Forum stolarskie Domidrewno.pl

Okucia => Prowadnice => Wątek zaczęty przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 16:58:12 czas Polski

Tytuł: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 16:58:12 czas Polski
Witam

Zabieram się za zabudowę wnęki, takiej przy kominie. Będzie to taka mała spiżarnia. Miejsce ciekawe, bo wysokość to 250cm, szerokość 44cm, za to głębokość to 90cm 8) Tu pojawia się problem natury technicznej. Nigdzie nie znalazłem tak długich prowadnic. Tzn znalazłem gdzieś tam Blum 1000mm za prawie 1000zł  :o Jedyne sensowne rozwiązanie, które nie zrujnuje mnie finansowo to:
GTV prowadnica kulkowa pełen wysuw H-45mm L-700mm
lub
PROWADNICA KULKOWA Z PODPÓRKĄ L-800/H-45 STRONG
Obie aukcje są w serwisie aledrogo. Cena to odpowiednio 46zł i 55zł z wysyłką. GTV chyba bardziej firmowe. W obu przypadkach nie jest to 90cm ale lepsze to niż prowadnica za kilkaset zł. Czy znacie może jakieś dłuższe prowadnice w sensownej cenie - do 60zl za parę? Potrzebuję 3 takie szuflady zamontować a nie chcę aż tak iść w koszta. Szafa będzie stała w małym pokoiku, gdzie nikt nie zagląda, a z powodu głębokości wnęki wyjmowanie przedmiotów z końca półki to dramat.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 21 Listopada 2015, 17:48:15 czas Polski
Ciezki temat. Ja bym kombinowal w kierunku systemu drzwi podwieszanych z Laguny. Pytanie tylko co w tych szufladach chcesz.miec. Jaki ciezar tam bedzie ?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 18:09:45 czas Polski
Ciężar tak do 25kg, tyle ile wytrzymają prowadnice. A co tam będzie? Mąka, cukier, kawa, jakieś konserwy, ryż, makaron. Kuchnię mam malutką i trzeba to wszystko trzymać w innym pokoju. Stąd pomysł by to jakoś fajnie ułożyć w szafie.  Drzwi nie chcę montować, bo nie da rady, więc będzie to sama skrzynia z półkami.
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: kwita w 21 Listopada 2015, 18:25:41 czas Polski
Z tego co piszesz, to chcesz tam trzymać najcięższe rzeczy jakie mogą być w kuchni... na początek narysuj sobie obrys takiej szuflady i połóż tam w obrysie mąkę lub coś podobnego. Zobacz ile to waży. Jedyne co mogę Ci doradzić, taka szuflada nie może być wyższa np. od wysokości 1kg cukru czy mąki. Jeśli będzie wyższa, wcześniej czy później(najczęściej kobieta) włoży tam tyle ile się zmieści. Prowadnice na pewno nie będą zadowolone. Pełny wysuw tak długich prowadnic nie jest dobry do takiego obciążenia... Sama szuflada też już ma jakiś ciężar...
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 21 Listopada 2015, 18:32:28 czas Polski
Ja bym zbudował konstrukcje która wyjezdzała by z tej wnęki w całości na kółkach.  Lub może są jakieś mocne prowadnice które montuje się do sufitu i podlogi. Może tak jak mówi specpiotr. Prowadnice od drzwi przesuwnych

wysłane przy użyciu tapatalk

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 21 Listopada 2015, 18:40:32 czas Polski
A moze jakieś cargo wstaw


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 19:17:53 czas Polski
Niestety cała konstrukcja nie może wyjeżdżać, bo przed "szafą" stoi rowerek stacjonarny i ogólnie w pokoju jest trochę sprzętu rehabilitacyjnego, więc nie mam za bardzo możliwości manewrowania. Chciałem tylko by 2-3 środkowe półki były wysuwane, a reszta była stała ,a kołkach. Na półkach nie będzie tak dużo, to nie schron atomowy, ale spróbuję rady Kwity i obliczę zapotrzebowanie półki :) 30kg to w końcu nie jest mało i powinienem się zmieścić. Sama półka będzie z płyty wiórowej 18mm, więc waga nie będzie zbyt wielka. Kosze cargo mają chyba jeszcze mniejsza nośność? Z tego co znalazłem na allegro to około 20-30kg. Ehh, co mi się zamarzy to zawsze się nie da tak jak się chce. W razie czego zrobię swoje prowadnice, które dają radę unieść 110kg  i tyle.  :P
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 21 Listopada 2015, 19:30:02 czas Polski
Tak duze szuflady z plyty tez swoje waza. Cala plyta to ok 70 kg wiec latwo obliczyc, ze sporo to juz zabierze z obciazenia jakie daje prowadnica. Daj wymiar ile masz miejsca na wysuw to pomyslim cos.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka
 Ps. A jaki uklad pomieszczenia ? Jak zalozmy szuflada wyjedzie to masz do niej swobodny dostep od boku ? Czy raczej tylko od frontu ?
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 19:51:31 czas Polski
Układ pomieszczenia to prostokąt 2,5x2,3m . Jak szuflada wyjedzie to dostęp mam tylko z boku, bo centralnie przed szafą stoi rowerek. Pierwsza szuflada będzie na wysokości 110cm, tak żeby wyjeżdżała nad rowerkiem. Wtedy dostęp do niej jest z boku. Wyjechać może na całą głębokość wnęki, czyli 90cm. Z racji ograniczenia prowadnic, będzie to nie więcej niż 70cm na pełnym wysuwie. Tylko czy nośność prowadnicy podawana jest dla pełnego wysuwu? Cała szafa jest w narożniku pokoju, więc z drugiej strony jest ściana. Wnęka jest wąska, więc szuflada też nie będzie szeroka. Dodaję fotki poglądowe. W tej chwili wygląda to tragicznie, dlatego przy okazji odświeżenia pokoju padł pomysł uporządkowania tego bajzlu  ;)
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 21 Listopada 2015, 19:59:22 czas Polski
Nosnosc podana do calego wysuwu danej szuflady. Tak na szybko myslac to utwierdzam sie w przekonaniu, ze zbudowalbym konstrukcje szafy przy uzyciu systemow do drzwi przesuwnych podwieszanych. I jak dibrze sie pomysli to maskownice syatemu ktore by byly na scianach sluzylyby automatycznie jako malutkie polki na cos :-) Mam juz wizje.
Tylko nie wiem czy mi sie wydaje ale sciana ucieka z plaszczyzny ?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 20:09:10 czas Polski
Do lewej ściany zamontować prowadnice i na drzwiach przesuwanych wyjeżdżałaby cała wnęka od wysokości 110cm wzwyż? Dobrze myślę? A dół mógłby zostać na stałe z pólkami. Górna, wysuwana część z półkami wyjeżdżałaby z wnęki. Coś jak na obrazku, tylko rzut z boku?

A no i ściany oczywiście krzywe, wymagają trochę pracy ;)
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 21 Listopada 2015, 20:15:46 czas Polski
Odnosnie smych "szuflad" to poodsylam zdjecie. Natomiast co do reszty przestrzeni to sam wiesz jak zrobic :-) Tylko fronty trzeba ladnie wpasowac czyli sie pobawic.
Nie wiem tylko czy na 1 szynie odwazylbym sie to zrobic. Raczej kazda szuflada osobno. Ale to kwestia przeliczenia i zdrowego rozsadku

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Ps. Potworek na drugiej stronie idealnie sie wpasowal haha
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 21 Listopada 2015, 20:42:37 czas Polski
Na Alle... znalazłem system Laguna 100kg na jednej prowadnicy o długości 2m, więc spokojnie by wystarczyło. Może to jest jakiś sposób?

Pragmatyczny Przemku, powiedz mi coś więcej o tych koszach cargo jeśli możesz. Jakiś max udźwig, jak z szerokościami i długościami? Znajdę taki, by wpasować do wnęki o wymiarach 40x90cm?
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 21 Listopada 2015, 20:47:05 czas Polski
Cargo druciaka dopasujesz do polowy tylko ale moze sa jakiea glebokie ktorych nie znam.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 21 Listopada 2015, 22:18:45 czas Polski
Fakt raczej znajdziesz tylko 50 cm na głębokość. Zapomniałem, że to takie głębokie.

Tutaj sobie pooglądaj. http://www.akcesoria.meble.pl/akcesoria/kosze-cargo,535-mm----/

Co do szyn to możesz jeszcze zerknąć na Herkulesa.
A może po prostu zrób szafkę na kółkach :)
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 22 Listopada 2015, 09:29:23 czas Polski
A może po prostu zrób szafkę na kółkach :)

No właśnie przez ten rowerek to odpada. Ta wnęka wogóle nieforemna, mogłaby być szersza a płytsza, i nie byłoby problemu, dałbym zwykły regał. No ale tak kiedyś projektowali bliki z płyty, co z tego że malutkie pokoiki ale za to 4 :D Jest się czym pochwalić, tylko jak ktoś przyjdzie to nie ma gdzie usiąść...
Obadam tego Herkulesa. Swoją drogą standardy są jakie są i trudno wymagać, żeby ktoś produkował kosze na 90cm głębokie, bo kilka osób ma taka potrzebę. Chyba pozostanie mi jakaś rzeźba do wykonania...
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: krzkos86 w 22 Listopada 2015, 09:39:04 czas Polski
A prowadnice do rozsowania stółw? Może to by się sprawdziło.

Wysłane z mojego Lenovo K50-t5 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 22 Listopada 2015, 10:34:24 czas Polski




Co do szyn to możesz jeszcze zerknąć na Herkulesa.


O tych nie slyszalem bo z przyzwyczajenia Laguny uzywam ale sie przyjrze. Moze maja cos czego Lagunie brakuje


Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 22 Listopada 2015, 12:50:35 czas Polski
To może ja coś dorzucę :P
-może by zastosować łożyska liniowe+ wałek, prowadnica
-a szafkę to widzę tak
-prowadnice ,góra -dół ,ściany
-na to płyta meblowa (głębokość wnęki +wysokość)nie wiem czy nie trzeba by było dać jakiś wzmocnień,usztywnień w połowie płyty,ze względu na półki i obciążenie
-od czoła płyta meblowa( szerokości wnęki, i od wysokości roweru do sufitu)
-na dole wysuwana szafka na kółkach
- wizja na podstawie kolegów rysunków :P
http://www.e-poltechcnc.pl/lozyska-obudowach-smaguu-c-6_13.html
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 23 Listopada 2015, 19:01:24 czas Polski
Dzisiaj byłem w hurtowni meblarskiej Soma, oglądałem te prowadnice Laguna, dopuszczalne obciążenie to 100kg na 4 rolkach / wózkach jezdnych. Boję się tylko, czy jak taką półkę obciążę, i na prowadnicach faktycznie położę te 95kg, to nie wyrwie płyty ze śrub. Blaszki zaczepowe wkręca się od góry do płyty wiórowej na 4 wkręty i mam obawy czy ich nie wyrwie. Zastanawiam się nad wzmocnieniem z jakichś płaskowników aluminiowych. Na szybko w Leroy znalazłem prowadnice 120kg, za 135zł.
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 23 Listopada 2015, 19:46:39 czas Polski
Tutaj link do tych prowadnic z Leroy:

http://www.leroymerlin.pl/garderoba-i-wnetrze/zabudowa-wnek/okucia-do-drzwi-przesuwnych-i-uchylnych/zestaw-do-drzwi-przesuwnych-sigma-valcomp,p184962,l768.html#opis
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 23 Listopada 2015, 19:52:14 czas Polski
Na blaszki mosisz znalezc inny patent coby mocno bylo. I tak bedzie schowane za maskownica wiec nie ma obaw. A musi to mocno wicies bo obciezenie nie bedzie bezposresnio w dol. Po to nawet wstawilem di zdjecia dodatkowa rolke. Same zas prowdnice to nie te co narysowlem montowane do gory tylko do boku. Nie powinno byc roznicy w cenie.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 23 Listopada 2015, 20:45:44 czas Polski
Dodatkowe rolki na dole na pewno dodam, takie które będą jeździły po ścianie. A na blaszki dodam płaskowniki alu. Będzie taki płaskownik szedł od góry i w dół, od tyłu. Będzie złapany w kilku miejscach do płyty, w tych miejscach co półki, żeby nie było widać śrub, wtedy ciężar rozłoży się na kilka śrub a nie tylko na te od góry. Prowadnice obejrzę jeszcze na żywo w sklepie, bo lepsze byłyby faktycznie montowana z boku, nie na samej górze, byłoby więcej "mięsa" nad otworami.
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: demolkaa w 23 Listopada 2015, 22:27:06 czas Polski
to może po 4 szt prowadnic na podwójną półkę? 2szt z jednej o 2szt z drugiej strony szuflady?
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 23 Listopada 2015, 22:33:05 czas Polski
Hmm... To by było po 60kg udźwigu na półkę ? W tym szaleństwie jest metoda...
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 24 Listopada 2015, 21:13:13 czas Polski
Zdecydowałem się jednak na system Herkules, 120kg na 1 skrzydło. Prowadnica kupiona, teraz tylko montaż i kolejne pomiary, niezbędne do dalszych modyfikacji. Swoją drogą, firma Valcomp oferująca system Herkules 120, ten sam system sprzedaje w Leroy Merlin jako Sigma 120, tylko że od razu w komplecie, za cenę 7zł droższą. W Casto każdy element dobieramy osobo ( prowadnica, wózki), w Leroy wszystko jest zapakowane w folii razem. Osobno trzeba tylko dokupić blaszki montażowe jeśli chce się zamontować prowadnicę do ściany, a nie do sufitu. Cena blaszek 35zł za komplet 5 szt. Dokupiłem jeszcze blaszki do zamontowania maskownicy za 20zł i w sumie 180zł wydane. Dzięki za pomoc Panowie, bez Was pewno bym kombinował jak koń pod górę, a tak to prowadnica do drzwi sprawdzi się chyba idealnie. Jeszcze muszę zrobić testy wytrzymałościowe po zamontowaniu prowadnicy. Jak pomyślę, że cała prowadnica trzyma się na 10 kołkach 4x50mm to aż mi się oczy rozszerzają. Przy moich ścianach, gdzie nie wiadomo na co się trafi, możliwe, że będę musiał lecieć dokupić jakieś dłuższe kołki, no ale zobaczymy.
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 24 Listopada 2015, 21:25:10 czas Polski
Kolki wazna rzecz. Nie kupuj najtanszych. Jesli chodzi o casto to sa takie na wiertlo 8, biale jakies niemieckie. Pracownik na bank bedzie wiedzial o co chodzi. To jest firma ktora kpnkuruje z fisherem. Maja gruby trzpien wkreta. I do betonu i do porotermu i do cegly.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 24 Listopada 2015, 21:41:30 czas Polski
Takie cienkie kołki są w zestawie. Żeby dać grubsze to trzeba rozwiercać uchwyty, bo otwory oryginalne są na 4,5 mm. Coś pokombinuję. W domy wszystkie meble są zawieszone pancernie na kołkach 12x 140 hehe, wolę dołożyć niż jak ma coś spaść ;)
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 24 Listopada 2015, 22:19:49 czas Polski
Mnie nauczylo ze nie zawsze rozmiar kolka sie liczy tylko jego jakosc i dopasowanie wkreta do koszulki.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Mowie oczywiscie o kolkach montazowych haha
Tytuł: Odp: Długie prowadnice jakiej firmy?
Wiadomość wysłana przez: Joxer w 07 Czerwca 2016, 10:22:45 czas Polski
Przyznam sie, ze nie czytalem calego watku.

Jesli temat aktualny i ktos poszukuje masywnych szyn i sporej dlugosci (czasem nawet 900-1000mm) proponuje szukac w dziale komputerowym na allegro a konkretnie w serwerach. Chodzi o SZYNY RACK od szaf. Szyny serwerowe bywaja bardzo masywne, zwlaszcza te od UPSow. Osobiście polecam wam szyny firmy DELL - sa w sumie dosc delikatne posrod konkurencji (w sensie posrod innych rackowych) ale za to maja bardzo regularne ksztalty. szyny IBM zwykle sa udziwnione.

PS
Szyny rack zawsze maja blokade zabezpieczajaca wsuniecie wiec do zwyklej szuflady nalezy ja zdemontowac. Nie polecam stosowac tego w rozwiazaniach "dla klienta do kuchni" bo nie tedy droga ale w celach warsztatowych na pewno sie odwdziecza ponadprzeciatna trwaloscia. Poza tym cene maja zazwyczaj ponizej 50zl za pare.
Mialem kiedys ponad tone rackowego sprzetu i niektore szyny pochodzily od serwerow o wadze takiej, ze trzeba bylo je montowac we 4.
Jesli ktos jest zainteresowany odsylam do szukajki w Allegro a haslem SZYNA RACK.