Forum stolarskie Domidrewno.pl

Maszyny stolarskie => SAM'y => Wątek zaczęty przez: grzegorzkurek w 13 Października 2013, 16:50:24 czas Polski

Tytuł: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: grzegorzkurek w 13 Października 2013, 16:50:24 czas Polski
witam
przedstawiam piłę taśmową jaką wykonałem w lato
średnica kół 30cm
dł. taśmy 2100mm
silnik 1600W od kosiarki (musiałem zrobić wiatraczek bo się grzał od samej pracy bez obciążenia)
muszę powiedzieć że jako stolarz amator jetem w szoku ile możliwości daje ta piła.
jestem naprawdę bardzo zadowolony z pracy tej piły.
na koniec muszę napisać że zbudowałem tą piłę dzięki panu Matthias Wandel bardzo dziękuje za instruktarz i pomysł
oglądałem wykonanie na tym forum kolegi amigorg piły taśmowej jestem pod wielkim wrażeniem pozdrawiam
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: Waldi w 13 Października 2013, 17:00:10 czas Polski
Gratulacje z wykonania maszyny- masz się czym pochwalić :) ale zacząłeś nie od tego działu co trzeba.
Przedstaw się co prędzej w odpowiednim dziale bo będą się Ciebie czepiać ;)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: Adam w 13 Października 2013, 17:43:12 czas Polski
Dobrze że kolejni konstruktorzy maszyn się ujawniają.  ;)

Podeślij Matthiasowi zdjęcia i tej taśmówki i pilarki tarczowej to zapewne pokaże je u siebie na stronie.

Wiatraczek podoba mi się najbardziej.  :D
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: grzegorzkurek w 13 Października 2013, 18:02:21 czas Polski
wszyscy się śmieją z mojego wiatraczka a ja naprawdę szukałem jakiegoś wiatraczka ze szrotu ale nic nie mogłem dopasować
każdym razie chłodzi wystarczająco
dziękuje za uwagę pozdrawiam
ps. zastanawiałem się czy wysłać zdjęcie Matthiasowi ale nie wiem czy powinienem
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 13 Października 2013, 18:45:47 czas Polski
Ciekawa maszyna, ale pokaż więcej szczegółów: Konstrukcję ramy, mechanizm regulacji i naciągu taśmy, dolny prowadnik, przekładnię napędu (chyba widzę pasek zębaty). Nie myślisz o założeniu miękkiej okładziny na bieżnie kół? ( cichsza praca, tłumienie drgań i zmniejszanie dynamicznych naprężeń taśmy). :)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: robson w 13 Października 2013, 20:14:59 czas Polski
Witaj  Grzegorzkurek :)
maszyną wywarłeś na mnie bardzo dobre wrażenie,
gdybyś jeszcze dorobił kanał w blacie tak aby było możliwe wprowadzenie prowadnicy poprzecznej była by pełnia szczęścia :)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: grzegorzkurek w 13 Października 2013, 22:43:19 czas Polski
Witam
zrobiłem dodatkowe zdjęcia myślę że trochę więcej pokażą
tak myślałem o naklejeniu jakiejś gumy na koła ale nie widzę potrzeby
koła nie mają bić a naprężenie taśmy jest takie że taśma piły nie ślizga się na kole napędowym
tak myślę o kanale prowadzącym na stoliku
nie jestem zadowolony z wychylenia stolika o 45 stopni za nisko umieściłem oś obrotu co powoduje że przy opuszczaniu
stolika do konta 45 stopni przesuwa się dość znacznie miejsce w którym przechodzi piła przez blat
pozdrawiam
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: robinson w 13 Października 2013, 23:43:43 czas Polski
jeden mały a zarazem poważny błąd widać
kurz i pył dostaje się do silnika to plus wilgoć i masz spalony silnik
na  twoim miejscy zadbał bym od odciąg i przedmuchał silnik co jakiś czas
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 13 Października 2013, 23:55:39 czas Polski
Piła super a wiatraczek też ładny.Naprawdę super wygląda :D.
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: robinson w 14 Października 2013, 00:01:38 czas Polski
no ale wilgoć plus kurz to zwarcie a ten wiatrak bez obudowy nic niedaje
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 14 Października 2013, 00:19:56 czas Polski
Fakt, silnik powinien być obudowany, odseparowany od kurzu. widać uzwojenia stojana, oblepiony pyłem kondensator, nie osłonięty wentylator. Bezpieczne to nie jest. Przy zwarciu pożar gotowy. W porównaniu z wykonaniem całej piły, ilość pracy przy osłonach jest niewielka :)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: robinson w 14 Października 2013, 00:29:36 czas Polski
no i nie wiem czy przypadkiem wentylator nie jest a duży a na pewno źle jest skonstruowany
nie chłodzi wcale silnika bo jak by go chłodził to by wiatr by  zdmuchnoł cały pył
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 14 Października 2013, 00:30:03 czas Polski
Racja warto poświęci trochę czasu na zrobienie osłon i mieć spokój ;).
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: tomek5262 w 14 Października 2013, 21:52:22 czas Polski
Jak się sprawdza sklejka jako materiał na koła? nic się z nią ne dzieje z czasem/pod obciążeniem?
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: grzegorzkurek w 16 Października 2013, 07:42:21 czas Polski
Witam
Sklejka na koła to idealne rozwiązanie naprawdę dobrze niema oznak zużycia a zdążyłem już zerwać dwie taśmy po jakimś czasie taśma na zgrzewie pęka
pozdrawiam
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 16 Października 2013, 08:42:53 czas Polski
Witam.
Pękanie taśmy:
- A czy luzujesz naciąg taśmy po pracy piły?
- Twój naciąg nie ma amortyzacji ( pierwsze zdjęcie z wpisu z 13-go). Zamiast sztywnego klocka pod korbą zastosuj 3 paski 5-6 mm sklejki, to będzie sprężynować i przejmie część naprężeń taśmy,
- gumowa okładzina na kołach też łagodzi mikro naprężenia.
Podstawowa sprawa, to luzowanie naciągu taśmy, gdy piła nie pracuje.
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: grzegorzkurek w 16 Października 2013, 10:55:08 czas Polski
Witam
Bardzo dziękuje za rady nie nie luzuje taśmy już poleciałem do garażu naprawdę bardzo dziękuje
nie pomyślałem o tym że takie sztywne naprężenie taśmy to powód pękania coś w tym jest.
myślałem że naciągnięcie gumy na koła ma tylko na celu zapewnienie braku poślizgu na kole napędowym
ponieważ taśma się nie ślizga na moim kole to pomyślałem że gumy nie trzeba ale wygląda na to że to ma też inne przeznaczenie
coś wymyśle żeby zapewnić amortyzację
jeszcze raz bardzo pięknie dziękuje za radę
pozdrawiam
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 16 Października 2013, 11:44:23 czas Polski
Taśma pęka ze zmęczenia spowodowanym powtarzającymi się zmiennymi naprężeniami. Amortyzacja łagodzi te naprężenia.
Niżej zdjęcie z amortyzatorami z 3 pasków sklejki 6 mm pod korbą napinającą.
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 16 Października 2013, 12:43:12 czas Polski
Normalnie jest tam  mocna sprężyna
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: JarekO w 16 Października 2013, 20:21:44 czas Polski
amigorg: z tym luzowaniem - mój teść też o tym mi mówił, żeby luzować. Specjalnie pytałem kiedyś o to Feldera, powiedziano mi, że nie ma potrzeby. Mam ze 4 taśmy, póki co - nie luzuje ich i nic się z nimi nie dzieje. Oczywiście dla każdej z nich ustawiam inny naciąg po zmianie (bo są różnej szerokości)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 16 Października 2013, 20:32:11 czas Polski
Czytałem instrukcję producenta taśm stolarskich. Wyraźnie zaleca luzowanie taśm.
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: JarekO w 16 Października 2013, 21:56:00 czas Polski
To moja pierwsza taśmówka, uczę się dopiero z nią żyć ;)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 16 Października 2013, 22:12:01 czas Polski
Luzuje się piły ramowe , chyba  ze względu na ich drewnianą ramę i sznur , czy piły  w trakach ,  to nie wiem  ale ja taśmówki nie luzuję bo się  ją często  włancza . Myślę że wyciąganie taśmy  jest niezauważalne , bo i tak spręzyna ją naciąga .
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: robinson w 16 Października 2013, 22:18:43 czas Polski
no chyba że kolega zapomniał naciąg zabezpieczyć sprężyną
jak w samorubce  nie masz sprężyny to stal po nagrzaniu się rozciąga
a jak stygnie to się kurczy i jeżeli jest spręzyna to ona zamortyzuje

a tak na marginesie silnik nadal niezabezpieczony przedmuchaj go powietrzem
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 16 Października 2013, 22:34:36 czas Polski
Kupiłem dwie taśmy, na stronie producenta są zalecenia eksploatacji taśm stolarskich i trakowych, jednym z zaleceń jest:" ..Po zakończeniu cięcia nie pozostawiać taśmy tnącej w stanie naprężonym, zawsze należy poluzować naciąg." . Te zalecenia są tu:  http://sklep.tomaco.ogicom.pl/webpage/zalecenia-w-zakresie-uzywania-pil-tasmowych.html. (http://sklep.tomaco.ogicom.pl/webpage/zalecenia-w-zakresie-uzywania-pil-tasmowych.html.)  Ponieważ za amortyzator mam resor z piór ze sklejki, luzuję taśmę na noc. Poza tym piły używam sporadycznie, jak mam projekt który wymaga użycia piły (jak w ostatnim czasie). Po co więc ma być naprężona.
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 17 Października 2013, 19:04:31 czas Polski
I bardzo dobrze robisz :)
Tytuł: Odp: piła taśmowa
Wiadomość wysłana przez: Waldi w 17 Października 2013, 19:36:19 czas Polski
grzegorzkurek to, że do tej pory nie przedstawiłeś sie w odpowiednim dziale to jest już olewanie  >:( innych forumowiczów