Forum stolarskie Domidrewno.pl
Narzędzia ręczne => Strugi ręczne => Wątek zaczęty przez: dryf w 10 Stycznia 2017, 11:52:42 czas Polski
-
Witam,
próbował ktoś z Was może ostrzyć kamieniami Haidu (http://www.haidu.hu/gb_index.html)?
Potrzebuję coś do ostrzenia, a doprowadzanie do ładu i składu starych strugów już kosztowało mnie za dużo papieru ściernego ;-). Jakbym zainwestował w serię Haidu HCJ (wiem, że małe ale dzięki temu koszt też znośny) np. 180, 400 i 600 (za radami pana P. Sellersa ;)) wcześniej, to już dwa kamienie by mi się zwróciły ;-). Niestety żelazka w dwóch strugach były w tragicznym stanie i tragicznego kształtu ...
Co sądzicie?
-
Ten 180 bym odpuścił, zwłaszcza że już zniszczone żelazka wyprowadziłeś, wolałbym jakiś 1000+3000 - te bardziej się przydadzą do ciągłego utrzymywania ostrości. Nie znam tej marki, ale piszesz że kamienie małe, czyli nie wygodne, może nawet nie nadające się do żelazek. Jeśli ostrzysz w jakimś prowadniku to na kamieniu musisz mieć co najmniej tyle miejsca żeby używać min. połowę jego długości dla ostrza, po drugiej połowie jeździ prowadnik. Przy ostrzeniu z ręki już można korzystać z krótszych kamieni.