Forum stolarskie Domidrewno.pl
Narzędzia ręczne => Inne => Wątek zaczęty przez: kryj w 31 Lipca 2016, 17:37:12 czas Polski
-
Witam
Będę za jakiś czas robił sobie porządną strugnicę i blat będzie sklejony z kilku kantówek.
Grubość kantówek to będzie 75mm, a blat będzie miał długość max 2m, a min. 1,5m. Na razie mam dwa ściski jakiś mały i drugi większy :)(nie pamiętam wymiarów, ale na pewno będą za małe), dlatego chciałbym kupić ściski. Znalazłem ściski Vorel 800mmx120mm za ok 28zł i 1000mmx120mm za ok 32zł. Na ściski nie chciałbym wydać więcej niż 250 zł i mam odnośnie tego dwa pytania.
Ile tych ścisków muszę użyć do tej klejonki?
Jakie ściski wybrać: zwykłe typu F czy może rurowe(w takim wypadku ściski byłyby droższe i mógłbym ich mniej kupić)?
Pozdrawiam
-
Kup rurowe . Maja dużą moc i można zmieniać ich długość w zależności od potrzeb.
-
Właśnie się nad nimi zastanawiam, ale czy 4/5 ścisków wystaczy bo na tyle mnie stać?
-
jak się uprzesz i poszukasz to i bez scisków się da:) vorela mam dwa plastikowe kosztowały coś ponad 20 zł i teraz wiem że kasa wyrzucona w błoto- przy ściskaniu boję się dociskać na maxa żeby nie połamac:) rurowe są dobrę ale na 2 metry blatu potrzebujesz moim zdaniem 8- po 4 z każdej strony żeby efekt łódkę ograniczyć (ścisku rurowe dość płytko łapią
-
Klejonkę najlepiej łapać po dwóch stronach , niezależnie jakie ściski się używa. Tak jak kolega pisał wyżej , przy długości 2m przydało by się minimum 8 ścisków.
-
Ścisk rurowy łapie na 4.5 cm, a jakbym ścisnął naprzemiennie (2 z jednej 3 z drugiej)?
-
Tak też możesz próbować . Wyjdzie w praniu . Wszystko zależy od tego jaki masz materiał i jak jest powyginany. Czasem 3 ściski wystarczą , a czasem nie .
-
wiem po sobie, jednego scisku brakuje, później w klejonce szparka 0,5 mm a razi w oczy jakby to metr był i człowiek wku.... chodzi cały dzień . jak masz perspektywę że uzyjesz kilka razy to kup więcej, jak nie to kup na ile stać a resztę klinami można kombinowac, albo samymi klinami jak na filmie
-
Czyli kypię rurowe. Dobre są ściski partnar?
-
W tej cenie innego wyboru nie masz . Są jeszcze besseye , ale to inna półka cenowa .
-
A może znacie tańsze dobre ściski do tego?
-
Albo tanie , albo dobre. Przy łączeniu ze sobą elementów musisz użyć odpowiedniej siły docisku , aby wyeliminować naprężenia , których ściskami wykonanymi z ciękiego profilu w połączeniu z kiepskim plastikiem nie pokonasz. Tanie ściski też się przydadzą ewentualnie do klejenia korpusów z wióra , ale nie do klejonki.
-
kupiłem partnar, ale nie miałem okazji użyć jeszcze:) jeden forumowicz narzekał na partnar, jak użył raz i docisną dobrze to później mu ciężko chodziły, teraz pytanie jak docisnął?, bo można mocno a można założyć przedłużkę i dokręcić na śmierć :) miałem w rękach i nie wyglądały źle tyle mogę powiedzieć
-
Też posiadam Partnar. Używam ich tylko do klejonki . Fakt , nie chodzą jak pihery lub besseye , ale za ta cenę nie ma co narzekać .
-
A co sądzicie o czymś takim?
-
wszystko fajnie tylko nie zapominaj że materiał ( dobry materiał) na zrobienie takich tez kosztuje+ twoja robota + koszty pomyłki:)
-
Jednak kupie 8 ścisków rurowych.
Znalazłem takie ściski
https://steter.pl/pl/p/Scisk-stolarski%2C-rurowy%2C-bezkoncowy-34/3305
Wychodzą 2 zł taniej niż Partnar z rabatem 5%. Nie chodzi mi o te 5 zł, ale myślicie, że mogą być lepsze (Partnara podobno trochę trudno chodzą) czy w tej cenie to wszystko to samo?
-
jeden pieron
-
Ja zrobiłem sobie z profila metalowego 40x20 mm dłogość 1500 mm
Koszt profila 10 zl
Nakrętka trapezowa fi 16- 11 zł
Gwinta trapezowy fi 16- 5 zł
i trochę różnych blach ze złomu . Razem koszt ok 30 zł
-
A ja powiem tak, kupiłem najpierw Partnary, 4 szt. Jeden niestety uszkodziłem przez swoją głupotę (bardzo mocno i niefortunnie upadł, pękł odlew). Postanowiłem dokupić kolejne 5 - niestety w sprzedawcy Partara mieli urlopy więc stwierdziłem jak kolega Arek15 - jeden pieron. Niestety wtedy nie był - w tych czerwonych jest dużo mniej materiału w odlewie, są jakby wątlejsze. Nie wiem co teraz sprzedają jako te pomarańczowe, bo metka/nazwa nie gwarantuje niczego, ale wtedy wzbudzały dużo większe zaufanie niż te czerwone - a cena była niemal identyczna.
-
Może budżetowo jak rzadko robisz klejonkę do 0.9 m szeroką to 2x pręty gwintowane np 10 mm x1000 mm np http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/mocowania-i-laczenie/sruby-i-nakretki/prety-gwintowane/pret-gwintowany-m10-x-1000-mm-ocynkowany.html (http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/mocowania-i-laczenie/sruby-i-nakretki/prety-gwintowane/pret-gwintowany-m10-x-1000-mm-ocynkowany.html) (są też dwumetrowe )
dwie drewniane/stalowe poprzeczki 4 podkładki 4 nakrętki i jest jeden ścisk ( wyjdzie coś koło 10 PLN ).Upier... w obsłudze ale jak rzadko stosowany to idzie żyć
-
Też o tym myślałem na początku, ale tych ścisków na początku będę używał do wszystkiego np. chcę zrobić szufladę i potrzebuje ją ścisnąć, a takim czymś to średnio dam radę albo będzie to trudne.
-
Kup normalne ściski , a nie jakieś wynalazki. Z biegiem czasu bardziej Ci się to opłaci. Niestety , stolarstwo nawet to amatorskie wiąże się z kosztami i to nie małymi. Na początku wystarczą zwykłe marketowskie narzędzia ręczne , ale z biegiem czasu w miarę rozwoju umiejętności będziesz potrzebował coraz bardziej skomplikowanych narzędzia lub maszyn. Poradzę Ci jedno . Raz na jakiś czas kup sobie pojedyńczą sztukę "normalnego" sprzętu . Kieszeń zbytnio nie odczuję , a tym samym zaczniesz małymi krokami wyposażać swój warsztat.
-
Mam te ściski partnar od kilku tygodni. Zrobiłem kilka mniejszych klejonek i działają jako tako. Gwint miejscami ciężko chodzi, a przy odkręcaniu wypadają blaszki/bolce, które mają trzymać razem śrubę i tę ruchomą "blachę" ściskającą. Ogólnie mogą być jak na tę cenę.
-
Raz na jakiś czas kup sobie pojedyńczą sztukę
Albo zrób listę i daj rodzinie. Oni mają problem szukania prezentów z głowy a Ty masz sprzęt.
-
Nie polecam ścisków "f" JOKA. Zupełnie nie nadają się do klejonki - gną się w chińskie 8. Mimo zapewnień sprzedawcy o ich super parametrach i wytrzymałości nie umywają się nawet do rurowych ani starych rzemieślniczych tego rodzaju.
-
Kipi, w którym miejscu się gną i jaki wymiar ścisku masz na myśli? Patrzyłem na te "Joka", ponieważ szukam 80x300, a mam bardzo podobne ArtPol-e (DIN 5117) tylko z inną rączką. Nic się z nimi w sumie nie dzieje. Dokręcam do oporu, ale z wyczuciem. Zwykłe ArtPol-e 80x300 jakby wycofali z oferty.
-
gną się na głównej szynie i na połączeniu szyny ze szczękami. Ogólnie do jakichś prac montażowych są ok, ale do klejonki się zdecydowanie nie nadają.