Forum stolarskie Domidrewno.pl
Maszyny stolarskie => Odciąg => Wątek zaczęty przez: Adam w 01 Września 2013, 23:09:34 czas Polski
-
Witam!
Planuję zakupić odciąg wiórów w cenie poniżej 1000 zł. Podłączany byłby do pilarki, frezarki i elektronarzędzi.
Mam na oku te oto trzy:
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html (http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html)
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd040-scheppach,p137223,l882.html (http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd040-scheppach,p137223,l882.html)
http://www.hammer-polska.pl/pl-pl/produkty/urzadzenia-odciagowe/mobilny-odciag-s-01--%C3%98-100-mm.html (http://www.hammer-polska.pl/pl-pl/produkty/urzadzenia-odciagowe/mobilny-odciag-s-01--%C3%98-100-mm.html)
Wiem że hammer byłby najlepszy, ale jak ma się sprawa z pozostałymi dwoma? No i wiadomo im taniej tym lepiej. ;)
-
O tym drugim pracownik powiedział mi że nie warto i że nie spisuje się dobrze przy większych ilościach.Sam go nie mam ale tak słyszałem.
-
mam ten pierwszy dwa lata i daje rade
-
Dzięki piotrekamg. Przy jakich maszynach go używałeś?
I przedstaw się w odpowiednim dziale bo zaraz moderator Cię ochrzani. ;)
-
witam
odciągu używam zamiennie z formatówką hammer k3 winner i heblarką hammer A3 41. Wymieniłem fabryczny worek bo pierwszego dnia porwał sie. Przy dłuższej pracy trochę się grzeje ale na moje potrzeby wystarcza.
pozdr
Piotrek
-
No... Jeśli przy strugarce i pilarce formatowej daje radę to chyba dobrze. :)
Mam też opinie innych osób właśnie o tym odciągu i prawdopodobnie go zakupię. 8)
-
Trochę droższy, kupiłem sobie taki odciąg i nie mam zastrzeżeń spisuje się bardzo dobrze.
http://www.jula.pl/odciag-wiorow-1500w-232012 (http://www.jula.pl/odciag-wiorow-1500w-232012)
Mam jeszcze kilka elektronarzędzi Meec (frezarkę, wkrętarkę) i jakość do ceny wypada przyzwoicie.
-
Co to znaczy jakość do ceny? Może skrobnij jakąś mini recenzję tych elektronarzędzi w odpowiednim dziale. Ja jeszcze gdzieś mam ich odkurzacz warsztatowy i powiem jedno - totalny badziew nawet jak za tę cenę ale zdaję sobie sprawę że niektóre maszynki mogą się sprawdzać nawet w amatorskim działaniu.
-
Co to znaczy jakość do ceny?
Nie wiesz co to znaczy jakość do ceny ?
To znaczy, że urządzenie spełnia swoje zadanie, nie psuje się.
Do amatorskich zastosowań wystarczające tzn. odpowiednia moc i możliwość w miarę dokładnej pracy.
Z tych czterech urządzeń, które posiadam Meec jestem zadowolony.
Wkrętarką, grubościówką i frezarką przez to lato pracowałem dużo, żadnych awarii.
Są to maszynki porównywalne klasą do Dedra, tylko w lepszej cenie i z mocniejszymi silnikami.
ps.
Napiszę recenzję
Chodzi o tę frezarkę
http://www.jula.pl/frezarka-gornowrzecionowa-1200w-040021 (http://www.jula.pl/frezarka-gornowrzecionowa-1200w-040021)
taką wkrętarkę
http://www.jula.pl/wiertarko-wkretarka-18v-32nm-060203 (http://www.jula.pl/wiertarko-wkretarka-18v-32nm-060203)
i taką grubościówkę.
http://www.jula.pl/grubosciowka-2000w-250025 (http://www.jula.pl/grubosciowka-2000w-250025)
-
Ależ Pawle nie ma co się denerwować :) Jakość do ceny wcale nie zawsze znaczy że urządzenie musi być trwałe i w miarę dokładne (zależy o jaką trwałość i dokładność chodzi użytkownikowi). Pisałem w innym wątku o moich "marketowych szlifierkach mimośrodowych tzw. "firm - krzaków" lub "no-name'ach" jak kto woli. Stosunek jakości do ceny obie miały bardzo dobry - rozleciały się tak szybko jak mało kosztowały (choć ich nie cisnąłem poszły tarcze - żadne zamienniki nie pasowały - inny rozstaw śrub mocujących) a używałem ich bardziej amatorsko niż mojej obecnej, też nie jakiejś topowej firmy bo Skill'a. Stąd moje pytanie. Przecież nie wiedziałem czy pracowałeś tymi maszynami dużo, mało, czy też tylko dwa razy na miesiąc ani jakich konkretnie używałeś. Czy po gwarancji jest możliwość ew. serwisu, części zamiennych czy też nie i czy wtedy godzisz się z tym, że maszyna jest na złom? Do mojego "starego" odkurzacza Meec nie robią już worków i jedyne jakie udało mi się dopasować miałem od Kaltmana o przynajmniej o 1 mm za małym otworze wlotowym - zmiana takiego worka to stress - rozerwę czy nie rozerwę? Kupując maszynę nie wiedziałem że "jutro" nie będzie w sprzedaży ani tego modelu ani akcesoriów do niego. Również jego szczelność a także szybkość reakcji po włączeniu podpiętego do jego gniazda 230V elektronarzędzia były zdecydowanie nieadekwatne do ceny (in minus oczywiście) bo to że wszelki pył lepił się do niego jak muchy do g... było dla mnie zrozumiałe i tego akurat się nie czepiam.
Natomiast mam z Juli ściski na profilu T do klejonki i nie żałuję - szału nie ma ale też nie mają wad uniemożliwiających im sprawne działanie. Do moich amatorskich zastosowań są jak najbardziej OK.
Z kolei z opisywanych przez Ciebie maszyn zainteresowała mnie grubościówka - ponad 30 cm szer. o ile pamiętam to bardzo dużo za tę cenę. W związku z tym mam pytania: czy po struganiu nie zostają fale, jak z nożami, czy można kupić noże do niej gdzie indziej niż w Juli (innych producentów)?
Z niecierpliwością czekam na recenzje.
-
Ja też bym prosił o recenzję tej grubościówki. Chyba ktoś coś o niej mówił albo o podobnej za tą cenę i chyba wychodziły ,, fale''. Bodajże Pan amigorg. A jak jest z jakością struganych powierzchni? Czekam na recenzję. :)
-
Ja też bym prosił o recenzję tej grubościówki. Chyba ktoś coś o niej mówił albo o podobnej za tą cenę i chyba wychodziły ,, fale''. Bodajże Pan amigorg. A jak jest z jakością struganych powierzchni? Czekam na recenzję. :)
Proszę bardzo :)
http://forum.domidrewno.pl/strugarki/marketowa-grubosciowka-meec-200w-330mm/ (http://forum.domidrewno.pl/strugarki/marketowa-grubosciowka-meec-200w-330mm/)
-
odświeżę temat pytaniem:
czy tylko mi się wydaje czy odciągi firm Sheppach i Meec to te same bebechy z innymi naklejkami? Przymierzam się do zakupu i nie ukrywam że pasowała by mi wersja Sheppach tylko dlatego że mam bliżej do Leroymerlin niż do Juli:). Jednak jeśli wersja Meec jest pod jakimś względem lepsza to jestem w stanie przejechać się po nią (przy okazji zakupić strugarko-grubościówkę tej firmy).
W moim przypadku odciąg miałby obsługiwać pilarkę Makita MLT100, strugarko-grubościówkę (raczej Meec 1500W) - oba te sprzęty mam zamiar dopiero kupić.
-
Trudno powiedzieć, żeby być pewnym trzeba by mieć obydwie :-\ ja mam Scheppacha ale Meec wydaje się taki sam
-
i skoro nie napisałeś czegoś w stylu: " nie kupuj tego gó....." mogę zakładać że urządzenie spełnia swoje zadanie w jakimś przyzwoitym stopniu?
Posiadam jeszcze odkurzacz Macallistera i liczę na to że taki odciąg będzie sprawował się lepiej.
-
;D ja również mam taki odkurzacz, sprawuje się bardzo dobrze a odciąg w miarę przyzwoity jak za takie pieniądze pracuje przy grubościówce, wyrówniarce i pilarce
-
Waldi - masz podłączone kilka urządzeń jednocześnie na rozgałęzieniach czy przełączasz przewody za każdym razem?
-
Odciąg jest mobilny to go wykorzystuję mobilnie :) a tak na poważnie to maszyny mam ustawione po różnych stronach to na której pracuję
do niej podjeżdżam i działam, dla wygody dokupiłem kolanka 100 aby było łatwiej podłączać
-
też się mocno nad nim zastanawiam :)
używasz tylko węży 100mm czy masz jeszcze jakieś inne mniejsze średnice?
-
no to się dzisiaj wybrałem na zakupy po odciąg.. Niestety nie kupiłem bo... nie zastałem Leroy'a :) zawsze jak przejeżdżałem przez Lubin to wydawało mi się że widzę tam logo tego sklepu... jak widać myliłem się :)
taka więc czeka mnie w najbliższym czasie wycieczka do Wrocławia i wtedy odwiedzę Julę i Leroymerlin :) póki co zakupię u siebie Makite MLT100 (w sklepie dostałem ofertę za 1700zł)
chociaż jak już będę we Wrocławiu to https://industria24.pl/pilarka-stolowa-makita-mlt100.html
-
używasz tylko węży 100mm czy masz jeszcze jakieś inne mniejsze średnice?
Na razie używam tylko setkę do mniejszych średnic podłączam odkurzacz
-
ja bym chciał zrobić 100 do DYMy, 75-80 do grubościówki (wyjście 73mm) i 50 do pilarski stołowej GTS
będę musiał nakombinować z przewodami, ale że warsztat mam mały powierzchniowo i niski to za bardzo szaleć z odciągiem tez nie mogę bo się nie zmieści
-
a jak wygląda sprawa dołączonych redukcji/przejściówek dołączonych do Scheppach i Meec? Na niektórych zdjęciach widziałem redukcję a na innych taką zaślepkę z wyjściami prawdopodobnie 2x50mm
-
Ciosekl ja dostałem i jedną i drugą
Marcin - odciąg z setką podłączam do grubościówki, wyrówniarki, pilarki stolikowej, pilarki taśmowej
natomiast odkurzacz do ukośnicy, pilarki ręcznej, frezarki górnowrzecionowej i frezarki ze stołem
a z warsztatem mam podobnie jak Ty :)
-
wszystkie elektronarzędzia "małe" używam razem z odkurzaczem. chociaż chyba go też będę musiał wymienić bo przy niektórych nie daje rady. ukośnicę do tej pory używałem z odkurzaczem, ale zbyt mało zbiera (za mały uciąg i za mały przekrój przewodu) dlatego myślę żeby może też zrobić 50mm wyjście i podpinać pod odciąg.
a wszystko większe stacjonarne musi być podpięte pod odciąg bo mało rozrywkowe jest potem godzinne sprzątanie wiórów rozrzuconych dookoła
chyba jednak wybór padnie na scheppacha
rozważałem też Hammera S01 (najmniejszy z rodziny oferowanej przez Feldera), który jest za ok 920 zł (golas), ale po doliczeniu całego osprzętu (przewody, rozgałęzienia, itp.) wychodzi jakaś kosmiczna suma
-
Marcin ;D ;D jak to Felder
-
no to zakupiłem scheppacha :)
dzisiaj złożyłem i wypróbowałem z DYMą i grubosciówką. z początku nie ciągnął najlepiej, ale jak go dobrze obejrzałem co przytyka to wprowadziłem drobne modyfikacje i później już ssał jak dziki wariat :). musiałem usunąć kilka żeberek w kratce na wlocie. naprawdę dało dobre efekty.
z plusów to przede wszystkim szeroki wybór redukcji i złączek w pakiecie - spokojnie będę mógł podłączyć wszystkie urządzenia jakie planowałem (oczywiście nie jednocześnie)
dwa minusy jakie zauważyłem to krótki kabel do gniazdka oraz stosunkowo krótki, sztywny i ciężki wąż ssący. kabel wymaga przedłużacza, ale fabryczny wąż 100mm będę stosował tylko na DYMe i grubościówkę. resztę maszyn (ukośnica, pilarka i planowana taśmówka) planuję podpiąć na 50mm wąż
generalnie jestem zadowolony. za tą cenę spełnia wszystkie moje obecne wymagania
-
he he z ta kratka zrobilem to samo , ja od pol roku przerowbilem odciag i ma zdalne sterowanie :)
wogle pare rzeczy zrobilem na pilocik co mnie cieszy niezmiernie
pozdr
-
Ta kratka to chyba jest robiona po to aby użytkownicy wycinali i producent będzie mógł odmówić uznania gwarancji :D .
Marcin dokup sobie jeszcze kolanka fi 100 , przydaje się to przy podpinaniu węża , ja dokupiłem 67 stopni od systemu rynnowego
i ułatwiłem sobie tym pracę bo ten wąż jest kiepski ciężko nim podejść pod maszynę.
-
co do kratki to dokładnie się z tobą zgadzam! chyba że myśleli o wiórach z ukośnicy czy pilarki stołowej - wtedy masz drobne wióry i kratka się nie zapycha. ale wiory z wyrówniarki czy grubościówki mają po kilka-kilkanaście mm i są za długie na oczka fabrycznej kratki.
wąż fabryczny jest nie tyle kiepski co krótki, sztywny i dosyć ciężki. przez to ciężko nim manewrować. dołożyłem redukcje i chciałem podpiąć do ukośnicy, ale prawie mi krócieć od ukośnicy wygięło jak swoim ciężarem w dół pociągnął. dlatego chcę bardziej elastyczny i lżejszy wąż
wąż 50mm jest już zamówiony, powinien przyjść wtorek/środa. kolanka raczej też będę brał, ale myślę o takich na 50mm żeby wszystkie podpięcia robić cieńszym wężem. chociaż musze to jeszcze przećwiczyć :)
-
Jak pisałem, że jest kiepski to właśnie o to mi chodziło, że jest sztywny i niewygodnie czasami jest się podpiąć do maszyny :)
-
dzisiaj przyszedł wąż 50mm - rewelka :D. jest lekki, elastyczny i mocny.
podłączyłem do ukośnicy, musiałem trochę uszczelnić taśmą żeby dopasować pod króćce scheppacha. ale spisał się naprawdę bardzo dobrze. właśnie o to chodziło! a po pracy spokojnie mogłem odpiąć od ukośnicy i wężem "odkurzyć" całe stanowisko dookoła.
kupiłem od razu 10m, także teraz dorobię jeszcze pod pilarkę stołową i zostanie na kolejne podłączenia w przyszłości :)
-
Waldi: podrzuć proszę linka skoro masz już sprawdzony przewód.
Ja już się szykuję bo w połowie maja zakupy:)
-
Ta prośba to raczej do Marcina :) ale ja też chętnie skorzystam, Marcin jeśli możesz to podeślij Linka :)
-
Nie wiem gdzie kupował Marcin, ale ja kupowałem kiedyś węża fi 50 tu: http://www.stoma.bielsko.pl/pl/p/Waz-PUR-Folia-MB-grubosc-scianki-0%2C5mm/215 (http://www.stoma.bielsko.pl/pl/p/Waz-PUR-Folia-MB-grubosc-scianki-0%2C5mm/215) . Są też tam inne rzeczy dla stolarzy.
-
ja kupiłem ten wąż:
http://www.kma-maszyny.pl/katalog-produktow/waz-antystatyczny-ssacy-50mm-80mm-100mm-120mm-150mm.html (http://www.kma-maszyny.pl/katalog-produktow/waz-antystatyczny-ssacy-50mm-80mm-100mm-120mm-150mm.html)
jedna uwaga - cena jest za metr, ale sprzedają pakowane po 10m. ja i tak chciałem wziąć tyle wiec dla mnie jest OK. ale czy tną na krótsze odcinki to się musisz dopytać
-
amigorg - oferta stomy też wygląda ciekawie :) wychodzi nawet taniej :)
-
Amigorg, Marcin dzięki za linki
-
ja również dziękuję za informację i przepraszam za pomyłkę :)
-
polecam tez http://przewody-techniczne.pl/ (http://przewody-techniczne.pl/) kupowalem tam PUR'a 100mm do sheppach'a (gość był/jest na forum - mi coś dodali gratis wiec bylo taniej)
ceny podobne do stomy
-
widzę że większość osób chwali odciąg SCHEPPACH to chyba i ja się skuszę teraz jest chyba jakaś promocja na niego
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html (http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html)
chyba że to stała cena. W stacjonarnym sklepie cena 150 zł większa przynajmniej w Reszowie.
-
ja kupiłem w sklepie leroy w gdańsku za 498 zł
widać co sklep to cena :)
-
Chwali nie chwali :) ale za te pieniądze nic lepszego nie kupisz jeśli w ogóle można cokolwiek trafić taniej
Aktualnie mój dostaje teraz popalić bo sporo drewna obrabiam na grubościówce, trochę grzeje się silnik ale daje radę 8)
-
wczoraj będąc w okolicy zajechałem do leroy w Zielonej Górze i zakupiłem scheppach za 455zł - reszta wyposażenia w połowie maja.
Sprzęt rozpakuję i przetestuję dopiero po weekendzie majowym.
przy okazji pomacałem sobie tam Makite MLT100 - w tej sprawie też już decyzja zapadła:D
-
Ciosekl to w Leroy Merlin widziałeś MLT 100?Jaka cena ?
-
MLT100 była tam za 1730zł
-
Ja kupiłem odciąg w Juli http://www.jula.pl/odciag-wiorow-550w-232008 (http://www.jula.pl/odciag-wiorow-550w-232008) już prawie rok temu. Działa bez problemu nie licząc tego że dwa razy poluzował się wentylator, trzeba było dokręcić jedną śrubkę i "problem" znikną. Poza tym jak piszecie kratka która się zapycha urobkiem została usunięta i przy dłuższej pracy silnik się trochę grzeje. Mimo to uważam że warto.
-
wszyscy mamyte same uwagi , ja dorobilem sobie jeszcze zdlane sterowanie baaaaardzo przydatna sprawa
-
Czy te zdalne sterowanie to GN 230V sterowane z pilota (biedronka) :)
-
chyba tak modelu nie pamietam
dziala swietnie
-
Witam...kompletuję maszyny i wyposażenie nadal i choć początkowo miałam w planie tylko odkurzacz to teraz poważnie myślę także o odciągu. co myślicie o takich wariantach?
http://www.narzedzia.pl/pochlaniacz-zanieczyszczen-proma-op-750,39998.html (http://www.narzedzia.pl/pochlaniacz-zanieczyszczen-proma-op-750,39998.html)
http://www.narzedzia.pl/pochlaniacz-zanieczyszczen-proma-opm-150,3704.html (http://www.narzedzia.pl/pochlaniacz-zanieczyszczen-proma-opm-150,3704.html)
czy worek bawełniany sprawdza się w takich maszynach? Nie przepuszcza nadmiaru pyłu?
-
To ten z Jula jest chyba najlepszy w tej cenie, przynajmniej parametry ma najlepsze i funkcjonalność też dobra. Nie mogę wkleić linka bo piszę z Tel. Ale wpisz na stronie Jula odciąg i zobacz ten 1500 W Mec
-
Ana - zwróć uwagę na króćce do podłączenia - jakie rozmiary i ilość
ja np. bardzo polecam scheppacha - naprawdę po kilku tygodniach użytkowania jestem bardzo zadowolony. tam było sporo króćców i t jest bardzo pomocne w codziennej pracy
-
pewnie chodzi o ten?
http://www.jula.pl/odciag-wiorow-1500w-232012 (http://www.jula.pl/odciag-wiorow-1500w-232012)
niestety za drogi. w puli wogóle nie miałam wziętego odciągu pod uwagę, teraz wygospodarowałam na niego max 800 zł...
a scheppach to ten?
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html (http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html)
Ma mniejszą moc niż ten z promy, ale za to większe zasysanie...hm...
-
tak, dokładnie o tego scheppacha chodzi :)
w komplecie jest 2m wąż i 2 komplety po 4 różne przyłączki
-
A ktoś zastanawiał się nad uszyciem worka na trocin do niego bo myślę z jakiego materiału można by to zrobić.
-
Scheppach już u mnie :)
Hm, uszyć worek...to nie jest zła myśl :) czekam na podpowiedzi
-
uszyć albo kupić gdzieś gotowy bo zakładanie tego foliowego to zaczyna mnie mnie irytować
-
zakładanie tego foliowego to zaczyna mnie mnie irytować
zgadzam się...w pojedynkę graniczy to z cudem, a już na pewno wymaga umiejętności iście akrobatyczno-cyrkowych :P
-
A nie będzie przez niego cały kurz wypadał? Nie mogę nigdzie z znaleźć z czego ten górny jest zrobiony.
-
Hej szukacie gdzie szyja worki do odciągów to proszę.
http://www.stoma.bielsko.pl/pl/p/Worek-filtracyjny-gorny-do-odcagu-trocin-PROSZE-KLIKNAC-NA-RYSUNEK-I-WYBRAC-WIELKOSC/145 (http://www.stoma.bielsko.pl/pl/p/Worek-filtracyjny-gorny-do-odcagu-trocin-PROSZE-KLIKNAC-NA-RYSUNEK-I-WYBRAC-WIELKOSC/145)
ja przed swoim scheppach z leroymerlin mam zamiar zamocować cyklop w worku przy odciągu powinien zostać sam pył a cyklop powinien zebrać grubsze wióry np. od wyrówniarko grubiarki
Pozdrawiam
-
Mam wrażenie, że chodziło Ci o cyklon, a nie cyklop. Jeżeli Cię to interesuje, to tu masz rozwiązanie: http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/cyklon-stacjonarny/msg14063/#msg14063 (http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/cyklon-stacjonarny/msg14063/#msg14063)
-
Moja wina przejęzyczyłem się oczywiście ze chodzi mi o cyklon :)
Twoje rozwiązanie tez jest dobre amigorg
Ja chce zrobić coś na mniejszą skale
http://www.jordswoodshop.com/video-make-a-cyclone-dust-separator-the-top-hat-part-1-of-3/ (http://www.jordswoodshop.com/video-make-a-cyclone-dust-separator-the-top-hat-part-1-of-3/)
Chociaż nie wiem czy nie zmienię koncepcji ale to się okaże za kilka miesięcy jak posprzątam pomieszczenie gdzie docelowa ma stać odciąg.
-
A nie za mały ten cyklon. Do strugarki jak podłączysz to co deska będziesz odpinał
-
Jeżeli masz już odciąg, to możesz go usprawnić budując przegrodę Thiena do odciągu- są takie rozwiązania, np. tu jest eleganckie rozwiązanie Johna Hejsza: http://www.ibuildit.ca/Workshop%20Projects/dust-collector-rebuild-1.html (http://www.ibuildit.ca/Workshop%20Projects/dust-collector-rebuild-1.html) lub osobny separator z dużym zbiornikiem i króćcami fi 100 np. tu: http://www.jpthien.com/cy.htm (http://www.jpthien.com/cy.htm)
-
czy ktoś z was używa może takiego odciągu
http://www.maktek.pl/odciag-do-trocin-fm-230-a--2-5-m-waz/produkt-593 (http://www.maktek.pl/odciag-do-trocin-fm-230-a--2-5-m-waz/produkt-593)
-
MrBass, mój mąż ma z Makteka wyciągi w pracy (produkcja palet), tylko takie mocniejsze podwojne i sobie chwali.
-
Bardziej do Jarka.
Napisz więcej o tych cewkach z Twojej instalacji odciągowej.
Każdą maszyną można włączyć wyciąg. A jak np jedna już pracuje i nie chcący lub bardzo chcący włączę drugą to co ?
-
są takie przekaźniki
że jak go podłączysz w linie zasilajaco urzadzenie
to na wyjsciu z przekaznika pojawia się napięcie i te napięcie zasila odciąg
np http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Produkty/Przekazniki/przekazniki-czasowe/Przekazniki-czasowe-w-obudowach-instalacyjnych/Przekaznik-czasowy-MT-TUA (http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Produkty/Przekazniki/przekazniki-czasowe/Przekazniki-czasowe-w-obudowach-instalacyjnych/Przekaznik-czasowy-MT-TUA)
-
A czy odkurzacz a przed nim cyklon nie wystarczy do pilarki czy heblarki?
-
Polecam wątki Amigorga do przeczytania ;)
-
Do niewielkiej strugarki 156 mm, grubościówki 256 mm i pilarki wystarczy odkurzacz z separatorem wiórów z przegrodą Thiena przed nim. Tyle tylko, że koniecznie połączenia muszą być wykonane wężem o średnicy nie mniejszej niż fi 50 mm - inaczej węże ulegną zatkaniu.
Może być też cyklon, ale separator z przegrodą Thiena łatwiej wykonać.
-
Witam.
Poszukuję w miarę uniwersalnego urządzenia (odkurzacza/odciągu).
Szykuję sobie małą stolarnię w garażu i chciałbym zamontować sobie odciąg proponowany w pierwszym poście tego tematu http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html (http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html), plus do tego cyklon i filtr hepa.
Chciałbym tego używać do grubościówki, pilarki stołowej, szlifierki, zagłębiarki oraz ..... jako odkurzacz centralny. Odległość od odciągu do wtyczki odkurzacza w domu to odcinki typu 3 do 4m.
Czy taki odciąg sprawdzi się jako odkurzacz?
-
Podejrzewam, że mogą wystąpić duże opory przepływu na kilkumetrowych cieńszych niż 50 mm rurach i jeszcze cieńszych wężach instalacji centralnej, ale jeżeli już zamierzasz kupić taki odciąg, to po prostu zrób próbę.
Odciąg taki wykorzystują koledzy z forum do grubościówek i wyrówniarek.
Przy okazji podaję link do stron Johna Hejsza, który zmodernizował odciąg tego typu i używa go jako odciąg centralny w warsztacie:
http://www.ibuildit.ca/Workshop%20Projects/dust-collector-rebuild-1.html (http://www.ibuildit.ca/Workshop%20Projects/dust-collector-rebuild-1.html)
-
Hej
Zakupiłem dzisiaj wyrówniarko-grubościówkę i rozglądam się za odciągami.
Potrzebuję informacji w sprawie odciągu.
HD12 SCHEPPACH - http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html (http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/pochlaniacze-i-odciagi-wiorow/odciag-wiorow-hd12-scheppach,p113671,l882.html)
MEEC 550W - http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/odciagi-wiorow-i-akcesoria/odciagi-wiorow/odciag-wiorow-232008/ (http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/odciagi-wiorow-i-akcesoria/odciagi-wiorow/odciag-wiorow-232008/)
Na 99% to te same odciągi. Szczególnie o Scheppachu było kilka dobrych opinii.
Czy ktoś jeszcze nabył odciąg tego typu? I jak się sprawuje?
Chyba zamówię tego Meeca, bo Scheppach to to samo, a droższy.
-
scheppacha mam uzywam , gruby worek jest
nie wiem czy w juli tez taki gruby
-
SCHEPPACHa posiadam, działa :)
-
też mam scheppach... działa, worek na wióry solidny.
od razu polecę zakupić jakiś elastyczny wąż 100mm... ja kupiłem niedawno 3mb i o wiele przyjemniej się przekłada między urządzeniami.
-
też używam scheppach, za tą kasę jest ok no może poza sztywnym wężem, ale zawsze można wymienić :)
-
Zakupiłem kilka dni temu SCHEPPACH'a HD12. Na weekendzie testowałem go z wyrówniarko-grubościówką Bernardo. I powiem że daje radę. Jest czysto, worek się dość szybko zapełnia i kilka razy zapomniałem go zmienić na czas, więc przy zmianie worka nabrudziłem;-) Jestem zadowolony z maszyny. Ale kratkę musiałem wyciąć, bo stawiała zbyt duży opór. Worek bez problemu da się założyć samemu. Za taką kasę polecam.
-
też używam scheppach, za tą kasę jest ok no może poza sztywnym wężem, ale zawsze można wymienić :)
To prawda - ja też wymieniłam na dłuższy i bardziej elastyczny i teraz jest idealnie. dokupiłam też sobie dodatkowy worek więc nie biega z trocinami co rusz tylko odstawiam pelny, zakładam nowy i potem wynoszę dwa na raz
-
Jakie odciągi polecacie do piły Feldera K700s ? zastanawiałem się nad af16 ale 1700 zł netto to lekka przesada. Na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę ? I nie chciałbym kupować chińczyka, żeby się szybko rozsypał.
Czy na jakieś firmy można zwrócić szczególna uwagę ? Mogą być używki.
-
Jakie odciągi polecacie do piły Feldera K700s ? zastanawiałem się nad af16 ale 1700 zł netto to lekka przesada. Na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę ? I nie chciałbym kupować chińczyka, żeby się szybko rozsypał.
Czy na jakieś firmy można zwrócić szczególna uwagę ? Mogą być używki.
Skąd masz af16 za 1700 netto jak ja mam af 14 za ta cenę?
Sam nie wiem czy jest sens płacić za feldera czy No takie cos:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5718344259&reco_id=a43bedbe-d759-11e5-97da-fa163e045498&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=10
Mam od nich sprężarkę i jest spoko. Lepsza niz stanley (choć był zepsuty od nowości) :)
-
Lepsza niz stanley
Ale od Stanleya to się od...... ;)
-
Lepsza niz stanley
Ale od Stanleya to się od...... ;)
No co tu duzo gadać zje... od nowości... Wstyd
-
Jak od nowości, to się wymienia na nowy, każdej firmie zdarza się wpadka przy masowej produkcji.
A poważnie, to bronię kompresor Stanley, bo mam go już kilka lat, przepracował sporo godzin i dalej działa jak nowy.
-
Kupiłem już AF 14 ale z silnikiem 2.2kw z 2011 r mobilny na wózku to jest odpowiednik chyba af 16 który ma taką samą moc.
W tej chwili felder wyciagi AF14 robi z mocą 1,5 kw
na górze błąd się wkradł cena dotyczyła AF 14
-
Było warto? Czym ta różnica w cenie co do np makteka sie wyraża? Pewnie rozpylając pul mały tak samo jak te taszczeniu sprzęty?
-
Franek pomyliłeś tematy co najmniej o 8 razy
-
i jeszcze nie odwiedziłeś pierwszego działu- obowiązkowego
-
Witam
Mam pytanko bo zastanawiam się nad zakupem odciągu lub odkurzacza przemysłowego (najlepiej w okolicach 500 zł) do mojego garażo-warsztatu domowego.
Miałby zastosowanie do piły (Makita MLT100) i innych elektronarzędzi jak frezarka, wyrzynarka itp. Nie planuje posiadania sprzętu typu heblarka, grubościówka które produkują duże wióry. Czy jest sens stawiać odciąg (np. HD12 SCHEPPACH) czy wystarczy odkurzacz (np. HD040 SCHEPPACH). Jeżeli odciąg to czytałem że jakiś procent pyłu przedostaje się przez filtr. Czy to prawda jeśli tak to jak mocno pyli to cudo, czy nie będzie to uciążliwe w takim domowym warsztacie.
Może polecicie mi jakiś tani i dobry :) odciąg lub odkurzacz wystarczający do moich potrzeb.
-
No cóż,znowu ja,już sam siebie nie lubię za to co napiszę :P
Zapraszam do działu
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/
Pozdrawiam ;)
-
Niestety tańsze odkurzacze często przepuszczają syf ,po jakimś czasie zaczynają "dymić :-\"
Warto zastaniowić się nad używanym np.festoolkiem można wyrwać sensowny w granicach 800-1000 zł
Ja troszkę festulnięty jestem ;) ,ale mam też starszego SPARKY VC 1431MS z castoramki od paru latek(ponad 5-6)
Sąsiad ma młodszego, wyższy model i na orginalnych filterkach także kiszka :(
Filterki szybko zaczęły puszczać "kurzyć" przy drobniutkim pyle czy gładzi masakra, czały silnik zasyfiony.
Oryginalne worki papierowe troszkę lepiej ale nie wychodzą tanio i szybko się drą (nieraz 1/3 wroka i pęka)
Teraz założony Worek filtrujący SELFCLEAN SC FIS-CT 26/5 z festoola ;D
Nie kurzy, Nie syfi, Nie pyli- inna bajka polecam wszystkim podmianę worka na porządny (dociągniety opaską plastykową "zgrzytem")
Po pierwszym użyciu (napełnieniu) mała przeróbka ;D worek rozcięty z dołu i opróżniony ,
rozcięcie skręcone dwoma listewkami i mamy wielokrotnego użytku ;D
Można zgrzać . Sąsiad już popełnił plagiat ;)
I działa prawie jak nowy brat Festulek