Forum stolarskie Domidrewno.pl

Elektronarzędzia => Frezarki => Wątek zaczęty przez: Contrast w 15 Stycznia 2016, 19:38:55 czas Polski

Tytuł: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 15 Stycznia 2016, 19:38:55 czas Polski
Witam,

Doradźcie jakim sprzętem mogę zrobić okrągłe wgłębienia/otwory na głębokość od 2mm do 20 mm w kawałku drewana i średnicy otworu/wgłębienia 3-4 cm.

Chodzi o coś takiego jak na załączonym zdjęciu z tym, że głębokość będzie też i 2 mm

Zależy mi na dużej precyzji i powierzchni wgłębienia prostopadłej do sciany otworu (90 stopni kąt).

Czy wiertarką (wolne obroty) ze stelażem z odpowiednim frezem dam radę coś takiego zrobić?

Czy konieczne będzie kupienie frezarki górnorzecionowej?

Podejrzewam, że konieczne będzie też zrobienie pod zamówienie konkretnego freza o odpowiedniej średnicy.

Dziękuję za odpowiedzi.

Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: gołąb w 15 Stycznia 2016, 19:45:30 czas Polski
wiertarka kolumnowa + sednik
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Gerdo w 15 Stycznia 2016, 20:11:41 czas Polski
Jeśli masz wiertarke i stelaż,  to zdecydowanie będzie to najprostszy sposób.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Henry w 15 Stycznia 2016, 20:15:33 czas Polski
A do czego to ma być? Bo można wziąć deskę, wywiercić otwory i nakleić na drugą.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 15 Stycznia 2016, 20:41:48 czas Polski
przeszedł przez sito, coraz wieksze dziury.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 15 Stycznia 2016, 21:11:53 czas Polski
A jakbym chciał wpasować tulejke w taki otwór i tulejka ma 22 mm to sednik raczej powinien mieć chociaż z 1mm więcej? czy może mieć 22mm i będzie pasować?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 15 Stycznia 2016, 21:12:50 czas Polski
Niektórzy zamiast pokombinować,  poczytać,  zakładają nowy wątek i złudnie oczekują cudownego rozwiązania

wysłane przy użyciu tapatalk

Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 15 Stycznia 2016, 21:31:33 czas Polski
przeszedł przez sito
Tylko dlaczego nikt nie reaguje :o
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 15 Stycznia 2016, 21:38:47 czas Polski
Krzyś, może nie warto?

wysłane przy użyciu tapatalk

Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 15 Stycznia 2016, 21:44:53 czas Polski
Niektórzy zamiast pokombinować,  poczytać,  zakładają nowy wątek i złudnie oczekują cudownego rozwiązania

Akurat polecenie sednika było strzałem w 10.

A wczesniej z moich pobieżnych poszukiwań nie wynikało użycie sednika tylko błądziłem po tematach związanych z otwonicami i frezarkami.

Teraz tylko nie bardzo wiem, czy kupić sednik o średnicy dokładnie takiej jaką mam tulejkę, czy 1mm większy z czym będzie mały problem, bo akurat często producenci robią co 2mm .
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 15 Stycznia 2016, 21:51:44 czas Polski
czy kupić sednik o średnicy dokładnie takiej jaką mam tulejkę

Tak
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 15 Stycznia 2016, 21:59:40 czas Polski
Krzyś, może nie warto?

Trochę szkoda  :-\
Nie lubię nieporządku ,co nie znaczy że go mam :P
Ale może postępować tak jak nowi -którzy nie czytają regulaminu
Czyli fajna dzisiaj pogoda ,śniegu nawaliło że ho ho ;D
Pozdrawiam autora wątku ;)
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 15 Stycznia 2016, 23:14:19 czas Polski
Autor wątku chyba nie kojarzy o co chodzi :(
Zresztą już nie musi - dostał odpowiedź na swoje pytanie i już się nie przedstawi :(
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 16 Stycznia 2016, 09:08:45 czas Polski
Domyślam się, że powinienem sie przedstawić w odpowiednim wątku.

Muszę przyznać dobitnie i wyraźnie, że moje przedstawienie nie wniosłoby wiele, bo ja ogólnie nie jestem związany w żaden sposób z obróbką drewna, głównie dlatego, że niestety nie mam zdolności manualnych.

Ale parę sprzętów do ewentualnej dyspozycji mam w domu (mam w domu domowników co lubią mieć różne takie rzeczy, a i okoliczności gospodarsko-wiejskie więc się przydaje).

I wiertarkę kolumnową akurat mam, nawet tokarkę (stara i niewielka, ale spełnia funkcję).
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 16 Stycznia 2016, 10:19:57 czas Polski
Muszę przyznać dobitnie i wyraźnie, że moje przedstawienie nie wniosłoby wiele

Wobec takiej   Twojej postawy muszę przyznać dobitnie i wyraźnie , że moja podpowiedź nie  wnosi wiele  , ponieważ w dalszej miłej wymianie zdań dowiedział byś się o właściwym sposobie wykonania tych otworów. ;)

Olałeś nas - a ja w tym momencie straciłem pamięć stolarską :o , więc Ci nie pomogę- sory :(
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 16 Stycznia 2016, 11:09:26 czas Polski
gdybym olał to więcej bym się nie pojawił po uzyskaniu hasła "sednik".

Kupić sednik Makity czy Craftomat'a ?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Gerdo w 16 Stycznia 2016, 12:46:36 czas Polski
Kup sednik o tej samej średnicy jak tuleje. Jeśli będzie zbyt ciasno, to papierem ściernym przejdziesz i tyle...
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 16 Stycznia 2016, 12:52:32 czas Polski


gdybym olał to więcej bym się nie pojawił po uzyskaniu hasła "sednik".



Dzięki Ci za tę łaskę

wysłane przy użyciu tapatalk

Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 16 Stycznia 2016, 14:04:51 czas Polski
Papier scierny jak za ciasno - dobra porada - niby oczywiste, ale czasami może nie pojawić się w głowie taka oczywistość, w szczególności u laika i do tego jeszcze w pochmurny dzień, kiedy panuje niskie ciśnienie ;)

Mam wkrętarkę, poszukam na allegro jakiejś koncówki sciernej/polerującej.

Widziałem też miniszlifierki np Dremel 8200 , no ale mysle, że uda mi się znaleźć koncówkę do zwykłej wkrętarki.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: morosoph w 16 Stycznia 2016, 14:35:22 czas Polski
Muszę przyznać Contrast, że twój nick jest chyba przemyślany. W innych kontaktach werbalnych też się tak kontrastujesz?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 16 Stycznia 2016, 14:54:10 czas Polski
^ hmmm ? Można jaśniej?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 16 Stycznia 2016, 15:07:23 czas Polski
Jeju ja też zwróciłem uwagę na twój Nick ::)
Po prostu za mocny "Contrast" w stosunku do naszej wioski DiD.
My tu po prostu chcemy wiedzieć z kim piszemy,i dyskutujemy.
Niby to nie wiele dla innych ,a dla inny to tak jak by byśmy pytali o nr.karty kredytowej.
Poczytaj przywitania innych ,jak chcą z nami pisać,dyskutować, po prostu być,to piszą tych parę słów o sobie i już.
Zacznij jeszcze raz ,a powitamy ciebie z radością ;)
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 17 Stycznia 2016, 12:00:31 czas Polski
Na co zwrcocic uwage kupujac sednik?
Do wyboru mam Craftomat i Makite.
Moze ktorys jest lepszy?

Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: gołąb w 17 Stycznia 2016, 12:29:47 czas Polski
Mogę polecić Famag lub Colt - do dostania w zagranicznych sklepach (drogie ale b. dobre)
Z dostępnych w kraju najlepsze (tj. dające czyste otwory bez wyrwań i postrzępień) są te: http://allegro.pl/bosch-srodkowiec-clean-hinge-15-mm-weglik-spiekany-i5757878658.html
Makity i wszelkie inne chińczyki sobie daruj - można co prawda poprawić trochę fabryczne ostrza jak się wie jak ale i tak rezultaty są przeciętne, zwłaszcza w miękkim drewnie
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 17 Stycznia 2016, 13:29:07 czas Polski
Ja sednika uzywam Faba i jest rewelacyjny. Czyste wiercenie. Nalezy tylko pamietac by nie dociskac za mocno przy poczatku bo moze porwac w bok.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: gołąb w 17 Stycznia 2016, 13:38:04 czas Polski
Faby nie używałem, kolega mówi, że przyzwoite. Powinno być przy tej cenie.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 17 Stycznia 2016, 19:48:24 czas Polski
Przyznam, że jak najtańsza opcja interesuje mnie, albo chociaż przynajmniej dobry stosunek cena/jakość-precyzja .

Co sądzicie o poniższych produktach?

http://allegro.pl/makita-sekownik-sednik-frez-28-x-90-mm-do-zawiasow-i5045226167.html
albo
http://allegro.pl/craftomat-sekownik-sednik-frez-do-drewna-28x90-mm-i5463034413.html
ewentualnie
http://allegro.pl/fisch-sekownik-sednik-frez-do-drewna-28x90-mm-i5181983042.html
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 17 Stycznia 2016, 19:59:39 czas Polski
Kiedys kupowalem z castoramy. Pokryte byly zolta farba. Nie pamietam jak sue nazywaly ale poki nowe byly to nawet szly
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 17 Stycznia 2016, 22:50:09 czas Polski
A ile kosztował ten z Castoramy?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 17 Stycznia 2016, 22:51:42 czas Polski
Cos ok 25 zl. Juz dobrze nie pamietam.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 18 Stycznia 2016, 15:50:55 czas Polski
A może jakiś komentarz odnośnie tych trzech sedników które są na podanych aukcjach?

Który wybrać?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 19 Stycznia 2016, 22:22:42 czas Polski
Udało mi się kupić sednik za 23 pln. Na plastikowym opakowaniu napisane jest "Router Bits".

Jestem całkiem zadowolony z otworów, ale konieczne jest też dokupienie koncówki do wkrętarki, żeby wygładziła/wypolerowała powierzchnię, bo jak sednik się zatrzymuje to i tak powstają drobne zadry, ale to chyba nieuniknione..

I faktycznie średnica sednika jest taka sama jak tulejki i pasuje jak ulał.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: gołąb w 20 Stycznia 2016, 09:39:48 czas Polski
bo jak sednik się zatrzymuje
Za duże obroty.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 25 Stycznia 2016, 18:26:50 czas Polski
Poda ktoś namiar na przystawkę/końcówkę do wkrętarki, żeby wygładzić dno otworu?
Bo szukam, ale pojawiają sie tylko duże średnice np takie coś jak to: http://www.narzedziak.pl/condor-tarcza-szlifierska-z-gabka-125mm-do-wiertarki-con-rp28.html
a ja potrzebuję czegoś o średnicy ok 2cm.

Kolejna rzecz: w tym otworze wywierconym sednikiem, potrzebuję wywiercić otwór o średnicy 11 mm i najlepiej żeby dno było prostokątne, a nie półkoliste, no i żeby było to dokładnie bez szarpania dna otworu zrobionego sednikiem.

Próbowałem robić to wiertłem które znalazłem u siebie (było to raczej do drewna bo do stali są bardziej spiczaste), no i największym problemem jest precyzyjne wywiercenie w samym środku otworu , no i trochę rwało z początku dno otworu. Wiertło łopatkowe będzie ok?

PS. czy rwanie powierzchni dna sednika przy wierceniu wiertłem w środku ma znaczenie jakie to jest drewno? Bo te moje próby były w drewnie sosnowym, a docelowo materiałem ma być dąb, albo inne twarde. Czy ma to znaczenie, że rwie włókna, bo to sosna?
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 25 Stycznia 2016, 18:31:32 czas Polski
Tarcza szlifierska ktora podlinkowales jest typowo do plaskich powierzchni dlatego problem z malym rozmiarem. Nie prosciej zrobic rzeczy o ktorych piszesz frezarka ? Szybko, czysto i bez kombinacji.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 25 Stycznia 2016, 18:47:37 czas Polski
Akurat mam wiertarkę kolumnową to próbuje kombinować z tym co mam.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: pawel49 w 25 Stycznia 2016, 19:01:35 czas Polski
Są takie małe kamienie szlifierskie do wiertarki, jeden kształtem jest przypomina płaski walec, może tym Ci się uda.

Albo spróbuj założyć na wiertarkę frez prosty wiercący (w Obi kupowałem taki za 25zł firmy lux tools). Takim frezem powinno ci się udać zrobić ładne wgłębienie z ładnym spodem.

Edycja: nie wiem czemu, ale ubzdurałem sobie, że otwór ma być 20mm - o takim frezie pisałem. Ale może uda Ci się znaleźć frez o odpowiednim wymiarze.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 25 Stycznia 2016, 19:12:36 czas Polski


no i największym problemem jest precyzyjne wywiercenie w samym środku otworu

Przed wierceniem fi 35 przymocuj material i jak wywiercisz podmien wiertlo na mniejsze (czy co tam znajdziesz) i drugie wiercenie. Masz idealnie w srodku.
Tytuł: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Przemcio w 25 Stycznia 2016, 19:12:41 czas Polski
Poszukaj pogłębiaczy cylindrycznych. Stosuje się je do pogłębiania otworów pod ampule (żeby się łeb schował w materiale ) i nie tylko. Czyli musi być płaskie dno otworu. Sa na zasadzie freza wiec nie szarpią brzegów.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Przemcio w 25 Stycznia 2016, 19:16:41 czas Polski
A jak ma być bardzo precyzyjny otwór ale nie koniecznie o płaskim dnie  to używaj nakiełków lub wierteł z pilotem.

Wszystko zależy co to ma być. I jakiej precyzji oczekujesz.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 25 Stycznia 2016, 19:25:35 czas Polski
Mam kilka wierteł firmy LUNA podobnie zbudowanych   jak Forstner. Dają dość gładkie ściany otworów.
http://allegro.pl/wiertlo-do-drewna-sekownik-22mm-luna-frez-sekarka-i5870475317.html
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 25 Stycznia 2016, 19:50:51 czas Polski


no i największym problemem jest precyzyjne wywiercenie w samym środku otworu

Przed wierceniem fi 35 przymocuj material i jak wywiercisz podmien wiertlo na mniejsze (czy co tam znajdziesz) i drugie wiercenie. Masz idealnie w srodku.

Własnie jest taki problem, że jak najpierw zrobię otwór sednikiem to żeby założyć wiertło muszę usunąc materiał i obniżyc stelaż, a później ciężko jest to nakierować idealnie spowrotem.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 25 Stycznia 2016, 20:16:24 czas Polski
Nie wiem jak duzy material wiercisz ale moze jakas listwa oporowa z 2 stron (kat) wiec drugie wiercenie dociskacz do listwy i powinno byc tak samo wiercone.
Tytuł: Odp: Okrągłe wgłębienia/otwory - jak zrobić?
Wiadomość wysłana przez: Contrast w 28 Stycznia 2016, 20:07:35 czas Polski
A czym polecilibyście zrobić otwór o średnicy 20-22mm tylko, że z zaokrąglonym dnem?