Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Inne => Wątek zaczęty przez: Morświn w 31 Maja 2015, 01:07:28 czas Polski

Tytuł: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 31 Maja 2015, 01:07:28 czas Polski
Witam
Tydzień temu na giełdzie kupiłem korbę w stanie smutnym :D.I dzisiaj udało mi się skończyć jej odnowę.
Pytanie pierwsze to czy może komuś coś mówi taki napis: "AUROWA ATRURBAHN & COMP. REMSCHEID"
 REMSCHEID to miasto w zachodnich Niemczech tyle wiem. Litery w tekście mogą być pozmieniane bo jest ledwo widoczny.
Pytanie drugie do czego tak właściwie używa się grzechotki przy tego typu narzędziach? Jako klucz?
Śmieszne jest to że narzędzie kosztowało mnie 3zł a sprężyna którą musiałem wymienić w grzechotce 5zł  ;D.
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Klo w 31 Maja 2015, 05:53:38 czas Polski
Zielona korba!?  WOW ;)
W otwory po robalach trzeba było zaszpachlować, wcześniej aplikując w nie środek owadobójczy.
Grzechotka i uchwyt bardzo ładnie oczyszczony.

Jeśli chodzi o jej pochodzenie, to nie pomogę. :)
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: kwita w 31 Maja 2015, 07:24:07 czas Polski
Drugie życie narzędzia :)
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 31 Maja 2015, 08:12:40 czas Polski
AUROWA , to producent wiertarek i narzędzi
Fabryka powstała w 1879 roku

Znalazłem informacje o muzeum tu: http://www.holzwerken.de/museum/hersteller/aurowa.phtml (http://www.holzwerken.de/museum/hersteller/aurowa.phtml)
Gegründet 1879
Werkzeug- und Maschinenfabrik, Hersteller von Bohrwinden und Bohrmaschinen


Grzechotka prawdopodobnie umożliwia wiercenie " na raty"  - niepełnym obrotem, obrót o pewien kąt i cofnięcie. Tak jak grzechotki przy kluczach maszynowych.
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 31 Maja 2015, 09:00:42 czas Polski
Wszystkie rzeczy które odświeżam itp dostają zielony młotkowy:))  ta dodatkowo dostala elementy ze złotego młotkowego.
Otwory po robalach zostawione celowo.Zalane bejcą, podkładem i lakierem bezbarwnym.

Amigorg dziękuje za pomoc!
Jade na giełde moze coś się kupi;)
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 31 Maja 2015, 09:05:37 czas Polski
Jeszcze jest zielony festoolowy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: kwita w 31 Maja 2015, 09:24:32 czas Polski
Jade na giełde moze coś się kupi;)
Sprzedaj ten a za to kup kilka do renowacji ;)
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 31 Maja 2015, 20:22:34 czas Polski
Pytanie drugie do czego tak właściwie używa się grzechotki przy tego typu narzędziach

Z racji dużego ramienia zdarzało się , że nie można było wywiercić otworu  w narożniku i do tego stosowano  grzechotkę
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 01 Lipca 2016, 16:30:10 czas Polski
Mam korbę w równie opłakanym stanie jak z pierwszego zdjęcia. Chętnie bym odnowił. Możesz zdradzić jak odrdzewiałeś? Efekt jest rewelacyjny.

I od razu zapytam o mocowanie wiertła. Jest dwuszczękowe? Nie mogę nigdzie znaleźć świdrów do takiego rodzaju mocowania. A przynajmniej w jakiejś rozsądnej cenie. Z jakimi wiertłami używasz? Zakładając, że używasz:)
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Klo w 01 Lipca 2016, 17:04:17 czas Polski
Do oczyszczania starych narzędzi z rdzy, stosuję szczotkę metalową, zamontowaną do wiertarki stołowej. Można też szczotkę zamontować do szlifierki kątowej lub wiertarki ręcznej. Jednak wtedy operuje się elektronarzędziem, a ja wolę operować oczyszczanym przedmiotem.
W obu korbach mam szczęki (podwójne), które pozwalają na mocowanie wierteł z różnymi końcówkami.
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Arek15 w 01 Lipca 2016, 17:58:13 czas Polski
elektroliza- prostownik i heja:) duże wiado trzeba na korbę:)
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 01 Lipca 2016, 20:06:55 czas Polski
Oczyszczalem szczotka na szlifierce katowej zamatowanej w imadle. Wiertarki troche szkoda bo boczny nacisk im nie sluzy. Szlifierke mialem tania wiec szkoda nie bylo, poza tym wysokie obroty robia swoje. Szczeki sa dwie i da sie nawet zamatowac wiertlo okragle ale lepiej szesciokatne lub stare typowo do korby (mozna kupic na rynkach itp). Wygodniej pracuje mi sie wiertarka reczna, jedna wrzucilem do watku z mojej szopy.
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 01 Lipca 2016, 21:24:36 czas Polski
Można wykorzystać nawet niesprawne korby - oto przykłady:
Tytuł: Odp: Korba.
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 01 Lipca 2016, 23:23:09 czas Polski
Moim zdaniem lampa robiona troche na sile, tak jak wiele pseudo industrialnych lamp czy mebli z olx-a czy innych portali

Z druga juz znacznie lepiej :D