Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Strugi ręczne => Wątek zaczęty przez: studio tata w 20 Listopada 2013, 20:59:13 czas Polski

Tytuł: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: studio tata w 20 Listopada 2013, 20:59:13 czas Polski
Witajcie
w zwiazku z tym ze chyba malo cieszy sie popularnoscia w naszych warsztatach , chyba ze sie myle ?
postanowilem zakupic takowy do pracy wstepnej i ..... napotkalem trudnosci , stanley nie ma w swojej ofercie
, albo wycofal ze swojej oferty , na allegro jest jakis drewniany
Nie mam doswidczenia .
zas ja zaslyszalem  opinie , ze strug zdzerak nie musi byc jakis szalenie precyzyjny i drogi
Pomyslalem sobie , ze moze przerobie ze starego metalowego i zrobie strug zdzierak
w zawiazku z tym mam do Was pytanie , jaki sie do tego nadaje bardziej 25cm , czy 35cm ?
wiem ze trzeba ostrze przygotowac tj. pozbawic krawedzi . Mam tez pytanie odnosnie szczeliny
czy trzeba ja powiekszyc.
Moze tez sie zdarzyc w tym calym rozumowaniu , z zle kombinuje , to wtedy mnie poprawcie.
pozdr


Tytuł: Odp: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: JarekO w 20 Listopada 2013, 21:44:17 czas Polski
Ale zdzierak ma chyba nóż z lekkim łukiem. Sam nóż jest prosty. Mam taki drewniany, stary  strug i taki wystarczy to szybkiego, wstępnego strugania.

Sent from my Transformer Prime TF201 using Tapatalk 4
Tytuł: Odp: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: studio tata w 20 Listopada 2013, 22:09:13 czas Polski
Wiem ,  moze zle sie wyrazilem z tymi krawedziami , chodzilo mi wlasnie o lukowate ostrze
nie wiem czy otworu nie trzeba powiekszaczeby struzyny mogly byc odprowadzane ?
Tytuł: Odp: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: studio tata w 20 Listopada 2013, 22:13:34 czas Polski
o tak jak na zdjeciu , najnizszy strug
kiedys pracowalem takim drewnianym
chce miec w swojej kolekcji
Tytuł: Odp: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: JarekO w 20 Listopada 2013, 22:20:58 czas Polski
Jeśli ten strug co mam posiada oryginalny nóż, to szczelina jest spora i nie mam tam żadnej regulacji więc gruby urobek ma gdzie wyjść. Mimo to lubił się zatykać. Veritas rozwiązał to trochę inaczej, mają noże jak grzebień.
Tytuł: Odp: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: studio tata w 20 Listopada 2013, 22:29:08 czas Polski
Wydaje mi sie ze ten na dole tez jest przerabiany , uzywalem na warsztatach zdzieraka i tam byla tez ta szpara wieksza i w ksztalcie ostrza
Jarek zerknij na PW
Tytuł: Odp: Strug zdzierak
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 21 Listopada 2013, 17:16:40 czas Polski
Wydaje mi sie ze ten na dole tez jest przerabiany , uzywalem na warsztatach zdzieraka i tam byla tez ta szpara wieksza i w ksztalcie ostrza
Jarek zerknij na PW



Szpara  większa  ale nie  w kształcie  noża .Tylko nóż ostrzony  w łuk - lżej zbiera .