Forum stolarskie Domidrewno.pl

Materiałoznawstwo => Drewno - => Egzotyczne => Wątek zaczęty przez: Cho w 18 Stycznia 2016, 21:57:12 czas Polski

Tytuł: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: Cho w 18 Stycznia 2016, 21:57:12 czas Polski
Witam,

jakiś czas temu kupiłem kilka desek jak opisana była aukcja z teak'u. Jednak przy okazji rozmów z firmami od podłóg drewnianych zaprezentowałem wspomniany "teak" i dwukrotnie usłyszałem, że teak to to nie jest. Pojawia się pytanie co to za drewno?

Charakterystyka organoleptyczna:
- bardzo twarde
- po 4 miesiacach w piwnicy lekkie łódeczki
- bardzo ciężkie
- sliskie
- zapach "egzotyczny" niezbyt przyjemny, jakby jakiś klej, jakby stare drewniane meble

Zdjęcia w załączniku.
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: Arek15 w 18 Stycznia 2016, 22:26:59 czas Polski
taką podłogę układełem u irlandczyka- dokładnie to samo na wygląd i zwało się walnut-orzech włoski, ale może jest lepszy specjalista...
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 18 Stycznia 2016, 22:58:19 czas Polski
A to nie jest palisander ?
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: Cho w 18 Stycznia 2016, 22:59:58 czas Polski
taką podłogę układełem u irlandczyka- dokładnie to samo na wygląd i zwało się walnut-orzech włoski, ale może jest lepszy specjalista...

Orzech włoski jest podobno bardzo miękki - to miękkie nie jest jedną deską można zabić.
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: Cho w 18 Stycznia 2016, 23:02:30 czas Polski
A to nie jest palisander ?

Hmm. Na googlach widzę w grafice kilka desek podobnych do tych moich. Czy palisander jest ciężki? Teak podobno jest lekki.
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 18 Stycznia 2016, 23:04:28 czas Polski
Palisander jest i ciezki i twardy
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 18 Stycznia 2016, 23:07:21 czas Polski
Mi to wygląda na orzech.
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: Arek15 w 19 Stycznia 2016, 17:43:54 czas Polski
cena prawdę ci powie- orzech drogi, ale jeśli są to spore deski to za palisander chcieli by majątek:)
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: robson w 19 Stycznia 2016, 22:47:20 czas Polski
Cho- a czy łapki po kontakcie z tym drewienkiem są jakby tłuste ? 
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: koszmarnykarol32 w 30 Stycznia 2016, 15:18:03 czas Polski
To Palisander na 90 % czy drewno jest tłuste pokaż wszystkie deski .
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 30 Stycznia 2016, 20:21:27 czas Polski
- bardzo twarde
...
- bardzo ciężkie
- sliskie
- zapach "egzotyczny" niezbyt przyjemny, jakby jakiś klej, jakby stare drewniane meble
jeżeli tonie w wodzie stawiam na gwajak.
Swoją drogą niezły miglanc sprzedał ci to drewno za teakowe.
Pożytku niewiele chyba będziesz miał z tego drewna. W stolarstwie używa się go np. na stopy strugów. Więcej zastosowań ma w mechanice.
Tytuł: Odp: Teak czy nie teak...
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 30 Stycznia 2016, 21:57:48 czas Polski
Mnie też wygląda na palisander - tyle tylko, że jest go kilka gatunków. Nieraz nawet w obrębie jednego kawałki mogą się od siebie różnić.