Forum stolarskie Domidrewno.pl

Materiałoznawstwo => Sklejki => Wątek zaczęty przez: Dentarg w 07 Lutego 2016, 22:06:27 czas Polski

Tytuł: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 07 Lutego 2016, 22:06:27 czas Polski
Chcę zrobić blat z całego arkusza sklejki (1250x2500), który będzie kładziony na istniejący stół. Blat ten będzie miał pod spodem listwy (tak żeby założyć go na blat istniejącego stołu i żeby się nie przesuwał) oraz na wierzchu jakieś 15cm od każdej krawędzi listwę 50(lub60) x 20 mm, puszczoną pionowo. Dodatkowo przy krawędzi będą jeszcze jakieś listwy( i wysuwane półeczki), które raczej nie usztywnią blatu, ale obciążą go lekko na brzegach (a tam podparcia od oryginalnego blatu stolika nie będzie miał). Istniejący blat ma 195x76 cm.

Pytanie jakiej grubości sklejki trzeba użyć, aby blat się nie odkształcił pod wpływem własnego ciężaru?
Tytuł: Odp: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 07 Lutego 2016, 23:00:49 czas Polski
Jak nie dasz jakiejś kratownicy to się ugnie. Nie ważne czy weźmiesz 12mm czy 20 mm to się ugina pod ciężarem własnym.
Jak niesiesz to widać, że się ugina.
Tytuł: Odp: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
Wiadomość wysłana przez: Robsonik w 07 Lutego 2016, 23:18:20 czas Polski
Przemek, z tym uginaniem to trochę przesadzasz. Jak to będzie położone na istniejącym blacie to spokojnie wystarczy sklejka 18-20 mm.
Taka sklejka się ugnie jak ją podeprzesz na końcach a nie jak będzie podparta na istniejącym blacie.  ;)
Tytuł: Odp: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 07 Lutego 2016, 23:39:03 czas Polski
Fakt przeczytałem i nie przyswoiłem tego faktu.