Forum stolarskie Domidrewno.pl

Elektronarzędzia => Frezarki => Wątek zaczęty przez: xen007 w 12 Sierpnia 2015, 20:46:05 czas Polski

Tytuł: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: xen007 w 12 Sierpnia 2015, 20:46:05 czas Polski
Chce zrobić ... frezem palcowym wyfrezować w kantówce "kanał" o głębokości powiedzmy 3cm W POPRZEK (jest tego około 7,5cm).
Jeżeli ręcznie będę chciał to zrobić - to z pewnością wyjdzie nierówno...a zależy mi na gładkich, równych (prostych) powierzchniach.
Czy potrzebuję szablonu..., czegoś innego? Jeżeli tak to proszę podajcie jakieś propozycje rozwiązania.
Kupiłem Makitę RT0700 z akcesoriami. Być może to banalne pytanie ale... nie dla mnie.
Z góry dziękuję za pomoc.
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: kozio w 12 Sierpnia 2015, 20:50:32 czas Polski
Najlepiej byłoby zamontować pod blatem frezarkę i zrobić sanki ze sklejki nawet 4mm.
Frezując od góry będzie ciężej ale da się...
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: przemoprzem w 12 Sierpnia 2015, 20:55:26 czas Polski
No to daj jakiś liniał (prostą deskę, płytę mdf - cokolwiek żeby było nie za niskie, żebyś czasem nie "podbił" frezarki w trakcie roboty) równolegle to tego rowka i jazda. Masz zapewne też tuleję kopiującą i wtedy robisz to samo, ale jedziesz po prowadnicy.

(http://lib.store.yahoo.net/lib/plansnow/adjustable-dado-jig.jpg)

Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: mehehehe w 12 Sierpnia 2015, 20:55:52 czas Polski
Prosty przyrząd do frezowania rowków

http://www.youtube.com/watch?v=rmyGkW16EpI (http://www.youtube.com/watch?v=rmyGkW16EpI)
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: kozio w 12 Sierpnia 2015, 21:14:47 czas Polski
2:23 jak się nazywają te nakrętki?
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: pawel49 w 12 Sierpnia 2015, 21:27:18 czas Polski
Nakrętki wbijane.
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: przemoprzem w 12 Sierpnia 2015, 21:28:20 czas Polski
Nakrętka pazurkowa, nakrętka do drewna ...
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: pawel49 w 12 Sierpnia 2015, 21:42:40 czas Polski
Do autora jeszcze. Posiadam te samą frezarkę i możesz mieć kłopot z wyfrezowaniem rowka o głębokości 3cm. Skok frezarki to 35mm, a żeby wykorzystać ten skok w cały zakresie frez musi być dosyć długi. Jeśli zrobisz sobie szablon, żeby robić rowki korzystając z pierścienia kopiującego to z Twojego skoku odejdzie grubość szablonu - minimalnie chyba 6-7mm, bo tyle wystaje pierścień kopiujący (ale nie jestem pewien, bo używam szablonów 10mm)
Ja muszę się przebić przez 20mm sosnę i z szablonem 10mm i zwykłe frezy nie dają rady, bo nie mają zasięgu. Przy przedłużanych (cały frez ma chyba 60mm) daje radę, ale trzeba ostrożniej, żeby frez się nie złamał. Rowek 30mm pewnie byś musiał frezować na 5 przejazdów (około 6mm powinno pójść dobrym frezem - ja zbieram 7mm), a regulacja schodkowa obejmuje tylko 3, więc musiałbyś też sobie jakoś to udoskonalić. Z mojej strony polecam frezy Globus CNC - na pewno znajdziesz dłuższe niż normalne, ładnie wchodzą, długo wystarczają i są w miarę tanie.
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: to-ja w 13 Sierpnia 2015, 06:57:29 czas Polski
To tylko rowek
-ściśnij element miedzy dwoma innymi listwami żeby nie powyrywało
-przykręć trzecią listwę pod kątem prostym do poprzednich jako prowadnicę
-przejedź frezarką kilka razy stopniowo ją opuszczając
-jeśli rowek ma być szerszy niż frez przestaw prowadnicę
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: kozio w 13 Sierpnia 2015, 14:29:43 czas Polski
Może na pilarce stołowej będzie łatwiej...
Chyba że nie posiadasz to lipa.
Tytuł: Odp: Jak frezować w poprzek kantówki...?
Wiadomość wysłana przez: pawel49 w 13 Sierpnia 2015, 17:56:04 czas Polski
Może coś na tej zasadzie:
https://www.youtube.com/watch?v=KNX9Y2cyRhk (https://www.youtube.com/watch?v=KNX9Y2cyRhk)