3 przejścia. Dużo też zależy od dobrego frezu (ja miałem globusa za 35zł i był bardzo dobry).
Wczoraj też zauważyłem,że maktec ma mocną frezarkę 1600W za 550zł.
-
Znajomy posiada i jest zadowolony.
http://www.tarantoola.pl/pl_PL/p/MAKTEC-MAKITA-Frezarka-gornowrzecionowa-MT362/4823?gclid=Cj0KEQjwi-moBRDL4Omf9d_LndMBEiQAQtFf8wtg65uZ_NpFqsPVwYJlgh4tY3SyiQW-usDif6XliRMaAkxd8P8HAQ (http://www.tarantoola.pl/pl_PL/p/MAKTEC-MAKITA-Frezarka-gornowrzecionowa-MT362/4823?gclid=Cj0KEQjwi-moBRDL4Omf9d_LndMBEiQAQtFf8wtg65uZ_NpFqsPVwYJlgh4tY3SyiQW-usDif6XliRMaAkxd8P8HAQ)
Teraz sam bym taką kupił...
-
A ma ktos osobiście któryś z tych maktek'ów MT362 lub MT372 Wiem że to linia makity ale jak jest z jakością bo może bardziej oplacaloby sie kupic dwie frezarki niz jedna makite rt0700. Jak jest w makteku z blokadami stopy i frezy ?
-
DW621. Duuużo lepsza od Makity małej, różnica mocy odczuwalna. Mam obie i tylko po nią sięgam. Makita do krawędziowych rzeczy. W Makicie mi się frezy blokowały czasami, w DW621 nigdy.
-
Gryzą się tutaj posty... :D. Ma być do zastosowań profesjonalnych ale nie ma być profesjonalna... ;). Jak to rozumieć? Ja mam Parkside, ma ponoć 1200 W, do moich zastosowań wystarczy, choć zawiodłem się na mocy. Przy frezie puszkowym 35 pali płytę laminowaną a przy zmniejszeniu obrotów nie daje rady. Ale poza tym jest ok. Za te pieniądze nie można spodziewać się cudów.
-
Napisałem na początku że do zastosowań pół profesjonalnych:) nie mam zakładu stolarskiego gdzie frezarkapracuje cale dnie ale po pracy zawsze chodzę do stolarni i coś tam nią robię:) Zawiodłem się na marketowkach ale jak to mówią jak dają to sie bierze :) Chciałbym po prostu frezarkę która nie będzie sprawiać problemu z odkręcającymi się frezami czy zmiana położenia stopy.
-
Ja kupiłem Graphite, mocna, tania, nie ma luzów. Jak dla mnie jest ok. Jedyny minus to twarde sprężyny, ale pójdzie pod stolik, więc sprężyny wyciągnę. A kupiłem ją bo na forach (m.in. na tym) polecali.
-
woodek to można wyjąć sprężyny?? ;D kurde nie pomyślałem o tym żeby tak zrobić w mojej frezarce parksaida i męczę się z ustawianiem ;p
-
Po pierwsze - co robisz z tymi popsutymi? ;D Bo jak masz je wywalić to spakuj w karton i wyślij do mnie, zapłacę za przesyłkę i dorzucę na piwo 8)
Po drugie - jak nie zarabia, a chcesz zachować ciągłość pracy to kup dwie najmocniejsze chińczyki - są teraz po poniżej 200 zł, na frezy 12 mm z gwarancją 2 lata door to door. Tyraj ile wlezie, jak się coś uwali to na gwarancję. Podejrzewam, że z nowych to czy to za 200 zł czy za 300 zł, czy to dedra czy grabhite czy eurotec to i tak będzie pochodzić z jednej firmy z chin. Dopiero powyżej tej kwoty będzie coś co może będzie lepiej wykonane, a jak wydasz powyżej 700 zł to możesz szukać czegoś firmowego.
-
tez mam graphita :) i faktycznie sprężyny trochę za mocne
-
z tamtych zepsutych łożymem jedną i jest pod stołem teraz z regulacją zrobiona na sztywno. Nie chce już tych tanich chinczyków bo tak jak mówiłem nie trzymaja równej głębokości przede wszystkim tylko co wybrac ta makite rt0700 czy lepiej krawedziówke makteka i zwykłątego mocniejszego makteka cenowo wychodzi niewiele drozej tylko jak z jakoscia tych makteków
-
Cześć wszystkim! ja właśnie jestem świeżo po zakupie frezarki załączonej na zdjęciu i na gorąco powiedzieć moge tylko tyle że warto zastanowić się nad tą opcją :) Szykuję film z recenzją o niej i pojawi się pewnie też film z pracy tym sprzętem.
-
JCB coraz mocniej wchodzi do Castoramy...
-
zawiodłem się na mocy. Przy frezie puszkowym 35 pali płytę laminowaną a przy zmniejszeniu obrotów nie daje rady
Parkside najniżesz obroty ma pewnie jakieś 10 000, a na freza puszkowego pod zawiasy 35mm musisz miec jeszcze niższe obroty, wiertarką na maksa puszczoną tez możesz spalić laminat. Przy wietarce pionowej powyżej 12mm frezy to obroty chyba (jesli dobrze kojarze) to jakieś 500
ale wracając do wątku. Też mam polecaną tu makite o pokrętnym numerze z 700 w nazwie.
Nie mam do niej zastrzeżeń ciśnie w wszustko w co jej każe.
-
Dokładnie tak jak pisze Przemek, wiertła puszkowe zupełnie nie nadają się do frezarek górnowrzecionowych. Zresztą na opakowaniu pewnie był symbol o tym świadczący. Co do makity rt0700xc jeszcze (trochę z negatywów):
- słaby odciąg wiórów stopy wgłębnej. Otwór gdzie znajduje się nakrętka i uchwyt frezu ma 6cm, a wystarczyłby 3cm. Ja tam wkleiłem taki piersień z pleksy
- przeszkadza mi słaby skok stopy wgłębnej (35mm). Przy zwykłych frezach już i tak dość mocno wysuniętych na mocowaniu niestety, i pracy z pierścieniem kopiującym na szablonie ze sklejki 10mm ledwno daje się 20mm zagłebić. Teraz już wiem, że trzeba kupować dłuższe frezy
Poza tym daje radę. To jest moja pierwsza frezarka i myślę że w tym przypadku wybór był dobry. Aktualnie muszę dużo wycinać w oparciu o szablon i dużo obrabiać krawędzie. Przy pierwszym przydałaby się większa frezarka, ale makita daje radę też (wiadomo trzeba się więcej namęczyć), a przy drugim makita jest idealna (odpowiednia stopa i można trzymać w jednej ręce), a robienie tego dużą frezarką byłoby męką.
Dlatego jak na pierwszą frezarkę moim zdaniem jest ok. W późniejszym czasie warto mięć jedną małą i jakąś większą.
Z tego co widziałem to Bosch i Dewalt też ma taką frezarkę z wymiennymi stopami, one mają większą moc chyba 1400 czy 1800W. Ale cena już jest dużo wyższa.
-
Jak przedmówcy polecam Makitę. mi służy do jako krawędziówka. jako pierwsza będzie w sam raz
-
Autor pisał, że będzie robił rowki i obrabiał krawędzie. Najlepiej by było chyba wziąć makteca krawędziówke i tę mocną 1650W. I za 800zł będzie dobry zestaw, chociaż sam nie wiem jak z jakością tego sprzętu
-
maktec wydaje się ok, to po prostu stara/budżetowa makita. Ale jest np też Maktek, a to już chińczyki raczej
-
Teraz cormak ;)
-
nie wiem czy znasz markę Cormak, zobacz sobie na ich stronie sam mam do nich frezarkę w warsztacie i chwalę sobie https://www.cormak.pl/
-
Nieraz to juz mowilem i powiem raz jeszcze. Posiadam zestaw Maktec krawedziowke i te najmocniejsza (MT362). Robie nimi wszystko z czego krawedziowki uzywam bardzo czesto. Jest rewelacyjnie i za niewielka kase.
-
nie wiem czy znasz markę Cormak, zobacz sobie na ich stronie sam mam do nich frezarkę w warsztacie i chwalę sobie https://www.cormak.pl/
...czyżby kolejny dealer??? ;D