Forum stolarskie Domidrewno.pl

Maszyny stolarskie => Strugarki => Wątek zaczęty przez: jasiop w 21 Lutego 2016, 14:53:43 czas Polski

Tytuł: 2 czy 3 noże ? Jaka zasadność ?
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 21 Lutego 2016, 14:53:43 czas Polski
Cześć

Przymierzam się do budowy małej (domowej) strugarki - no i podstawowy dylemat - wałek ok 25-30 cm na 2 czy  noże ?
Nie będę miał jakoś dużego "przemiału" ...
Tytuł: Odp: 2 czy 3 noże ? Jaka zasadność ?
Wiadomość wysłana przez: krit 6 w 21 Lutego 2016, 15:34:57 czas Polski
Zależy z jaką prędkością będzie się wał obracał, jak wolniej to lepiej trzy, jak szybko to dwa.
Tytuł: Odp: 2 czy 3 noże ? Jaka zasadność ?
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 21 Lutego 2016, 19:12:18 czas Polski
Nie bardzo rozumiem tę zależność (prędkość do ilości noży).
Moim zdanie im więcej noży tym lepiej.
Większa masa przekłada się na większy pęd a więc silnik nie będzie się tak bardzo męczył przy większym obciążeniu (grubszy zbiór).
Dodatkowo zurzycie noży pazkłada cię na trzy noże a więc rzywotnośc się przedłuża.
Tytuł: Odp: 2 czy 3 noże ? Jaka zasadność ?
Wiadomość wysłana przez: molu w 21 Lutego 2016, 20:39:32 czas Polski
Zakładając identyczne obroty dla 2 i 3 nożowego wału, identyczny posuw materiału, to z 3 nożowego powinna być lepsza jakość powierzchni. No i dłuższa żywotność noży.
Popatrz na minusy takiego rozwiązania - więcej ustawiania noży, więcej kasy na ostrzenie. Czasem noże są dostępne w parach, w takim przypadku trzeba by kupić dwie pary.. Ok jak masz wał, do którego da się kupić noże na sztuki.

T.
Tytuł: Odp: 2 czy 3 noże ? Jaka zasadność ?
Wiadomość wysłana przez: sajo w 21 Lutego 2016, 20:51:40 czas Polski
ile obrotów planujesz?
Grubosciówka Makity prędkość obrotową: 8.500 min-1 i 2 noże, wg mnie daje zadawalającą powierzchnię.
Tytuł: Odp: 2 czy 3 noże ? Jaka zasadność ?
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 21 Lutego 2016, 21:04:43 czas Polski
silnik co najmniej  4 800 obr/min