Forum stolarskie Domidrewno.pl

Z sieci => Z sieci => Wątek zaczęty przez: Francois w 10 Marca 2016, 17:11:36 czas Polski

Tytuł: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Francois w 10 Marca 2016, 17:11:36 czas Polski
Witam,

Zrobiłem deskę do krojenia z orzecha i z klonu. Nakeciłem mały filmik z tego. Może was interesować.



Pozdro

Francois
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 10 Marca 2016, 17:24:36 czas Polski
Jako że kolega chyba zagraniczny to spieszę donieść żeby napisał coś więcej o sobie :)
Czyli skąd pisze i co na co dzień porabia ;)
Miło będzie powitać tu
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Nol w 10 Marca 2016, 18:05:44 czas Polski
Bardzo dobrze przygotowany film:-)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 10 Marca 2016, 18:23:18 czas Polski
Witaj François. Profesjonalna robota. A za plecami to chyba piła taśmowa się buduje? :-)
Masz więcej realizacji?
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Francois w 10 Marca 2016, 18:59:50 czas Polski
Jako że kolega chyba zagraniczny to spieszę donieść żeby napisał coś więcej o sobie 
Proszę bardzo  :) :

http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/siemanko-5367/ (http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/siemanko-5367/)

A za plecami to chyba piła taśmowa się buduje? :-)

Zgadza się. Buduję tą piłe według modelu Matthias Wandel. https://youtu.be/LyyPHxPgGHg (https://youtu.be/LyyPHxPgGHg) (po angielsku)

Bardzo polecam ten kanał. Matthias buduje swoje własne maszyne do drewna i robi dla nich plany które udostępnia za mało pieniedzy.

Francois
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 10 Marca 2016, 19:51:50 czas Polski
Bardzo polecam ten kanał. Matthias buduje swoje własne maszyne do drewna i robi dla nich plany które udostępnia za mało pieniedzy.
Na naszym forum Matthias jest powszechnie znany, też budujemy maszyny np. tu: http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/drewniany-pantorouter/45/
i tu: http://forum.domidrewno.pl/sam'y-46/pila-tasmowa-14'-z-drewna/msg3942/#msg3942 i jeszcze parę innych, jak się rozejrzysz po działach forum, to znajdziesz sporo ciekawych projektów.

Podoba mi się Twój film o desce :)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: velsyster w 10 Marca 2016, 22:05:47 czas Polski
O jaka świetna informacja, ktoś buduje pilarke taśmowa Matthiasa a do tego w Warszawie. Tez mam w tym roku plan zbudować i tez jestem z Warszawy ;)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 10 Marca 2016, 22:08:35 czas Polski
i tez jestem z Warszawy
Nie martw się, to nie hańba ;).
A piła dobrze zrobiona - cymes.
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Marca 2016, 22:14:38 czas Polski
Siema Franek. Fajny film ale przypomina troszkę ''Pascal po prostu gotuj'' ;D  super produkcja. masz suba jak nic i jesteś moim nowym idolem ;)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: robson w 10 Marca 2016, 22:52:55 czas Polski
Brawo Franek ,robisz ciekawe rzeczy zaraz wszyscy przeprowadzą się do Warszawy ;D ;D ;D
Język polski opanowałeś dość dobrze ,także czekamy na kolejne filmy
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: kozio w 10 Marca 2016, 22:58:10 czas Polski
Która część Warszawy?  Wygląda mi na Wolę.
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: robson w 10 Marca 2016, 23:07:19 czas Polski
Kozio to że z Warszawą jesteś w jakiś sposób związany jestem jeszcze w stanie się pogodzić ale z Wolą może jeszcze Jelonki ... ;) ;D
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: krzysiek_z w 10 Marca 2016, 23:30:26 czas Polski
Fajny filmik i deska. Pewnie jedzenie lepiej z niej smakuje.  A co to za kombajn grubosciowko strugarko pilarka?
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Francois w 10 Marca 2016, 23:37:28 czas Polski
Fajne, że wam to podobało

Która część Warszawy?  Wygląda mi na Wolę.

Praga południe

O jaka świetna informacja, ktoś buduje pilarke taśmowa Matthiasa a do tego w Warszawie. Tez mam w tym roku plan zbudować i tez jestem z Warszawy ;)

No to musimy pogadać  :)

Fajny filmik i deska. Pewnie jedzenie lepiej z niej smakuje.  A co to za kombajn grubosciowko strugarko pilarka?

To jest Bernardo CWM 250 R. To zdecydowanie nie najlepsza maszyna ale dla amatora jak ja to wystarczy

Francois
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Marca 2016, 07:13:47 czas Polski
ale z Wolą może jeszcze Jelonki
Ul. Czumy , potem Batalionu Parasol.
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Henry w 11 Marca 2016, 08:29:54 czas Polski
Fajna deska - tylko brakuje chyba jakichś wyfrezowań na palce żeby łatwiej podnieść jak się przyssie na mokrym stole.
No ale największego plusa masz za Opinela przy śniadaniu  8)

P.S. Mieszkałem rok przy Jana Pawła - to chyba na granicy Muranowa, a pracowałem na Dzielnej - ale nie wiem co to za dzielnica.
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: visMajor w 11 Marca 2016, 09:34:26 czas Polski
Deska pierwsza klasa. Dzięki za realizację, planowałem taką deskę to teraz już będe wiedział gdzie szukać pomocy :)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: velsyster w 11 Marca 2016, 09:50:52 czas Polski
Praga południe

Cytat: velsyster w Marzec 10, 2016, 22:05:47 pm
O jaka świetna informacja, ktoś buduje pilarke taśmowa Matthiasa a do tego w Warszawie. Tez mam w tym roku plan zbudować i tez jestem z Warszawy

No to musimy pogadać

No na pewno, Praga Poludnie jest rzut beretem :)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: swfr w 11 Marca 2016, 12:28:32 czas Polski
Cześć Francois
Podoba mi się twoje podejście do pracy i twoje deski.

Mam pewne wątpliwości co do konserwacji olejem parafinowym w tym przypadku. Czy nie wpływa to na smak potraw?

Ps. Znam jedną panią , która na takim oleju smaży ale w jej kuchni zapach jest ciut inny niż w przeciętnej :)
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Marca 2016, 13:47:22 czas Polski
Nie dajemy się zwariować. Przecież wsiaknie w deskę ten olej. Chyba że zje deskę...
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Henry w 11 Marca 2016, 14:41:39 czas Polski
A polimeryzuje? Bo jeśli nie to chyba lepiej użyć klasycznie oleju lnianego.
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: Francois w 11 Marca 2016, 17:38:09 czas Polski
Mam pewne wątpliwości co do konserwacji olejem parafinowym w tym przypadku. Czy nie wpływa to na smak potraw?
Olej jest w ogóle bez zapachu i bez smaku. Zrobiłem deski dla prawie całej rodziny i do tej pory nikt sie nie narzeka.  :)

Pomysł znalazłem na stronie/kanale MTMWood, który jest światowym królem desek do krojenia  :) https://www.youtube.com/user/mtmwood (https://www.youtube.com/user/mtmwood)

W Stanach też jest używany. Nazywają to "Mineral oil".

Czytałem równiez, że mozna używać olej tungowy albo olej lniany ale nie mam z tym doświadczenia.

A polimeryzuje? Bo jeśli nie to chyba lepiej użyć klasycznie oleju lnianego.

Nie wiedziałem, że olej może sie polimeryzować ale wątpie, że w tym przypadku to sie stało. Generalnie Paraffina ciekła jest dostępna w każdej aptece i kosztuje coś jak 4 zl za 100 ml co wystarczy dla kilka desek. więc nie zastanowiłem sie za bardzo czy olej lniany byłby lepiej

Francois
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 11 Marca 2016, 18:04:27 czas Polski
Ja zrobiłem dwie prasy z drewna bukowego do robienia serów i jedną nasączałem  parafiną w płynie kupioną w aptece. Pani w aptece powiedziała, że jak  najbardziej olej nadaję się  do kontaktu z żywnością, podawany jest doustnie w niewielkich ilościach nawet małym dzieciom.
Tytuł: Odp: Deska do krojenia
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 11 Marca 2016, 23:25:42 czas Polski
A ja uzyskałem odpowiedź od pani aptekarki że olej lniany też jełczeje - ma przecież podany termin przydatności do spożycia...