Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Inne => Wątek zaczęty przez: mir w 30 Września 2016, 20:07:51 czas Polski

Tytuł: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: mir w 30 Września 2016, 20:07:51 czas Polski
Szukam porządnego lub lepiej, bardzo dobrego noża.
Ma mieć wymienne, elastyczne ostrza o właściwościach stali. Marchew wykluczona.
Coś co wytrzyma dłużej niż kilka intensywnych prac.
Pomocy bo się potnę szarym mydłem
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: Skog w 30 Września 2016, 21:29:44 czas Polski
http://www.olfa.net.pl/products/Noz-OL.html (http://www.olfa.net.pl/products/Noz-OL.html)

Dla mnie numer jeden i najulubieńszy - zadbany posłuży dłuuugo. Metalowy "klin" - posłuży nawet do odkręcania/przykręcania wkrętów jak już nie ma czym :D - bardzo użyteczna część noża w różnych sytuacjach.
Byleby nie zostawiać na dworze na deszczu - bo zardzewieje mechanizm zaciskowy.

A jeśli nie o to chodziło, to może taki nożyk - też fajny, zwłaszcza duża ilość różnych kształtów wysokiej jakości ostrzy. Również używany - chociaż rzadziej.
http://sklep-dekarski.pl/pl/p/ERDI-BESSEY-Zestaw-nozy-DBK-PH-DBKPH-SET/162 (http://sklep-dekarski.pl/pl/p/ERDI-BESSEY-Zestaw-nozy-DBK-PH-DBKPH-SET/162)

/nie reklamuję sklepów! tylko poglądowo wklejam./
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: przemek77 w 30 Września 2016, 22:31:11 czas Polski
Używam noża stanley-a w metalowej obudowie , wymienne standardowe ostrza , meblami zajmuję się zarobkowo  więc nóż lekko nie ma , a jest już ze mną dobre parę lat  ;)
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 01 Października 2016, 00:04:09 czas Polski
Szukam porządnego lub lepiej, bardzo dobrego noża.
Ma mieć wymienne, elastyczne ostrza o właściwościach stali.
Coś co wytrzyma dłużej niż kilka intensywnych prac.
A te prace to ...
Podzielam zdanie mir-a ze no 1 to Olfa ! Warto stosować "wzmocnione"czarne ostrza
Już najtańszy (12z zł) 9mm OLFA 180-BT z ostrzami  ASBB-10 daje doskonale radę .
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: Henry w 01 Października 2016, 14:46:50 czas Polski
Najlepsza to jest Mora Classic  8)
Też chciałbym wiedzieć do czego to ma być używane. Bo mam w warsztacie jakiś nożyk Stanley'a, ale nie pamiętam kiedy ostatni raz go używałem.
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: mir w 01 Października 2016, 19:39:53 czas Polski
Dzięki, nawet nie wiedziałem, że robi bessey a olfa to dla mnie odkrycie.
Do jakich prac? To wszystko co dzieje się w stolarni + niekiedy zarżnięcie paskudy klienta :)
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: Marcin M w 02 Października 2016, 06:25:52 czas Polski
Mam Olfa i polecam na maksa, super sprzęt.
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: Henry w 02 Października 2016, 19:47:08 czas Polski
Z ostrzami jednorazowymi używałem tylko do cięcia okleiny - bo dużo roboty i mało czasu na ostrzenie, a nie potrzeba precyzji. Ale do normalnej pracy "stolarskiej" używam trzech zwykłych noży (Mora, samoróbka i mały nożyk wygodniejszy np. do podcinania trasowanych linii) i nie rozumiem jak można preferować takie nożyki.
Tytuł: Odp: Nóż, nożyk
Wiadomość wysłana przez: mir w 02 Października 2016, 20:02:37 czas Polski
Przy pracach z okleiną np.: zdejmowanie nadmiaru, polecam nóż do struga (20 - 30cm).