Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Inne => Wątek zaczęty przez: Salbertone w 10 Lipca 2016, 21:10:11 czas Polski

Tytuł: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 10 Lipca 2016, 21:10:11 czas Polski
Mam taki dylemat początkującego. Jak mam deskę i w zamierzeniu będę ją ciął na mniejsze kawałki to rozsądniej jest najpierw strugać i wyrównać całą deskę, a potem pociąć na pożądane elementy czy lepiej najpierw pociąć i potem równać strugiem każdy z elementów z osobna? Będę pracował wyłącznie strugiem no 5.
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: drewniany w 10 Lipca 2016, 21:13:32 czas Polski
Wszystko zależy od tego, jaka jest deska (jak szeroka, gruba, czy prosta) i co chcesz z niej zrobić, jakie wymiary uzyskać... (To moje zdanie)
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 10 Lipca 2016, 21:20:16 czas Polski
Najpierw potnij na długośći a potem obrabiaj.
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 10 Lipca 2016, 22:00:06 czas Polski
Jak szerokia i łódka się robi, to lekko przestrugaj - będzie łatwiej ciąć.
Jak prosta, to tnij
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 11 Lipca 2016, 07:50:40 czas Polski
Najwygodniej jest  wystrugać deskę ,  potem ciąć i szlifować .
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 11 Lipca 2016, 08:10:32 czas Polski
Moim zdaniem łatwiej jest wyrownac deskę jek juz jest przycieta na wymiar.
Może tylko zapytajmy się kolegi jak długa jest deska teraz i jaka jest potrzebna.
Ja wjobrazam sobie ze deska jest o wiele dłuższa niz docelowo.  Tak o metr dłuższa.
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Lipca 2016, 08:24:04 czas Polski
Co bedziesz robil z tego?
Jeśli ja niesz by zrobić klejonkę to lepiej rozciąć na listewki i strugac tylko klejone powierzchnie, a po klejeniu całość.
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 11 Lipca 2016, 10:05:39 czas Polski
jak długa jest deska teraz i jaka jest potrzebna.

Teraz ma  metr a potrzebne kawałki 10 cm.

No to jak lepiej ? Strugać metrowy  czy  kawałki 10 cm i to by były  równe wymiary i nie zjechane końcówki?

dalsze pytania  bez  sensu,   zgaduj -  zgadula

Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Lipca 2016, 10:09:19 czas Polski
Całość .   Nie mam pytań.
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 11 Lipca 2016, 14:18:00 czas Polski
W tych proporcjach- .najpierw.strugaj potem tnij
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 11 Lipca 2016, 19:50:26 czas Polski
Dziękuję za wszystkie rady.
Dzisiaj trochę postrugałem i pociąłem i doszedłem do własnych wniosków.
A oto one... :)
Jeśli deska jest względnie nieduża (tutaj trzeba brać pod uwagę zasięg ramion i posiadane strugi) to lepiej najpierw równać i potem ciąć. Jeśli zbyt duża do komfortowego strugania posiadanym strugiem, najpierw ciąć i potem równać kawałki.
Ameryki nie odkryłem:)
Ale zanim zadałem pytanie poważnie uważałem to za istotny dylemat.
Od razu może wyjaśnię dlaczego.
Wyrównanie całej deski nawet względnie niedużej, metr z kawałkiem, stanowiło spory problem.
Niby miękka sosna, ale strug bez przerwy rwał, zacinał się na materiale itp. Ostrzyłem na żyletkę, stopa wyszlifowana, a ja musiałem się i tak nieźle namachać, żeby zrobić co zamierzałem. Realnie się zmęczyłem. Myślałem, że jak z każdą deską tak się będę musiał namachać to organizm wysiądzie i z mojego nowego hobby nici. Nie wiedziałem w czym problem. I okazało się, że w "strugnicy". Mój naprędce sklecony stolik jest lekki i niezbyt stabilny i się chybotał przy struganiu. Wtedy strug się zacinał przy pracy. Udało mi się unieruchomić stolik i normalnie inna bajka.
Każdego dnia człowiek uczy się czegoś nowego:)
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 11 Lipca 2016, 19:53:07 czas Polski
Każdego dnia człowiek uczy się czegoś nowego :)
Ni martw się - tak będzie jeszcze przez kilkadziesiąt lat ;)
Tytuł: Odp: Kolejność działań - poziom podstawowy:)
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 11 Lipca 2016, 20:31:02 czas Polski
ta ...

człowiek uczy się przez całe życie, a i tak głupim umiera ...

 ;D