Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Trasowanie => Wątek zaczęty przez: Salbertone w 26 Stycznia 2017, 15:38:11 czas Polski

Tytuł: nożyk
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 26 Stycznia 2017, 15:38:11 czas Polski
Czy mora do rzeźbienia sprawdzi się też jako nożyk traserski, czy się zupełnie do tego nie nada?
https://laplander.pl/noz-do-rzezbienia-mora-wood-carving-120-p-159.html
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: wojtek62 w 26 Stycznia 2017, 15:55:39 czas Polski
młody jestem (jako drewnołup) i się nie znam,  ale używam takiego lepszego(szerszego 18 mm)  nożyka do tapet z wysuwanym i odłamywanym ostrzem i jest OK.
Koszt niewielki i zawsze jest ostry.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 26 Stycznia 2017, 16:12:42 czas Polski
:)
Wiem, że można. Ja też budżetowo trasuję, ale szukam pretekstu do zakupienia tej Mory.
I gdybym jednocześnie mógł go z powodzeniem do trasowania używać, to byłby to znakomity pretekst:)
Także pytanie dalej aktualne

Jak się nie nada to zakupię sobie taki składany nożyk stanleya.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: wronks w 27 Stycznia 2017, 08:44:17 czas Polski
Jeśli do trasowania, to musi być spełniona jedna zasada. Ostrze nie może być w kształcie V - czyli faza z obydwu stron. Faza ma być z jednej strony, a strona którą przykładasz do liniału/kątownika powinna być płaska. W przypadku osób praworęcznych: płasko z lewej, faza z prawej.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: wojtek62 w 27 Stycznia 2017, 09:20:28 czas Polski
Kolego wronks kolega Salbertone chce sobie gadżet kupić  ;D ;D i szuka uzasadnienia. Ale swoją droga ładny nożyk do trasowania to fajna rzecz.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: wronks w 27 Stycznia 2017, 09:33:24 czas Polski
Heheh, nie pomyślałem. Nożyk bardzo ładny. Kupowałbym.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 27 Stycznia 2017, 10:28:21 czas Polski
Gadżet tak, ale nie tak zupełnie dla samej radości posiadania:)
Potrzebny mi jest jakiś nożyk do rzeźbienia. Przy robieniu drewnianych zabawek niektóre rzeczy najłatwiej właśnie takim nożykiem wykończyć.
A gdyby przy okazji mógł posłużyć do trasowania to dodatkowa korzyść.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: sajo w 27 Stycznia 2017, 14:50:35 czas Polski
Nie nada się. I tak kup  ;D
do trasowania np. stanley 0-10-598

EDIT: pisałem o mora 106, ale widzę że dałeś linka do 120. Może się nada, ale wątpię
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 27 Stycznia 2017, 17:00:54 czas Polski
Nożyk Stanleya właśnie zamówiłem.
A z morą chyba będę musiał się wstrzymać w takim razie:/
Czeka mnie jeszcze zakup jakiejś płatnicy i to chyba priorytet.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 04 Lutego 2017, 21:07:48 czas Polski
Aj nie mogłem się powstrzymać i kupiłem jednak tę morkę :)
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: lew z cepelii w 05 Lutego 2017, 12:13:02 czas Polski
Ja się zastanawiam nad kupnem nożyka OLFA CK-1 lub CK-2. Jest połowę tańszy od stanleya i prawdopodobnie produkowany w Japonii.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: sajo w 05 Lutego 2017, 12:32:56 czas Polski
CK-2 wydaje się być odpowiedniejszy. Ale tylko 1 ostrze ma (stanley ma 2). Ale mimo wszystko wydaje się lepszy.
Tytuł: Odp: nożyk
Wiadomość wysłana przez: Salbertone w 05 Lutego 2017, 13:44:25 czas Polski
Ja się sugerowałem poradami Paula Sellersa jeśli idzie o Stanleya. Na razie się nie zawiodłem. I oba kosztują ok 25 zł więc nie jest jakoś znacznie tańszy.