Forum stolarskie Domidrewno.pl

Elektronarzędzia => Strugi => Wątek zaczęty przez: Gizmo w 17 Stycznia 2017, 21:14:50 czas Polski

Tytuł: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 17 Stycznia 2017, 21:14:50 czas Polski
Koleżanki i koledzy mam problem. Mam grubościówka meec (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170117/673bfbaae25ebbf2c79393e871e5f928.jpg) i zerwał mi się pasek
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170117/6dc8361f58ec46caf6a1f37f1c62829e.jpg) po wymianie paska na nowy, taki sam wałek co chwila się zatrzymuje. Nie mogę znaleźć napinacza. Czy ktoś z Was ma taką maszynę  i może podpowiedzieć jak napisać ten pasek.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Rafalski w 18 Stycznia 2017, 01:13:50 czas Polski
Jak widzę ten zerwany pasek, to nasuwa mi się pytanie, czy problem nie leży może gdzie indziej niż w napięciu?
Ten stary pasek wygląda jak przetarty, jakby pasek był zablokowany przez jeden wałek i drugie koło pasowe pracowało jako szlifierka. Wiele maszyn nie ma możliwości napinania takich pasków, n.p. te ręczne frezarki nazywane strugami. Może właśnie tak jest też u ciebie?
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 18 Stycznia 2017, 08:18:47 czas Polski
Zerwał się w taki sposób, bo strug został włączony z zakleszczoną deską na wale.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Rafalski w 18 Stycznia 2017, 09:16:08 czas Polski
No a teraz wszystko ładnie chodzi i nie blokuje się?
Troszkę nie rozumiem tego "taki sam wałek co chwila się zatrzymuje", taki sam jak co?
A może ten sam wałek się zatrzymuje? Jeżeli tak jest, to co się wtedy dzieje? Pasek się nadal obraca i oba koła pasowe?
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 18 Stycznia 2017, 09:25:20 czas Polski
Wałek podczas strugania desek jest w stanie się zatrzymać w środku deski, chociaż obniżam strug o pół obrotu między kolejnymi przejściami materiału. Zawsze obniżałem strug o cały obrót i wałek się nie zatrzymywał. Deski sosnowe.
Pasek wymieniłem na taki sam jaki był. Po wymianie paska wałek się zatrzymuje na materiale i pasek się ślizga.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 18 Stycznia 2017, 10:46:13 czas Polski
Pasek jest na pewno taki sam?  Jezeli tak, to moze badziew. Po drugie sprawdž koła pasowe. Może z plasteliny i się wytarły. Sprawdź mocowanie wału. Może po zablokowaniu na materiale coś w mocowaniu uległo uszkodzeniu / nadłamaniu. Może to być widoczne tylko po  podaniu obciążenia na wał, materiał działa jak dźwignia. Spróbuj dojść do mocowań i obejrzyj dokładnie, podważając przy tym wałek jakąś dźwignią. Tylko delikatnie i po odłączeniu maszyny od sieci  ;)
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: bobbobson w 18 Stycznia 2017, 11:25:15 czas Polski
Możesz pokazać więcej zdjęć środka? Pasek nie piszczy, nie został przypadkowo zatłuszczony?
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 18 Stycznia 2017, 15:32:18 czas Polski
Pasek piszczy i śmierdzi jak się wałek zatrzyma. Nic nie jest tłuste. Pasek jest po prostu luźny. Zamówiłem w Juli nowy. Może ten, który kupiłem jest ten sam, ale nie taki sam😊
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 18 Stycznia 2017, 15:42:40 czas Polski
Nie bardzo rozumiem "ten sam, ale nie taki sam".
Pisałeś, że pasek wymieniony na nowy, taki sam. Skąd go miałeś? Jezeli zamówiłeś jako część zamienną  to nie powinno być problemu. Czy istnieje szansa na złożenie starego paska i przymierzenie do nowego? Porównaj długości, szerokość, ilość rowków.  Nie pasuje mi ta dlugosc paska. W jaki sposób się go wymienia? Skoro pasek jest napięty na kołach, to do wymiany musi być jakiś mechanizm luzowania? Sprawdź przy mocowaniu silnika, dużo możliwych miejsc nie ma
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 19 Stycznia 2017, 19:55:51 czas Polski
Pasek wg numeru ma taki sam rozmiar(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/5f46f88adbea031f02450646c4199568.jpg)
Ilość rowków się zgadza 6. Nie kupowałem przez serwis, tylko na aukcji. Stary pasek się zerwał i kawałek się starł,  ciężko go porównać z nowym. Tak wygląda po założeniu. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/6ee376cd5cff2005472ab12376bb36c0.jpg)
Jest za luźny (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/f1fe159d92bd4804a92b1a9160cfcfd2.jpg) a żadnej regulacji nie ma. Podczas zakładania nie ma co poluzować, trzeba go nakładać na rolki na chama. Rozebrane już całą maszynkę, bo myślałem że znajdę jakąś tajną śrubę. A tu nic. Poczekam jak dostanę nowy pasek od Juli, może ten który mam teraz jest do kitu.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: swfr w 19 Stycznia 2017, 20:25:45 czas Polski
To jakieś czary. Bo oznaczenie 348 to rozmiar długość wew. paska i zgadza się u ciebie, a na zdjęciu wygląda jak by był o cal za długi.

Jesienią ćwiczyłem paski do tokarki. Tyle, że u mnie nie było oznaczenia na pasku oryginalnym i musiałem się habilitować z przeliczania cali na 
mm, a i tak za pierwszym razem kupiłem za długi. Mierzyłem nitką i o ile pamiętam rozmiar nadrukowany to odległość między wpustami w kołach.

Na zdjęciu w małym kole pasowym, w oście jest śruba imbusowa? Może to luzuje jakiś mimośród do napinania?


Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 19 Stycznia 2017, 20:29:17 czas Polski
A czy paska nie napina się regulując wysokość wału z wałkami posówu?
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 19 Stycznia 2017, 20:56:06 czas Polski
Na ośce małego i dużego koła nie ma imbusa tylko dziura na ściągacz (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/f71ff471af0439ee10c49e9ccafc44cd.jpg)
Całym silnikiem  z posuwem nie da się tego naciągnąć, bo silnik i walki są z różnych stron obudowy (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/465abc10a2aee506a8c4c69266155686.jpg)
😣
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 19 Stycznia 2017, 21:02:10 czas Polski
Cudów nie ma. W tskim razie pasek za długi. Ale nie chce się wierzyć, aby nie było napinacza, chociażby w celu zluzowania paska do wymiany. Daj zdjęcie dołu, zeby bylo widac silnik i jego mocowanie
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 19 Stycznia 2017, 21:20:15 czas Polski
Silnik jest mocowany na czterech śrubami zaznaczonych strzałkami (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/87d522f38edcf64cdade9f7e36a8a5ac.jpg)
Od góry jest tak(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/07e351d3aa08847177c67e50f8b4c675.jpg)
A tak z boku(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170119/ed4778ad4f5d189ca54860b18a31d92e.jpg)
Wygląda, że nr paska jest taki sam, ale długość już nie.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 19 Stycznia 2017, 21:42:39 czas Polski
No to moje pomysly na tym się kończą. Sprobuj z paskiem z juli i daj znac co wyszło
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 19 Stycznia 2017, 21:51:27 czas Polski
Oki, dziękuję wszystkim za pomoc. Jak przyjdzie pasek z Juli - dam znać.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: swfr w 20 Stycznia 2017, 12:44:40 czas Polski
Coraz ciekawszy ten wątek. Bo zagadka coraz trudniejsza.
Zastanawia całkowity brak możliwości napięcia paska. Bez napinacza powinno się dać chociażby silnikiem.
Do założenia krótszego będziesz musiał odkręcić koło pasowe, bo na chama już się raczej nie da.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Rafalski w 20 Stycznia 2017, 13:07:42 czas Polski
Jak już wyżej napisałem, są maszyny w których nie ma napinacza na takie paski. Też samym silnikiem tam się nic nie napina.
Tak jest w moim ręcznym heblu makity. Pasek ściągałem "na siłę". Na zmianę z każdego koła pasowego po ząbku. Po wymianie łożysk znowu nałożyłem i działa.
Podobno tak też mają niektóre suszarki na pranie.

Akurat tutaj znalazłem takie coś:   https://www.youtube.com/watch?v=1xzGPsyXfDs (https://www.youtube.com/watch?v=1xzGPsyXfDs)
Więc może ten ta MEEC ma jeszcze jakiś inny kłopot, albo ten nowy pasek nie pasuje.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 20 Stycznia 2017, 16:13:44 czas Polski
Ta Delta z filmu ma taki sam patent paska jak w Meec'u. Też nie ma napinacza. Poczekam na pasek z serwisu.
Tytuł: Odp: Grubościówka MEEC pasek
Wiadomość wysłana przez: Gizmo w 29 Stycznia 2017, 15:54:14 czas Polski
No to odebrałem pasek z Juli.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170129/3efe18b77f0760eb12acf052d4e11601.jpg)
Ten sam numer, ale jest krótszy. Ciężko go było założyć. Po założeniu nie jest taki luźny jak poprzedni.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170129/9a3701c260fee7f87c60dd48b4330cbd.jpg)
Teraz będzie dobrze, wprawdzie jeszcze nic nie heblowalem, bo niedziela jest.