Forum stolarskie Domidrewno.pl
Narzędzia ręczne => Strugi ręczne => Wątek zaczęty przez: Gerard w 23 Czerwca 2016, 21:52:58 czas Polski
-
Potrzebuję poszerzyć stopę struga do szerokości ok 15 cm. Planowałem pod stopę struga podłożyć jakiś szerszy materiał (tylko jeszcze nie wiem jaki) i przymocować go do struga. Pytanie brzmi z czego ma być zrobiona ta poszerzona stopa struga? Czy to ma być stal zwykła, może ocynkowana a może nierdzewna. Albo jakiś inny metal. A może plastik albo coś z drewna, albo coś kombinowanego? Chodzi o to aby ta poszerzona stopa ślizgała się po drewnianych prowadnicach po bokach, a jednocześnie nie niszczyła oryginalnej stopy struga i oczywiście nie może być zbyt gruba.
Ma ktoś jakieś rady?
-
A może zwyczajnie kupić najtańszą grubościówkę lub wyrównywarko - grubościówkę?
-
Chcesz więc zrobić grubościówkę z ręcznego struga, tego jeszcze nie było :D Jak nie trzeba dużej rozpiętości to przykręć wkrętami do boków struga(jeśli jest drewniany) listwy drewniane. Połączenie dobrze byłoby umocnić klejem. Jeśli chodzi o strug żeliwny to chyba najłatwiej byłoby wywiercić utwory w bokach(skrzydłach?) i śrubami przez nie zamocować jakieś kantówki.
Opisz proszę dokładniej co chcesz zrobić i do czego ma służyć bo jestem(i raczej nie tylko ja) bardzo zaciekawiony. To może być coś rewolucyjnego :)
-
Właśnie, chciałbym zrobić ręczną grubościówkę. Potrzebuję ją do szlifowania deseczek z palet drewnianych. Mają różne grubości i szerokości i chciałbym je jakoś zestrugać na taki sam wymiar. Chyba najproście3j i najtaniej będzie kupić drewniany strug za 20 zł w markecie i połączyć go z listewkami.
-
:o ::)
Masz moze jakis rysunek albo cos? Bo mam problem z wyobrazeniem sobie tej konstrukcji i nie kumam ani troszke.
Szlifowanie deseczek - papier scierny reka lub pradem.
Zestrugac - strug reczny albo strugarka
Zrobic reczna grubosciowke - znaczy sie jaka??
To sa trzy rozne pojecia..moze w tym lezy wior pogrzebany...
-
Będzie strugał ręcznie aż do momentu dotknięcia listewek do prowadnic dzięki temu wszystkie dechy beda miały taka sama grubość.
Tak to ja akurat zrozumiałem.
Z braku laku dobry kit ;)
-
Dokładnie tak. Będę strugał aż do momentu dotknięcia listewek bocznych do prowadnic. Tylko czy do tego nada się strug marketowy za 20 zł? :P
-
Porządny nóż do struga jest droższy od takiego struga o którym piszesz wiec chyba przez przypadek Ci odpowiedziałem na to pytanie ;)
Ale może nie jesteś zbyt wymagający i będziesz zadowolony?
Powodzenia
-
Wiem że cudów po takim strugu nie można się spodziewać. Potrzebuję te deseczki do zrobienia kwietników tarasowych. Wystarczy jak trochę się wyrówna, potem trochę przeszlifuje.
-
Będzie strugał ręcznie aż do momentu dotknięcia listewek do prowadnic dzięki temu wszystkie dechy beda miały taka sama grubość.
Faktycznie...ja kudlaty, durnowaty ;). Nawet ma to sens.
-
Ma to sens jak najbardziej ale nie wiem czy strugiem za 2 dychy ;)
-
chciałbym zrobić ręczną grubościówkę
https://www.youtube.com/watch?v=l4FIur6_Q68 (https://www.youtube.com/watch?v=l4FIur6_Q68)
-
Łatwiej byłoby kupić na jakimś targu czy innym ryneczku stary strug spustnik i z niego zrobić tę grubościówkę. :)
-
To nie może być zbyt drogie. Gdyby się okazało że zbudowanie takiej ręcznej grubościówki kosztuje 300 zł to już chyba lepiej kupić najtańszą grubościówkę w markecie za 600 zł :P
Dlatego pisałem o strugach za 25 zł.
-
Właśnie, chciałbym zrobić ręczną grubościówkę. Potrzebuję ją do szlifowania deseczek z palet drewnianych.
Ja w kwestii formalnej. :)
Szlifują szlifierki. Strugi strugają.
-
Ja swój spustnik kupiłem za 40zł na targu staroci, do tego nóż Stanleya z ciastoramy za 20 zł. Ale taki strug z marketu też zadziała, spustnik byłby po prostu odpowiedniejszy do tego zadania. :) Jak zrobisz to koniecznie pokarz na forum, nadal jestem bardzo ciekaw działania takiej grubościówki :)
-
Nie jest to sprawa na dziś... ale jak zrobię to pokażę ;)