Forum stolarskie Domidrewno.pl

Materiałoznawstwo => Drewno - => Liściaste => Wątek zaczęty przez: koszmarnykarol32 w 02 Stycznia 2016, 12:46:47 czas Polski

Tytuł: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: koszmarnykarol32 w 02 Stycznia 2016, 12:46:47 czas Polski
Witam
Szukam czeczot różnych gatunków drzew , może ktoś zna firmę co się tym trudzi lub sam jakieś posiada itd.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 02 Stycznia 2016, 14:20:17 czas Polski
Przepraszam, ale co to jest czeczot?
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Robsonik w 02 Stycznia 2016, 14:32:13 czas Polski
Obrzęk, obrzęk pnia – wada drewna z grupy wad kształtu. Zniekształcenie w postaci narośli, zgrubień, wybrzuszeń, w przeciwieństwie do raka składające się z drewna zdrowego, jednak często o odmiennej, zawiłej budowie.
Ze względu na swój wygląd i charakter obrzęk często traktowany jest jak rak.
Obrzęk powodowany jest przez różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Uszkodzenie uaktywnia odpowiednie tkanki zabliźniające, powstaje lokalne poszerzenie słoja rocznego, które z roku na rok może być potęgowane. Uszkodzenie może również doprowadzić do masowego pobudzenia pączków śpiących.
Wada zmniejsza wytrzymałość mechaniczną materiału.
Wieloletnie obrzęki na brzozie (zwane czeczotą) i jaworze (zwane ptasim oczkiem) są cenne i poszukiwane do produkcji oklein. Brzoza karelska często pozyskiwana jest właśnie ze względu na występowanie czeczoty.

Czeczoty można kupić w:
http://centrumdrewnaioklein.pl
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 02 Stycznia 2016, 14:34:19 czas Polski
Jest to drewno  np . brzozy lub okleina z bardzo pofałdowanym rysunkiem  słoi.https://www.google.pl/search?q=okleina++czeczot&client=opera&hs=h8i&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwin4NPjnovKAhWECiwKHZuPCRMQsAQIHg&biw=1351&bih=625
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: robson w 02 Stycznia 2016, 14:37:13 czas Polski
Robert nie pamiętasz mebli z początku lat 80-tych ,fornirowanych czeczotą ? :D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 02 Stycznia 2016, 15:32:46 czas Polski
możesz podpytać też na nożowym forum. Lubią czeczoty na rękojeści używać.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 02 Stycznia 2016, 15:35:28 czas Polski
No teraz ju wiem co i jak.
Tylko to słowo mi nie zaiskrzyło.
Wiem że aby uzyskać duże ilości okleiny często kaleczy sie drzewo aby właśnie takie narośla powstawały. Szczególnie orzech.

Dzięki
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 02 Stycznia 2016, 21:57:59 czas Polski
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=czeczot&search_scope=category-26227&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-lic-col-1-5-1218
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 02 Stycznia 2016, 23:05:51 czas Polski
trochę z innej beczki:
(http://1.bp.blogspot.com/-BOIz_qxQnMI/VYF1V_tzHeI/AAAAAAAACc0/0JPhP2iem7c/s1600/DSC05275.JPG)

zdjęcie z bloga:
http://projektus.blogspot.com/2015/06/cenne-gatunki-drewna-stosowane-w.html
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 02 Stycznia 2016, 23:16:36 czas Polski
Najbardziej pożądany wychodek wśród stolarzy ;)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 02 Stycznia 2016, 23:19:12 czas Polski
To się nazya komfort.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 02 Stycznia 2016, 23:21:13 czas Polski
na bogato, żadna okleina :D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 03 Stycznia 2016, 10:17:38 czas Polski
Sajo - świetna fotka, daje dużo do myślenia.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 04 Stycznia 2016, 09:20:02 czas Polski
Najbardziej pożądany wychodek wśród stolarzy ;)
To nie wychodek, to winda do piekła :-)

wysłane przy użyciu tapatalk
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: koszmarnykarol32 w 08 Stycznia 2016, 14:43:40 czas Polski
Panowie nikt nic ?? fornir odpada ale każde inne klocki jestem jak najbardziej zainteresowany .
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Robsonik w 08 Stycznia 2016, 22:07:08 czas Polski
To Ty szukasz tarcicy z takimi wadami? :o
To jak szukanie Świętego Grala. Czeczoty w 90% są przerabiane na fornir i obłogi ze względu na cenę i zbywalność.
Tarcica w długości powyżej 1m jest rzadka, poniżej może gdzieś dostaniesz ale licz się ze sporym wydatkiem.
Spróbuj tutaj:
www.okleinyfilipiak.pl
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 09 Stycznia 2016, 00:39:28 czas Polski
kolega pewnie pisząc "klocki" ma na myśli małe bloczki, takie co by się nadawały do rękojeści noży
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: koszmarnykarol32 w 09 Stycznia 2016, 09:40:46 czas Polski
Jestem zainteresowany wszystkim związanym z czeczotami od pojedynczych klocków do pni z czeczotami itd. . Koszty wiem jakie będą  ;)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 09 Stycznia 2016, 15:08:51 czas Polski
Myślę, że musisz uderzać do "swoich" tartaków, arborystów, firm zajmujących się wycinką drzew. Dać im znać, że jesteś skłonny za takie "wady" zapłacić kasę. Bo rzeczy mają taką wartość, jaką ludzie są skłonni za nie zapłacić. W tej chwili takie pojedyczne klocuszki i mniejsze pnie uważane są pewnie za odrzut.
Z resztą jak to sprzedać? Ustabilizować? Przechowywać? Jak firma jest nastawiana na tarcicę, okleiny, to nie będzie dla pojedynczej czeczoty zmieniać procesu produkcyjnego.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Robsonik w 10 Stycznia 2016, 01:13:08 czas Polski
Rozmawiałem z kolegą który ma znajomego w USA, który jeździ po całym stanie i sam szuka drzew z wadami i tak zarabia na życie.
Jak chcesz mieć takie klocuszki to przejedź się po wioskach i rozpuść wici że szukasz drzew z wadami.
Weź ze sobą zdjęcia uszkodzonych drzew i powiedz że jest za to dobra kasa.
Na pewno znajdą się informacje.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Stycznia 2016, 09:30:33 czas Polski
Jak wyglądają drzewa jeszcze żyjące z takimi wadami?
Jestem ciekaw czy kiedyś widzialem.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Rizer w 10 Stycznia 2016, 11:14:34 czas Polski
Taka narośl/kulka od boku wyrasta. Pokryta mocno spękaną korą.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Stycznia 2016, 11:36:20 czas Polski
Tera już wiem ;) dzięki
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: molu w 10 Stycznia 2016, 13:06:13 czas Polski
Może wyglądać  tak :)

(http://www.forestryforum.com/gallery/albums/userpics/21065/MoonTree1FF.JPG) 
(zdjęcie ze strony forestryforum)

T.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 10 Stycznia 2016, 13:33:06 czas Polski
Oj za dlugo z Zona sie nie widzialem.
Sympatyczne te czeczoty ;)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Stycznia 2016, 13:49:06 czas Polski
Człowiek by nie wiedział jak sie zabrać za taką czeczotę ;D
ja znalazłem dziś małą około 15cm jak na fotce 1-3 poniżej - brzoza.
Znalazłem też na topoli taką dużą około 50cm ale 5 metrów nad ziemią.

Na fotce inny kawałek w dwóch pozycjach - wiśnia i przypomina mi też coś.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 10 Stycznia 2016, 13:52:23 czas Polski
Nie rob kozio smaka. Ja dopiero pod Warszawa z rodzinka.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: molu w 10 Stycznia 2016, 15:51:40 czas Polski
kozio - ale jak znalazłeś? Leżała pod drzewem czy ciągle na nim sterczy? :)

T.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Stycznia 2016, 16:25:06 czas Polski
Jest na nim, nie wiem po co miałbym ją ściągać...
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: molu w 10 Stycznia 2016, 16:53:39 czas Polski
Jak ktoś ma w okolicy takie drzewa to warto je monitorować - szczególnie po wichurach i burzach. Zwykle następnego dnia różne służby porządkowe czyszczą wiatrołomy.

T.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Stycznia 2016, 16:55:44 czas Polski
Warto?
Jak bardzo?
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: molu w 10 Stycznia 2016, 17:04:36 czas Polski
Niekoniecznie w sensie materialnym. Warto jeżeli chcesz pozyskać materiał po dogadaniu się z czyścicielami. 

T.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 10 Stycznia 2016, 20:36:49 czas Polski
jakbyś poszedł na forum "knives" to tam czasami ludzie sprzedają czeczoty, możesz ocenić czy "warto". Przeważnie na "Zachodznie" ludzie stablizują je żywicą i sprzedają, jako blanks (nie wiem jak to przetłumaczyć, klocki takie), pod rękojeści noży, pod toczenie długopisów, małych podełek. Można pogooglować "burl blanks" "burl pen blanks".

Rzeźbiarze cenią  ;D
(http://blakelyburltree.com/images/Intro_Images/gary-burl.jpg)

ciekawe miski wychodzą, z naturalną krawędzią.
Czeczota z orzecha:
(https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/cc/d2/8b/ccd28b44d0e6485d8e0d5f47ce62c01c.jpg)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Stycznia 2016, 20:40:20 czas Polski
Utoczyłbyś taką michę ;D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Rizer w 11 Stycznia 2016, 07:18:21 czas Polski
Taką to sie pokaleczyć można, ale piękna :D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: koszmarnykarol32 w 12 Stycznia 2016, 09:32:51 czas Polski
Tak jak piszę sajo szukam głónie czeczot do stabilizacji . Zamieść zdjęcie tej czeczoty topoli  ;)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: kozio w 12 Stycznia 2016, 18:49:57 czas Polski
Mogę zrobić ale dopiero w sobotę albo niedzielę bo w tygodniu jak wracam to już ciemno.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 14 Stycznia 2016, 09:57:05 czas Polski
z fejsbuka:
(https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/ae/3c/d8/ae3cd87a3bcc7a020428689f8300775f.jpg)
parę misek by było  ;D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: koszmarnykarol32 w 14 Stycznia 2016, 20:09:51 czas Polski
Piękna , to u nas ?
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 15 Stycznia 2016, 09:30:03 czas Polski
panie, dzie. Za granicą
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Rizer w 16 Stycznia 2016, 23:51:46 czas Polski
Chyba kiedyś w rols-rojsach były wstawki z czeczot :)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Robsonik w 17 Stycznia 2016, 12:07:25 czas Polski
Do dziś Rolls Royce, Jaguar, Bantley i na pewno kilka innych prestiżowych marek stosuje czeczoty na autach.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: borys2001 w 17 Stycznia 2016, 13:47:33 czas Polski
taka czeczota to majatek, jak ktoś właściwie ją obrobi, ustabilizuje aby nie spękała, weźmie za nią kupę kasy, w sklepach dla nożorobów kawałek czeczoty to czasami lwia część wartości noża
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 17 Stycznia 2016, 21:58:04 czas Polski
takie ogłoszenie:
http://olx.pl/oferta/drewno-na-fornir-czeczot-dab-jesion-wiaz-klon-CID628-IDdba8t.html
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 17 Stycznia 2016, 22:17:39 czas Polski
kawałek czeczoty to czasami lwia część wartości noża
No to oprócz grzybów ,wiem na co w lesie zwracać uwagę 8)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Robsonik w 18 Stycznia 2016, 22:48:29 czas Polski
Poszukaj czeczotów w tej hurtowni:
http://www.sekowski.com.pl/
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 19 Stycznia 2016, 09:33:33 czas Polski
znów ten Białystok! co nie widzę jakiś fajny kawał drewna, to Białystok. Trzeba się przeprowadzić :D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 05 Kwietnia 2016, 11:29:54 czas Polski
jadę sobie rowerkiem po Poznaniu:
(http://i.imgur.com/0RlrrnQ.jpg)
(http://i.imgur.com/KOUfIlB.jpg)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 05 Kwietnia 2016, 13:00:11 czas Polski
Wrociles po przyczepke? :P;D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Henry w 05 Kwietnia 2016, 13:06:26 czas Polski
Ostatnio mnie nachodzi żeby kupić pompę próżniową i marynować takie drewienka w żywicy.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: noprofi_semi w 05 Kwietnia 2016, 14:08:05 czas Polski
Marynować w żywicy a co to znaczy bo ciekawy jestem??
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 05 Kwietnia 2016, 14:21:33 czas Polski
Mam pompę próżniową, wróciłem z piłą i siekierą. Robaczki w środku wszystko na wióry przerobiły już. Z zewnątrz tylko "skorupa" się ostała.

Marynować w zywicy- robisz formę, wkładasz drewno, zalewasz żywicą, wytwarzasz próżnię (albo podciśnienie). Żywica wypełnia puste przestrzenie w drewnie i je stabilizuje.
Możesz dodać kolor do żywicy:
(https://www.exoticblanks.com/images/C/image%20%281%29.png)
Albo barwnik, żeby zabarwić drewno:
(http://www.exoticwood.biz/bluegreenbuckeye.jpg)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 05 Kwietnia 2016, 21:07:54 czas Polski
Jaki rodzaj żywicy?
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 06 Kwietnia 2016, 09:04:35 czas Polski
te powyżej to najpewniej Alumilite. Trzeba ściągać z Zachodu, drogo wychodzi, ale nie ma alternatywy (piszę na podstawie opinii innych osób, nie własnej).
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: noprofi_semi w 06 Kwietnia 2016, 11:23:20 czas Polski
Ależ mało jeszcze wiem - a to bardzo ładne rzeczy wychodzą nigdy się nie zastanawiałem, ba nawet nie myślałem że drewno można w taki sposób barwić. dzięki za wyjaśnienia.  :D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 06 Kwietnia 2016, 11:34:46 czas Polski
tzn od zwykłego barwienia różni się to tym, że barwnik głębiej wnika.
To np. jest barwione "normalnie" a efekt na powierzchni podobny:
(https://lh6.googleusercontent.com/-HFX-gnQWU3g/TYEuo3cp9jI/AAAAAAAAALI/Ozzj3XlPayA/s1600/HF37-1.jpg)
klon
http://www.timberturner.blogspot.com/2011/03/dyed-and-gone-to-heavens.html
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 06 Kwietnia 2016, 11:50:21 czas Polski
Jeśli kiedyś słupy telefoniczne impregnowano na stojąco zalewając je od sztorca ( kołnierz ),
tak długo ,aż dołem wyciekło , to bejca powinna też się przesączyć zabarwiając drewno.

Drzewo rosnące  też powinno wciągnąć barwnik z jego  sokami.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sajo w 06 Kwietnia 2016, 12:01:08 czas Polski
też mi się wydaje, że to głównie kwestia czasu. Ludzie na zachodzie są niecierpliwi i czekać im się nie chce, tylko zassać, wessać :)
Widziałem ostatnio, jak jakaś pani wstawiła choinkę do miski z atramentem a drzewko chociaż, że ścięte, też "wypiło" ten barwnik i były fantastyczne wzory.
EDIT: znalazłem link:
http://botanik.pl/2016/01/24/choinka/
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: noprofi_semi w 06 Kwietnia 2016, 12:42:37 czas Polski
ależ piękne rzeczy brrr aż nie do uwierzenia że to jest drewno :D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Henry w 06 Kwietnia 2016, 12:43:59 czas Polski
Wzory wzorami ale ważniejsze jest przesączenie drewna żywicą żeby zatrzymać procesy rozkładu.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 06 Kwietnia 2016, 14:10:39 czas Polski
.....zatrzymać procesy rozkładu....
Najpierw Permethrin a potem żywica. Permethrin, to środek biobójczy do ochrony spróchniałego drewna.
http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=32&id=1193
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: velsyster w 06 Kwietnia 2016, 16:07:29 czas Polski
Myślisz ze jakiekolwiek drewnojady przeżyją kąpiel z żywica w ~próżni?
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 06 Kwietnia 2016, 16:20:44 czas Polski
Nie chodzi o drewnojady, ale o bakterie, pleśń.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: Rizer w 08 Kwietnia 2016, 22:25:56 czas Polski
A propo impregnacji - jak czeczota pije wszelakie substancje w porównaniu do zwykłego drewna? I czy jest odporniejsza na wszelakie warunki atmosferyczne od zwykłego drewna?
A propo drewnojadów - jadł ktoś kiedyś łyko sosny(ma sosnowy smak i jest trochę jak papier)?
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: burchov w 21 Lipca 2016, 20:56:47 czas Polski
a propos tematu :)
ktoś z mojego miasta zrobił lampki nocne, wg. mnie TROCHĘ drogo.. :)
http://olx.pl/oferta/unikatowe-lampy-z-czeczoty-brzozowej-CID628-IDg2k2T.html
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 22 Lipca 2016, 05:01:37 czas Polski
poniesło go letko  8)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: RomanW w 02 Stycznia 2018, 20:26:26 czas Polski
Takie cos dzisiaj pozyskałem :)
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: m_kola w 02 Stycznia 2018, 20:46:47 czas Polski
Piękności!
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: RomanW w 02 Stycznia 2018, 21:02:01 czas Polski
Dzisiaj była wycinka jesionów u nas na wsi, więc skorzystałem z okazji  ;D
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 02 Stycznia 2018, 21:17:17 czas Polski
Taki marmur drewniany fiu,fiu :)
Co będziemy z niego działać ???
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: RomanW w 02 Stycznia 2018, 21:20:53 czas Polski
Tak wiele pomysłów, tak mało czeczoty :)   Nie wiem jeszcze, ale moja żona podobno już wie ;)  Na razie nie myslę, bo jutro wycinka dużej tuji (ok 6 m), jesiona, czeresni i starego orzecha. Będzie księżycowe drewno. No !
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: sg_2008 w 22 Stycznia 2018, 10:19:36 czas Polski
Witam.
Ponieważ nie mam dużego doświadczenia i wiedzy dotyczącej czeczot, chciałbym zapytać czy to co widać na zdjęciach to są czeczoty, rakowatość drewna, czy jeszcze coś innego? Do czego można to wykorzystać?
Jest to mój pierwszy post, jeżeli w nieprawidłowym dziale to proszę o przeniesienie
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 22 Stycznia 2018, 10:43:02 czas Polski
mój pierwszy post
powinien być...

4)Krok kolejny to wpis w dziale http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/. Kilka słów o sobie w zupełności wystarczy, a innym forumowiczom zdecydowanie pomoże to odnaleźć na forum snycerza, tartacznika, operatora CNC itp.
Tytuł: Odp: Czeczoty
Wiadomość wysłana przez: djaworek w 22 Stycznia 2018, 11:50:20 czas Polski
Są i nie wolno tego zmarnować.
Takie rzeczy na elementy instrumentów muzycznych to skarb.
Tylko będziesz miał trudno to sprzedać bo nikt nie kupuje w takich ilościach jak na zdjęciu tylko pojedyncze elementy a to już trzeba wiedzieć jak pociąć.
I jeszcze zależy gdzie to masz.