Forum stolarskie Domidrewno.pl

Elektronarzędzia => Frezarki => Wątek zaczęty przez: arecki1338 w 09 Października 2016, 18:09:52 czas Polski

Tytuł: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 09 Października 2016, 18:09:52 czas Polski
Czy ktos sie orientuje, gdzie mozna kupic taka plyte w przyzwoitej cenie( kreg jest dla mnie za drogi), lub ewentualnie ktos by sie podjal wykonania takiego czegos jak w zalaczniku. Niestety, u mnie w lokalnych firmach nie sa zainteresowani.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: demolkaa w 09 Października 2016, 18:35:31 czas Polski
Pytaj Pragmatycznym on ma frezarek cnc
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 09 Października 2016, 19:00:18 czas Polski
arecki1338
a z jakiego materiału chcesz to mieć wykonane ?
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 09 Października 2016, 19:02:18 czas Polski
najlepiej chyba stalowa lub aluminium
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: a3756 w 09 Października 2016, 22:29:15 czas Polski
Ja też miałem ochotę coś podobne zrobić ale w mojej okolicy też nie znalazłem wykonawcy
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 09 Października 2016, 22:42:40 czas Polski
Całkiem ładny ten rysunek tylko nie rozumiem tych średnic we wkładce  Fi 11 i Fi 14.
Frezowanie w stali odpada nie mam takiego dojścia.
Może w aluminium, ale głowy nie dam w plexi jak najbardziej ;)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 10 Października 2016, 05:26:25 czas Polski
Rysunek znaleziony w necie, nie wiem,  czy rozstawu otworów są uniwersalne dla wszystkich frezarek. Jeśli ktoś posiada makita mi i mógłby  sprawdzić,  to byłoby  super. Ja niestety  nie mogę. Jeżeli chodzi o te średnicę fi 11 i fi 14. To wydaje mi się,  że są to dwie wkładki,  jedna z większym,  druga z mniejszym  otworem.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: chaos w 10 Października 2016, 06:24:54 czas Polski
Ta wkładka ma się opierać na samym rancie? Nie powinna być przykręcana?
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 10 Października 2016, 06:39:07 czas Polski
Poprzedniego posta pislaem z telefonu i dopiero teraz widze, ze telefon pisal jak chcial, ale mam nadzieje ze wszyscy rozumieja co autor mial na mysli :) Chodzilo mi o frezarke makita m3600. Wkladki, no faktycznie z rysunku wyglada jakby byly tylko oparte na krawedziach.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: hindus3d w 10 Października 2016, 10:17:48 czas Polski
Poprzedniego posta pislaem z telefonu i dopiero teraz widze, ze telefon pisal jak chcial, ale mam nadzieje ze wszyscy rozumieja co autor mial na mysli :) Chodzilo mi o frezarke makita m3600. Wkladki, no faktycznie z rysunku wyglada jakby byly tylko oparte na krawedziach.

też się zastanawiałem nad taką płytą do stołu, pytanie tylko właśnie odnośnie kwesti montażu tych wkładek ograniczających lukę pomiędzy frezem, wydaje mi się że samo wkładanie ich na zasadzie oparcia na krawędzi to zbyt mało, niechciał bym dostac tym w pysk :-)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: chaos w 10 Października 2016, 11:53:26 czas Polski
Te wkładki muszą być montowane do blatu. Kreg ma takie blaty i jest tam jakiś gwint.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: kerry w 10 Października 2016, 13:19:26 czas Polski
może taka opcja?
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: Yankees w 10 Października 2016, 16:49:07 czas Polski
Kiedyś też miałem plan zrobić taki stół ale na razie się nie zabrałem. Ja kupiłem takie coś, wtedy cena była obniżona, jeśli to znajdę to mogę odstąpić
https://pl.aliexpress.com/store/product/Aluminum-Router-Table-Insert-Plate-For-Popular-Router-Models-Engrving-Machine-DIY-Woodworking-Benches/1113883_32604094899.html
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: orkan w 10 Października 2016, 17:17:42 czas Polski
Widzę że weszły jakieś nowe zasady odnośnie wymiarowania w rysunku technicznym.Kiedyś tam to średnice otworów oznaczało się jako "fi", a nie R=promień.R to był np. promień zaokrąglenia krawędzi.Ale ja to jestem już starej daty.A i takich zasad uczyli już w 8 klasie podstawówki, ale zapomniałem ze takiej klasy już nie ma.
Pozdr. Krzysztof
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 10 Października 2016, 17:27:45 czas Polski
Yankees, a jakie wymiary ma ta plytka i czy otwory pasuja do roznych frezarek? Jesli znajdziesz, to napisz za ile jestes w stanie odsprzedac.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: marekb w 10 Października 2016, 20:37:47 czas Polski
Całkiem ładny ten rysunek tylko nie rozumiem tych średnic we wkładce  Fi 11 i Fi 14.
Frezowanie w stali odpada nie mam takiego dojścia.
Może w aluminium, ale głowy nie dam w plexi jak najbardziej ;)
tutaj chodzi o dwie płyty z otworem fi 11  i druga fi 14

Ps. w plexie to można i laserem zwykłym CO2 to zrobić
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: orkan w 10 Października 2016, 20:57:15 czas Polski
Sprawy MERYTORYCZNE nieważne. Ważne to kto się nie przedstawił.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: marekb w 10 Października 2016, 21:07:47 czas Polski
Całkiem ładny ten rysunek tylko nie rozumiem tych średnic we wkładce  Fi 11 i Fi 14.
Frezowanie w stali odpada nie mam takiego dojścia.
Może w aluminium, ale głowy nie dam w plexi jak najbardziej ;)
tutaj chodzi o dwie płyty z otworem fi 11  i druga fi 14

Ps. w plexie to można i laserem zwykłym CO2 to zrobić


jednak plexa w tym wypadku niestety się nie nada :P 

wykonanie takiej płyty czy lepiej większej ilości płyt tradycyjnymi metodami nie sprawią kłopotu. Nie ma konieczności CNC. Piszę bo sam się zastanawiam, jednak podpatrując można tę płytę a raczej płytki / krążki wewnętrzne udoskonalić. Np. powycinać, powywiercać otwory dla lepszego odciągu, Można też wykonać jeden krążek a w srodek wkręcać pierścienie dystansowe.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 10 Października 2016, 21:28:05 czas Polski
Ta wkładka ma się opierać na samym rancie? Nie powinna być przykręcana?
Zapewne chodzi Ci o tę okrągłą wkładkę. Powinna być zamocowana. Kreg ma to rozwiązane w postaci małego gwintu. Coś jak przykrywki od słoików. Nie do wyrzeźbienia ręcznie. Chociaż nie takich asów to forum widziało ;)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 10 Października 2016, 22:58:46 czas Polski
jednak plexa w tym wypadku niestety się nie nada :P 
Dlaczego tak twierdzisz ?
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: kerry w 11 Października 2016, 08:06:39 czas Polski
R to był np. promień zaokrąglenia krawędzi.
Bo to jest promień zaokrąglenia! Prawdopodobnie są podane trzy promienie dla trzech różnych płytek - dwa wymiary mają podkreślenie, tak jak wymiary "tego innego" krążka z fi14. Wygląda to jakby ten wymiar był opcjonalny.
A jeśli chodzi o plexi - na zdjęciu które załączyłem wcześniej, plexi sprawdza się...
Mocowanie krążków za pomocą dwóch wkrętów też widać na zdjęciu.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 11 Października 2016, 08:28:15 czas Polski
arecki1338 Jeśli zdecydujesz się na pleksi to mogę Ci to wykonać - laser Co2. Prześlij tylko projekt w wektorach
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: Yankees w 11 Października 2016, 08:34:04 czas Polski
tak jak w opisie 30na24cm, ja wówczas zamawiałem bez otworów (trzeba nawiercic samemu) gdyz mojej frezarki nie było na liście. Jeśli (w weekend) uda mi się to zabrac z garażu mojej byłej trzeciej żony to zadowole się 40$   
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: marekb w 11 Października 2016, 09:39:06 czas Polski
jednak plexa w tym wypadku niestety się nie nada :P 
Dlaczego tak twierdzisz ?

a bo:
1. może łatwo ulec zniszczeniu poprzez pęknięcie;
2. nawet mocując srubkami trzeba uważać by nie za mocno bo może pęknąć, ewentualne naprężenia wynikające ze ściśnięcia;
3. przy 72 bodaj stopniach C zaczyna się odkształcać, a przy skrawaniu jak wiadomo podnosi się temperatura  przy narzędziu;
4. łatwo się rysuje. co może jest argumentem bardziej estetycznym.

Owszem do użytku majsterkowicza, gdzie od czasu do czasu coś się przefrezuje wystarczy na długi czas, ale jeśli będzie sporo pracy to imho nie zda egzaminu. wg mnie niewiele to się różni gdy wytniemy w litym stole ( płycie laminowanej  ) tylko krążek i przymocujemy , a całe urządzenie do stołu podparte dla wzmocnienia dużymi podkładkami wpuszczonymi w płytę od góry ? Sam się zastanawiam, bo muszę szybko ustrojstwo zmontować i kupiłbym na aliexpres tę odlewaną, ale znów czas oczekiwania do 48 dni :D :P


Chociaż..? :D może by spróbować na jakichś odpadach ( mam jakieś kawałki 5mm i może lepiej by ją posklejać by 15mm powstała ) i tylko plexi też tania nie jest jeśli by chcial blaty kupić całe. Jeśli się nie mylę to ok 600zł netto za 1m2 13 mm-trowej
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 11 Października 2016, 16:06:54 czas Polski
jasiop dzieki, ale na plexi chyba sie nie zdecyduje.

yankees jak bedziesz mial to u siebie, to podeslij zdjecie, zobaczymy.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 11 Października 2016, 22:18:28 czas Polski
Blacha alu 5 mm wystarczy. Ja tak mam i działa bez zarzutu. Pozostaje tylko problem wymiennych krążków (którego nie rozwiązałem).
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: motorover w 11 Października 2016, 23:50:46 czas Polski
Pytanko ciut obok tematu. Jestem pewien, że wycinając otwór w blacie pod płytkę nie uda mi się uzyskać idealnego wymiaru tak aby płytka była ułożona idealnie równo z płaszczyzną blatu. Przeglądając filmy na YT zauważyłem, że problem rozwiązują śruby za pomocą których można obniżyć-podwyższyć płytkę w stosunku do blatu. O co pytać wyszukiwarkę, bo po wpisaniu "śruba poziomująca" nie pojawia się to czego szukam.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 11 Października 2016, 23:57:42 czas Polski
Ja u siebie płytkę przykręciłem do blatu. Żeby wyrównać ze stołem podkładałem między alu a blat plastiki różnej grubości (z opakowań "blistrów" - taka gruba plastikowa "folia" - wytłoczka). W zasadzie robisz to raz jeśli nie planujesz wymontowywać maszyny.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: kerry w 12 Października 2016, 07:54:53 czas Polski
Są co najmniej trzy metody:
Zwykłe wkręty - wykręcasz ile trzeba
śruby bezgłówkowe - nie pamiętam jak się nazywają - płytka musi być nagwintowana
śruby od dołu blatu
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 12 Października 2016, 09:53:42 czas Polski
Również mam pytanie związane z płytą do stołu. Czy do frezarki o wadze około 5kg wystarczy blacha grubości 6mm? Czy może lepiej dać 8?  Dodam, że wymiary płyty to 350x240mm , ma być osadzona na frezowanym  kołnierzu w blacie na całym obwodzie. Liczę na podpowiedzi i pozdrawiam :-)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: morosoph w 12 Października 2016, 10:14:51 czas Polski
Blachę 6 można w tym przypadku chyba uznać za pancerną więc przy tych rozmiarach w zupełności wystarczy
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: arecki1338 w 12 Października 2016, 10:34:53 czas Polski
W moim przypadku plexi odpada, czy ktos podejmie sie wykonania w aluminium lub stali 4-5mm? Byc moze jest wiecej zainteresowanych.jak dla mnie, wystarczy plytka z otworem na frez, mocowanie frezarki moge sam powiercic, chyba ze ktos ma zwymiarowane pod makita m3600.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 12 Października 2016, 11:55:55 czas Polski
Mam jeszcze pytanie co do mocowania pierścieni zabezpieczających przed zanieczyszczeniem frezarki. Po co kombinować z wkrecaniem tego pierścienia do plyty? Właśnie zamówiłem płytę i pierścień, który ma pasować ( z lekkim luzem) w  wycięty w płycie otwór. Zamierzam Go po prostu wkładać i przykrecać do frezarki w miejscach przystosowanych do zamocowania pierścieni kopiujacych. Prostsze w wykonaniu. Choć ciut dluzej zejdzie przy montażu. Ale przecież nie zmieniam freza co 5 minut, więc jeżeli ma mi zejść chwilę dłużej, kosztem sporego ułatwienia przy wykonaniu płyty, to trudno
(http://<a href=https://zapodaj.net/2a243093b2d8d.jpg.html>IMG_20161010_192358.jpg</a>)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: morosoph w 12 Października 2016, 12:22:52 czas Polski
W tych pierścieniach nie do końca chodzi o "higienę" frezarki co o w miarę małą odległość od frezu zapobiegając tym ewentualnym zanurzeniom/przechyłom materiału przy wchodzeniu i wychodzeniu z niego i przy obrabianiu małych elementów. Jeśli masz możliwość wkręcenie tych pierścieni do samej frezarki zachowując pełną płaszczyznę roboczą to oczywiście nie ma potrzeby innego montażu
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 12 Października 2016, 17:25:26 czas Polski
Dzięki za podpowiedź  :)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 27 Października 2016, 19:28:15 czas Polski
Ok, płyta odebrana kilka dni temu. A z braku czasu dopiero dziś coś zrobiłem. Więc Tak - kumpel zrobił z tego, co miał. Czyli z  blachy 8mm. Zaopatrzyłem się w odpowiednio dłuższe śrubki do przykręcenie frezarki oraz śruby poziomujące. Otwory wytrasowałem i powierciłem, pasują idealnie. Na grubości blachy nie tracę praktycznie nic - po obnizeniu frezarki uchwyt i tak prawie kuchnię z płaszczyzną powierzchni. Przed Dalszymi pracami chciałbym się poradzić. Niesamowicie chciałbym zrobić blat z klejonki - suchej sosny mam w bród (ok 8-9% wilgotności), ale nie wiem czy nie będzie zbyt miękka. Ewentualnie Mogę później ja pokryć fornirem twardego drewna lub położyć zbrojenie  z żywicą epoksy (Ale z tym więcej zabawy). Chciałbym uniknąć kupowania sklejki, bo i tak kobita marudzi że za dużo na hobby wydaję :-)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: m_kola w 27 Października 2016, 19:34:38 czas Polski
Sorki za offtop ale mam wrażenie, że translator Google Ci posta pisał ;)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 27 Października 2016, 19:41:51 czas Polski
Dlaczego? Piszę z tel, nie mam teraz dojścia do kompa

(http://images81.fotosik.pl/119/516d8636bb49c5d1med.jpg) (http://images81.fotosik.pl/119/516d8636bb49c5d1.jpg)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: m_kola w 27 Października 2016, 19:45:14 czas Polski
Z fotkami nadal coś nie halo. Nie unoś się. Napisałem tak mając świadomość, że to błędy autokorekty ("niesamowicie chciałbym zrobić blat z klejonki").
Peace!
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 27 Października 2016, 19:51:58 czas Polski
(http://images81.fotosik.pl/119/93c319772c787fa7med.jpg) (http://images81.fotosik.pl/119/93c319772c787fa7.jpg)

(http://images84.fotosik.pl/118/e05c8aefd889f7b8med.jpg) (http://images84.fotosik.pl/118/e05c8aefd889f7b8.jpg)

(http://images84.fotosik.pl/118/b74d32876f3397a7med.jpg) (http://images84.fotosik.pl/118/b74d32876f3397a7.jpg)

(http://images81.fotosik.pl/119/61ca88fce95a50c0med.jpg) (http://images81.fotosik.pl/119/61ca88fce95a50c0.jpg)

(http://images82.fotosik.pl/119/f77eb5070da335f0med.jpg) (http://images82.fotosik.pl/119/f77eb5070da335f0.jpg)

Chyba W końcu foty poszły.
m_kola - ja się nie unoszę,  ze mnie niespotykanie spokojny człowiek :-) a telefon faktycznie mi figle  płata :-)
"Na grubości blachy nie tracę praktycznie nic - po obnizeniu frezarki uchwyt i tak prawie kuchnię z płaszczyzną powierzchni."
Chodzi Oczywiście o "licuje" a nie "kuchnię" a to "niesamowicie" nie wiem skąd się wzięło :-D ale faktycznie niesamowicie bym chciał zrobić :-)
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: kozio w 28 Października 2016, 05:06:07 czas Polski
bo i tak kobita marudzi że za dużo na hobby wydaję :-)
;D bez komentarza

Ja myślałem o aluminium.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 28 Października 2016, 05:54:52 czas Polski
Staram się moim hobby nie uszczuplać budżetu domowego. Ale i tak w tym roku kupiona rowniarko grubościówka, piła stołowa, ukośnica, frezareczka, wkrętarka, strug i kupa innych dupereli :-) co prawda to sprzęty niskobudżetowe, ale jednak.....
Na Blat mogę też wykorzystać suche deski dębowe i z nich zrobić klejonkę. Trochę Mi jednak szkoda, miałem dla nich inne plany ....
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 28 Października 2016, 17:26:43 czas Polski
Na blat do frezarki daj zwykły blat kuchenny. W zupełności wystarczy.
Tytuł: Odp: plyta do zamocowania frezarki pod stolem
Wiadomość wysłana przez: marekb w 28 Października 2016, 19:22:38 czas Polski
jak kobita marudzi, to jej piękny mebel wystrugaj, pokaż potem  ile on ( taki drzewniany, a nie z płyty ) by ją kosztował w sklepie ( wybierz jakiś ekskluzywny sklep ;)  ) i jest Twoja :D